Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Energylandia - wszystko co trzeba wiedzieć o parku rozrywki w Zatorze

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce. Miejsce pełne śmiechu, krzyków i szaleństwa 🙂  Są tu odjechane rollercoastery, zakręcone karuzele, wodne place zabaw, splashe i wszystko to, co jest potrzebne do rodzinnej zabawy. Zobaczcie naszą relację z Energylandii i praktyczne wskazówki, które przydadzą się przy planowaniu wycieczki.

Energylandia – dojazd i parking

Park położony jest w Małopolsce, w miejscowości Zator, pomiędzy Katowicami a Krakowem – około 55 kilometrów od obu miast. Najszybszy dojazd prowadzi autostradą A4. Należy zjechać na zjeździe Oświęcim i kierować się po znakach na Zator. Z autostrady odległość do parku wynosi około 20 kilometrów. 

Ogromny parking znajduje się przed wejściem do parku. Wjeżdżając na parking należy kierować się znakami pokazywanymi przez pracowników – ustawiają oni samochody,  tak by optymalnie zapełnić parking. Jeśli traficie do oddalonej strefy, na drugi parking – pod bramy wejściowe możecie dojechać kursującą tu darmową ciuchcią. 

Parking kosztuje 20 zł za cały dzień, a opłaty uiszczacie w kasach przy wyjściu lub tuż przed szlabanem. Jeśli podróżujecie kamperem – są na parkingu wydzielone miejsca z odpowiednimi przyłączami, a koszt noclegu wynosi 99 zł/dobę.

Mapa Energylandii

Na początek warto rzucić okiem na mapę, zaznajomić się z rozmieszczeniem stref i poszczególnych atrakcji oraz zaplanować własną trasę, tak by niczego ważnego dla Was nie przeoczyć. Energylandia ma obecnie 70 ha, więc warto poświęcić chwilę na przestudiowanie mapy, by nie musieć biegać z jednego końca parku na drugi.

Energylandia – atrakcje i nowości 

Cały park podzielony jest na 6 tematycznych stref, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Poniżej opiszemy Wam każdą z nich, pokazując zdjęcia i filmiki z niektórych atrakcji.

Bajkolandia w Energylandii

Bajkolandia czyli atrakcje przeznaczone dla maluchów i ciut starszych dzieci. To strefa z 20 atrakcjami dla dzieci w wieku 2 -12 lat. Oczywiście dorośli towarzyszą dzieciom podczas przejażdżek na karuzeli czy na małych rollercoasterach. Sporo tu przeróżnych kręciołków!

Jest kilka karuzeli w przeróżnych wariantach – od francuskich karuzeli z konikami, przez karuzelę łańcuchową, po wszelkiego rodzaju pojazdy – statki, auta, autobusy czy samoloty.

Są aż 3 rollercoastery dla najmłodszych, w tym rewelacyjny rollercoaster Śmiejżelki Energuś.

Wszelkiego rodzaju jeżdżące pojazdy do których zalicza się traktorki na farmie krasnali czy jeep safari. Pojazdy powoli poruszają się po wyznaczonych trasach, sprawiając maluchom ogromną frajdę. Inną jeżdżącą atrakcją, pełną emocji są samochodziki, znane z lunaparków.

Jest też kolejka widokowa, z której widać Energylandię jak na dłoni, huśtawka Air Show w kształcie samolotu czy też  zjazd na workach ze zjeżdżalni Arctic Fun, które nasz Michał uwielbia 🙂

Atrakcje wodne, czyli miejsca, z których nie wyjdziecie suchą stopą. Jest tu karuzela strażacka czy łódki poruszające się po wyspie skarbów.

Rollecoastery w Energylandii czyli szaleństwa w Strefie Familijnej

Strefa Familijna to miejsce do zabawy dla całych rodzin. Poszalejecie tu na rollercoasterach, pochlapiecie się wodą na splashach czy pozderzacie autami  Łącznie jest tu 14 atrakcji przeznaczonych do rodzinnej, wspólnej zabawy, choć część z nich dostępna jest dla osób mających powyżej 140 cm. Do naszych ulubionych atrakcji tej strefy należą rollercoastery. Pędzący do tyłu Boomerang, wodna Anaconda czy RMF Dragon – kolejka na której nogi dyndają Wam w powietrzu gwarantują niesamowite emocje.

RMF Dragon w Energylandii

RMF Dragon jest jednym z naszych ulubionych rollercoasterów – nie dość, że jazda jest ekstra, to efekt dyndających nóg wzmaga wrażenia kilkukrotnie 🙂 Zobacz:

Rollercaster Boomerang

Jeden z rollercoasterów na którym poszalejecie z dziećmi już od 100 cm wzrostu 🙂 Kolejka, która rozpędza się do max. 70 km/h pędzi do przodu i … do tyłu 🙂 Zobacz:

Strefa Ekstremalna w Energylanii - zatrzęsienie rollercoasterów!

Strefa przeznaczona dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych – słowem wszystkich spragnionych szaleństwa i fanom skoków adrenaliny. To 10 odjechanych rollercoasterów i atrakcji mrożących krew w żyłach! Zdecydowanie to miejsce pełne krzyków, pisków i głośnego powoływania " ja już chcę wysiąść" 😀

Do najbardziej ekstremalnych należy Hyperion, Mayan, Speed czy Space Booster.

Hyperion Mega Coaster

W 2017 roku przejechaliśmy się Shambhalą w hiszpańskim parku rozrywki Port Aventura. To był wtedy najwyższy i najszybszy rollercoaster w kategorii Hyper Coasterów w Europie. Od lipca 2018 najwyższy i najszybszy jest w Polsce! To właśnie Mega Coaster Hyperion! Ponad 80 metrowy spadek i i prędkość przekraczająca 140 kilometrów na godzinę! Jest moc! Zobaczcie:

Moya Formuła Roller Coaster

Co fajne, ekstremalnych wrażeń mogą spróbować już dzieci od 120 cm! Musicie im towarzyszyć w przejażdżce, by razem pofruwać do góry nogami 🙂 Do takich rollercoasterów należy  Viking Roller Coaster i nasz ulubiony Moya Formuła Roller Coaster. Tak śmiga się na Formule:

Mayan Roller Coaster

Znaczna większość pozostałych atrakcji przeznaczona jest dla osób powyżej 140 cm. Nas najbardziej “potargał” Mayan, który należy do tych najbardziej hardcorowych – rollercoster pędzący 80 km / h po pętlach i korkociągach. Przeciążenie wynosi 5G!

Speed Roller Coaster

Innym genialnym urządzeniem jest Speed Roller Coaster – najdłuższy i najwyższy wodny rollercoaster na świecie! Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu tej atrakcji i przejechać się w pierwszym rzędzie  Wrażenia są niesamowite. I choć sporo rollercoasterów już zaliczyliśmy, ten naprawdę powoduje dreszcz emocji. Wjazd windą na 60 metrów, a następnie zjazd w dół z prędkością 110 km / godzinę daje czadu  Zobaczcie!

Water Park w Energylandii

Otwarty w 2016 roku Water Park, czyli wodna część Energylandii wciąż jest rozbudowywany. Do dziś powstał Tropical Fun, Exotic Island i otwarty w 2022 Bamboo Bay.

Cała strefa to miejsce basenów, zjeżdżalni, psikańców – wszystkiego czego potrzeba wodnym krejzolom, takim jak my 😀

Jest strefa dla maluchów i część poświęcona atrakcjom dla młodzieży i dorosłych. To obecnie największy otwarty park wodny w Polsce. Wizytę tu należy zaplanować w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają min. 20 stopni.

Smoczy Gród - strefa z genialnym wooden coasterem

Kolejnym dzieckiem Energylandii jest 5 strefa, czyli Smoczy Gród. Hitem tego miejsca jest Zadra – nowość sezonu 2019! Poza Zadrą, na którą mogą wsiąść osoby powyżej 140 cm, są tu również atrakcje rodzinne m.in. kolejka i karuzela.

Zadra Wooden Coaster

Zadra najwyższy na świecie drewniany rollercoaster należący do kategorii Wooden Roller Coaster. Nie dość, że jazda trwa blisko 2 minuty, to pędzi ponad 120 km/h. To nasz ulubiony typ rollercastera, w całości zbudowany z drewna i metalu. Podobny znajduje się w niemieckim Europa Parku, ale Zadra bije go na głowę!

Aqualantis w Energylandii – nowość 2021

W 2021 Energylandia powiększyła się o kolejną, 6 już strefę tematyczną. To Aqualantis z 13 atrakcjami, w tym nowym roller coasterem typu Double Launch Coaster o nazwie Abyssus czy atrakcja Ekipy – grupy znanej z You Tuba.

Cała strefa nawiązuje do dawnej krainy, zatopionej przez władcę mórz – Abyssusa. 

Abyssus - nowość 2021 w Energylandii

Double Launch Coaster o nazwie Abyssus rozpędza się do 100 km/h i liczy aż 4 inwersje! Jest mega! To zdecydowanie jeden z najlepszych rollercoasterów w Europie 🙂 

Tidal Wave Twister - karuzelo-coaster 🙂

Tidal Wave Twister – to połączenie roller coastera z kręcą się karuzelą. Na podobnym sprzęcie jeździliśmy we włoskiej Mirabilandii i nie mogliśmy doczekać się podobnej maszyny w Polsce 🙂 I się doczekaliśmy! Energylandia nie zawodzi 😉 

Nowa strefa Energylandii w 2024 - Sweet Valley

W 2024 roku otwarta zostanie kolejna strefa Energylandii – tym razem to raj dla dzieci i łakomczuchów w każdym wieku 🙂  Będzie landrynkowo, pastelowo i uroczo. My nie możemy się doczekać kolejki Choco Chip Creek – która do złudzenia przypomina Mammuta z Gardalandu 😀 Jak wyczytaliśmy – Choco Chip Creek ma 1200 metrów i śmiga z prędkością 55 km/h. Na rollercoastera wstęp mają dzieci od 120 cm pod opieką opiekuna.

Start cukierkowej krainy zaplanowany jest na 27 kwietnia 2024.  Nowa strefa to dodatkowe 4 ha powierzchni wypełniona 10 różnymi atrakcjami, w tym 2 nowymi, rodzinnymi rollercoasterami!

Poza Choco Chip Creek jest też  Honey Harbour – rollercoaster oferujący jazdę z prędkością do 46 km/h na 254-metrowym torze. Poza tym karuzele, szalony domek na kurzej łapce czy nowoczesny Town Hall Theatre – multifunkcyjny obiekt widowiskowy i gastronomiczny. 

Halloween w Energylandii

Tak, wiemy, że Halloween to dzieło szatana, że takie bardzo “amerykanckie”, że ni jak ma się do powagi Wszystkich Świętych. Ale i tak sprawia nam ogromną frajdę, a my nie przepuścimy żadnej okazji do rodzinnej zabawy i wspólnych wygłupów. Tak więc jak tylko zbliża się Halloween, to wyciągamy nasze stroje upiorów i ruszamy do Zatoru na super zabawę 😀

Wybierając się w Energylandii w październiku przeniesiecie się do krainy dyń, pająków, duchów i innych upiornych stworów. Zwykle jest tu kilkadziesiąt ton dyń, przerażające figury i rzeźby, mnóstwo czarnych kotów, nietoperzy i trupich czaszek. Restauracje serwują specjalne halloweenowe menu, a w 2021 roku pojawiła się też strefa grozy i nowe, otwarte tylko w okresie halloweenowym – domy strachów.

Winter Kingdom w Energylandii

Po raz pierwszy w 2021 Energylandia przygotowała zimową krainę, do której wrota otworzyły się pod koniec listopada, a świąteczna sceneria trwała do świąt.  Była 17 metrowa choinka przyozdobiona 2,5 tysiącem kolorowych bombek i dekoracji, a łączna
długość przewodów z oświetleniem głównej choinki wynosiła 10 kilometrów!

Aż 5 milionów lampek rozbłysło w ogrodzie świateł i przy największych rollercoasterach i spowodowało, że Energylandia widoczna jest niemal z kosmosu.

Były typowo zimowe atrakcje tj. dwa lodowiska z wypożyczalnią łyżew, z czego jedno przeznaczone dla najmłodszych, snowtubing z mniejszej i większej górki, a także Bożonarodzeniowy Jarmark, gdzie można było wziąć udział w warsztatach piernikowych czy w odwiedzić Mikołaja. Były świąteczne widowiska w Teatrze Egypt, specjalna parada i świąteczne menu w punktach gastronomicznych. Oczywiście można było  śmigać na rollercoasterach, bo z użytkowania wyłączone zostały wyłącznie atrakcje wodne.

Energylandia cennik - bilety w 2024 roku

Energylandia otwiera się na sezon 2024 już 6 kwietnia! 

Cena biletu do 21 czerwca 2024 wynosi:

  •  179 zł za bilet normalny jednodniowy, 319 zł za dwudniowy
  •  129 zł za bilet jednodniowy dla dziecka do wzrostu 140 cm, 229 zł za bilet dwudniowy
  • 1 zł za dzieci do 3 lat.

To co jest fajne, to chcąc sprawić dziecku prezent możecie je zabrać w dniu urodzin do Energylandii, a za bilet dla jubilata zapłacicie tylko złotówkę. Oferta dotyczy dzieci do lat 18.

5% zniżki otrzymują posiadacze karty dużej rodziny.

Parking kosztuje 20 zł. Jeśli wybieracie się do Energylandii camperem, możecie zaparkować na stanowisku postojowym z dostępem do wody, prądu i toalet. Cena za dzień wynosi 99 zł. 

Park rozrywki Energylandia – porady praktyczne

Na teren parku możecie wnosić własne picie i jedzenie, choć sporo jest tu przeróżnych restauracji  – pizzerii, naleśnikarni, pierogarni, lodziarni, punktów z kawą, goframi itp.

W przypadku korzystania z atrakcji wodnych w czasie chłodniejszych dni, warto zabrać ze sobą kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.

My zabieramy zawsze ze sobą saszetkę na pasek, w której trzymamy portfel, dokumenty czy klucze do auta, a pozostałe rzeczy pakujemy do plecaka. Na wielu atrakcjach zabronione jest zabieranie ze sobą jakichkolwiek toreb. Przed wejściem na atrakcje znajdują się szafki, które otwiera się specjalną bransoletką z kodem kreskowym. Tam należy zostawić plecaki i torby.

Jeśli nosicie okulary  lub macie okulary słoneczne to na większości rollercoasterów musicie je zdjąć. Zostawia się je w wydzielonych szafkach, przy pracownikach obsługi danej atrakcji. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż podczas Waszego przejazdu rollercoasterem, nikt poza obsługą nie ma prawa wejść w pobliże szafek. My, jako starzy okularnicy, polecamy na ten dzień szkła kontaktowe.

Minimalny i maksymalny wzrost czy wiek podany przy atrakcjach jest bardzo restrykcyjnie przestrzegany. Wzrost dziecka można sprawdzić przy miarkach ustawionych przy wszystkich atrakcjach.

Kolejki w parkach rozrywki były, są i będą. Urządzenia mają swoją przepustowość, więc trzeba się liczyć z tym, że szczególnie podczas sezonu, możecie czekać sporo czasu, by skorzystać z atrakcji. To co możemy Wam doradzić to wybrać się do Energylandii na wagary  🙂 Np. w maju, czerwcu czy we wrześniu, koniecznie w dni robocze. Wtedy wybawicie się na całego, nie tracąc siły i energii na kolejki. Jeśli chcecie ominąć kolejki to na niektóre atrakcje możecie zakupić Fast Passy – czyli tzw. szybkie wejścia.

Energylandia - opinie

Energylandia to świetne miejsce do zabawy. Cieszymy się bardzo, że taki park powstał w Polsce i trzymamy kciuki za realizację bardzo ambitnych planów rozwojowych. Śmiało możemy stwierdzić, że inne europejskie parki rozrywki powinny już czuć oddech Energylandii na plecach. Naprawdę powinniśmy być dumni i szczęśliwi, że takie miejsce, na światowym poziomie jest w Małopolsce. Polecamy Wam Energylandię w 100%. Pamiętajcie tylko, by rozsądnie wybrać datę odwiedzin, tak by uniknąć tłumów.

Zdajemy sobie sprawę, że dla czteroosobowej rodziny zakup biletów + dojazd to dość spory wydatek. My oszczędzamy na takie wyjazdy rezygnując z drobnych, szybkich,  ale w sumie drogich atrakcji. Często też podpowiadamy rodzinnym Mikołajom czy też babciom, dziadkom i ciociom proszącym o radę w sprawie urodzinowego prezentu, że zamiast zabawki, kolejnej bluzy z Minecrafta czy toną słodyczy dużo więcej radości sprawi Michałowi zasilenie świnki skarbonki z napisem “Na Energylandię”.

Gdzie spać w Energylandii?

My gorąco polecamy Wam nocleg na  kempingu należącym do Energylandii i oddalonym od bram parku o jakieś 2 km. To Western Camp, który uważamy za jeden z najlepszych kempingów w Polsce. Są tu kapitalne domki, wozy drabiniaste czy namioty Tipi. Koniecznie zobaczcie nasz filmik z Western Campu, gdzie dokładnie pokazujemy cały obiekt:

Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂 

Booking.com

2 replies on “Energylandia Zator – cennik, atrakcje, opinie”

W energylandii kradną na potęgę. Należy pilnować się, bo chwila nieuwagi i giną nam przerózne przedmioty..telefony, okulary itd…

Nam nigdy nic nie zginęło, ale zawsze cenne rzeczy mamy w saszetce na pasku. Niemniej okazji dla złodzieja faktycznie może być sporo.

Comments are closed.