Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Jak przygotować się do wakacji na kempingu?

Jak przygotować się do wakacji na kempingu?

Dzisiaj będzie bardzo praktycznie. Podpowiemy jak znaleźć idealny kemping, na co zwracać uwagę, jaki wybrać rodzaj zakwaterowania i co musi się znaleźć w bagażniku na przykładzie 3 tygodniowych wakacji w Europie.

Gdzie jedziemy i na jak długo?

Pytanie niezwykle kluczowe. Kilka lat temu spróbowaliśmy trzytygodniowych wakacji i od tej pory staramy się, by każde kolejne nie były krótsze. Na początek wybieramy kierunek naszych wakacji.  Mamy kilka miejsc w Europie, do których lubimy wracać, jednak z reguły staramy się odkrywać wspólnie nowe regiony. Patrząc na mapę wybraliśmy 3 rejony Francji, do których jeszcze nie zaglądaliśmy. Padło na Lazurowe Wybrzeże, Pireneje i Bretanię. Potem sprawdzamy odległości pomiędzy wybranymi punktami podróży oraz liczymy ile kilometrów dzieli nas od domu. Oceniamy czy jesteśmy w stanie pokonać trasę “na raz” czy musimy podzielić ją na dwa dni. I tak, na przykładzie planów w 2016 roku, zdecydowaliśmy się, że trasę Wrocław – Lazurowe Wybrzeże jesteśmy w stanie przejechać za jednym zamachem. Jest to u nas o tyle proste, że prowadzimy na zmianę, a Michaś uwielbia jazdę samochodem, więc blisko 1500 kilometrów nie stanowiło wielkiego problemu. Patrząc jednak na drogę powrotną i ponad 2000 kilometrów do pokonania uznaliśmy, że to już zbyt dużo. Wystarczył rzut oka na mapę – w połowie drogi między francuskim wybrzeżem a Wrocławiem – znaleźliśmy Luksemburg. I tym sposobem musieliśmy rozplanować trzytygodniowy pobyt na cztery kempingi.

W poszukiwaniu miejsc, które chcemy zwiedzić, wertujemy przewodniki i czytamy internet od deski do deski. Robimy listę “must see”, uwzględniamy dni błogiego lenistwa na plaży, szaleństw na kempingowym basenie i placu zabaw. I tak powstaje plan pobytu i liczba dni, jakie musimy zarezerwować na dany region.

Domek wakacyjny czy namiot?

Standardowo na kempingach znajdziecie mobile homy, namioty willowe i parcele pod własną przyczepę, kampera lub namiot.

Mobile home to zdecydowanie najbardziej komfortowa opcja. Do własnej dyspozycji macie dwie lub trzy sypialnie, salon, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, toaletę i taras. Domki są klimatyzowane i posiadają ogrzewanie. To już jest wyższy poziom kempingowania. Tak jak pisaliśmy w poprzednim poście – my wybieramy wakacyjne domki na majówki i na wypoczynek poza sezonem, kiedy za zimno jest na spanie w namiocie. Poza sezonem ceny takich domków są bardzo konkurencyjne. W sezonie jednak opłaty wzrastają i jest to już wtedy górna półka cenowa.

Inna opcja to namioty willowe – ogromne, przestronne i świetnie urządzone namioty. A właściwie mini – domki. Bo namiot to kojarzy się bardziej z poruszaniem się na kolanach i spaniem pomiędzy plecakiem, a kuchenką gazową. A tutaj macie dwie sypialnie z pełnowymiarowymi łóżkami, jadalnię i wyposażoną kuchnię. Dają poczucie bliskiego kontaktu z naturą,  oferują poczucie prawdziwego kempingowania przy ogromnym komforcie całej rodziny.

Noclegi w namiocie polecamy wszystkim, którzy chcieli by spróbować kempingowania, ale nie mają własnego sprzętu. Nim wydacie pieniądze na zakup namiotu, wynajmijcie namiot i sprawdźcie czy taka forma odpoczynku Wam pasuje. Tylko nie miejcie potem do nas pretensji, że nie będziecie chcieli patrzeć na hotele 😀

Parcele to miejsce, gdzie możecie rozbić namiot lub postawić przyczepę/kampera. My uwielbiamy nasze M-3. Wakacje pod namiotem sprawiają nam ogromną frajdę. Oczywiście jest to opcja najmniej komfortowa. Wymaga też trochę czasu, żeby sobie taką parcelę urządzić. Trzeba postawić namiot, napompować materace, rozłożyć szafki, stół, krzesła itd. Ale jak się co kilka dni zmienia kemping, to można dojść do wprawy w rozkładaniu i pakowaniu całego sprzętu.

Który kemping?

Jak już wiemy jaki kierunek obieramy i w jakim zakwaterowaniu szukamy noclegów to przychodzi czas na wybór kempingu. Noclegi rezerwujemy bezpośrednio na stronach kempingów. Przy wyborze jednego z nich kierujemy się kilkoma zasadami. Bierzemy pod uwagę odległość od kempingu do miejsc, które chcemy zwiedzić oraz bliskość plaży. Kolejnym warunkiem są fajne baseny, atrakcje wodne i place zabaw. Zasada jest prosta – im więcej zjeżdżalni na basenie i huśtawek na placu zabaw tym lepiej. Fajnie też jak dostępne jest boisko do piłki nożnej lub koszykówki. Warto też przeczytać opinie na temat kempingu na naszej grupie Campingi w Europie na Facebooku.

Co zapakować do bagażnika? Nasza lista rzeczy na kemping

Poza standardowymi rzeczami osobistymi, kosmetykami, apteczką, książkami, zabawkami i ekwipunkiem plażowym musicie pamiętać o kilku rzeczach.
Wybierając domek wakacyjny musicie zabrać ze sobą komplet pościeli lub śpiwory oraz ręczniki i ściereczki kuchenne. Możecie również bieliznę pościelową zamówić za dodatkową opłatą. Do namiotu musicie zabrać własne śpiwory, gdyż poduszki i koce dostępne są tylko w domkach, ręczniki i ściereczki kuchenne. Jeśli jedziecie autem to wrzućcie jeszcze płyn do mycia naczyń i gąbkę. Jeśli nie – dokupicie je w kempingowym sklepie.

Sprawa zmienia się diametralnie jeśli jedziecie z własnym namiotem. Jak napiszę, że musicie zabrać pół domu i jeszcze trochę, to właściwie dużo się nie pomylę. Pierwszy oczywiście jest namiot i jego wyposażenie. My korzystamy z materacy, więc do bagażnika dorzucamy też pompkę.

Posiłki przygotowujemy na kuchence indukcyjnej (tylko raz udało mi się wysadzić korki na kempingu). Trzeba zadbać o wyposażenie wakacyjnej kuchni w garnek, patelnię, silikonowe łyżki i łopatki, durszlak, miski, deskę do krojenia, noże, kilka pojemników z przykrywkami, talerz, kubki i sztućce. Przydają się ściereczki kuchenne i ręczniki papierowe. A po skończonym posiłku używamy składanego, dużego pojemnika na naczynia, dzięki któremu łatwo transportować naczynia do kempingowej kuchni. Trzeba pamiętać o takich drobiazgach jak worki na śmieci, sznurek i klamerki czy lampki do namiotu. Bardzo ważna jest tzw. przejściówka do skrzynek z prądem. To trójbolcowa wtyczka, do której później można podpiąć przedłużacz zewnętrzny. On też musi być długi, gdyż na niektórych kempingach skrzynki z prądem ustawione są co kilka parceli i żeby się podpiąć potrzebujecie kilkudziesięciometrowego przewodu. A jak już dociągniecie prąd do namiotu to przyda się w nim kilku gniazdkowy przedłużacz, jeśli chcecie uniknąć walki o kontakt.

Sercem naszego namiotu jest lodówka. Zainwestowaliśmy w lodówkę kempingową z możliwością mrożenia i to był strzał w dziesiątkę. Pomimo, że zajmuje pół naszego bagażnika to smak schłodzonych napojów przy 35 stopniowym upale wynagradza wszystkie niewygody.
Przy pakowaniu się na kemping z własnym sprzętem dochodzą też dylematy odnośnie pakowania rzeczy do samochodu, który niestety nie jest z gumy.  Często letnia, zwiewna sukienka, idealna na romantyczny spacer z mężem brzegiem morza zostaje w domu, bo zamiast niej trzeba było upchnąć młotek do śledzi, latarkę i spray na mrówki.

Ile kosztują wakacje na kempingu?

Jak już wiemy gdzie jedziemy i uda nam się zapakować wszystko do auta to kolejną istotną kwestią są finanse. Przy planowaniu wakacyjnego budżetu przydają się takie strony jak viamichelin.pl – wpisując trasę jaka Was interesuje, poza kilometrami do pokonania, dostajecie informację o koniecznych do uiszczenia opłatach drogowych lub cenach winiet.

Polecam też stronę Polskiego Związku Motorowego, gdzie znajdziecie informację o aktualnych cenach benzyny, co jest pomocne przy wyliczeniu kasy potrzebnej na paliwo.

Do tego dochodzą opłaty za bilety wstępu do zwiedzanych miejsc, opłaty parkingowe, bilety na komunikację miejską czy opłaty klimatyczne, które regulujecie w kasie kempingu. No i jedzenie. My robimy zakupy raz na kilka dni w sieciowych marketach. Sporo ich w okolicznych miasteczkach.  Wychodzi taniej niż w sklepie na kempingu, a i wybór większy.

Cena domków czy parceli jest mocno uzależniona od sezonu. Tanio jest na wiosnę czy jesienią. Ceny szybują w górę od czerwca, by osiągnąć maksimum w lipcu i sierpniu. Aby sprawdzić cenę, zerknijcie na stronę wybranego kempingu i zróbcie symulację Waszego pobytu wybierając rodzaj zakwaterowania i daty przyjazdu i wyjazdu.

Inspirację, który kemping wybrać znajdziecie na naszym kanale na You Tube 🙂 

W odpowiedzi na “Jak przygotować się do wakacji na kempingu?”

W tym roku będziemy pierwszy raz jechać na kemping, trochę się tego obawialiśmy, ale w końcu miejsca już zaklepane. Jedziemy nad Adriatyk we Włoszech. Wasze porady na pewno wykorzystam , gdy przyjdzie odpowiednia pora 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.