Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Zieleniec

Zieleniec - narty, trasy i stoki dla dzieci

Zieleniec to stolica narciarstwa w Kotlinie Kłodzkiej i jedno z najpopularniejszych miejsc do szusowania na Dolnym Śląsku. Dziś podpowiemy Wam gdzie zacząć przygodę z nartami, które trasy wymagają większego doświadczenia, a gdzie poszaleją zaawansowani narciarze i snowbordziści.

Trasy i wyciągi w Zieleńcu

W Zieleńcu jest łącznie 36 tras zjazdowych, z czego najdłuższa ma 2800 metrów. Sporo jest krótkich tras, oślich łączek, delikatnych stoków idealnych dla dzieci i na naukę dla początkujących narciarzy i snowbordzistów. Jest 29 przeróżnych wyciągów – od taśm dla dzieci, przez orczyki, wyciągi kanapowe, aż po gondolę. Większość tras – dokładnie 22 – są oświetlone i na nich można zjeżdżać do godziny 21. Stoki są dośnieżane i ratrakowane. To trzeba wiedzieć o Zieleńcu, to fakt, że panuje tu specyficzny mikroklimat, zbliżony do alpejskiego, dlatego śnieg zalega tu nawet do końca marca. To jedyne takie miejsce w Polsce. Poniżej wrzucamy mapę tras w Zieleńcu.

Trasy dla dzieci i początkujących w Zieleńcu

My rozpoczęliśmy swoją przygodę z nartami właśnie w Zieleńcu. Idealnym stokiem do nauki jazdy jest stok Mieszko. Łatwo go znaleźć, bo to pierwszy stok z wyciągiem kanapowym od wjazdu do Zieleńca od strony trasy na Kudowę. Na środku stoku stoi kościół św. Anny. Warto o nim wspomnieć, bo jest to wyjątkowy obiekt w Zieleńcu. Kościół wybudowano z kamienia na początku XX wieku. Do dziś pełni rolę kościoła parafialnego, więc jeżdżąc na Mieszku trzeba uważać na podążających na mszę wiernych 🙂

Na pierwsze zjazdy polecamy krótkie i bardzo łagodne stoki oznaczone jako Mieszko 4 i Mieszko 5. Tutaj też zaprzyjaźnicie się z wyciągiem orczykowym. Gdy już poczujecie się pewnie spróbujcie trasę oznaczoną jako Mieszko 2. Potem przychodzi czas na wyższą szkołę jazdy, czyli pierwsze wjazdy wyciągiem kanapowym. Zobaczcie jak to wygląda:

Zieleniec - trasy dla średniozaawansowanych

Jak już opanujecie naukę jazdy na Mieszku, spróbujcie zjechać z trasy M 3. Jak pójdzie Wam gładko, to znaczy, że jesteście gotowi na dalszy podbój Zieleńca. Świetne trasy dla średniozaawansowanych narciarzy to trasy przy tzw. kanapie niebieskiej czyli W5 oraz kanapie pomarańczowej czyli W3. Jeśli nie macie odwagi od razu ruszyć kanapami na szczyt to zacznijcie od wyciągów orczykowych, których sporo jest w środkowej części Zieleńca.

Zieleniec - trasy dla zaawansowanych narciarzy

Gdy już w pełni opanujecie umiejętności narciarskie lub snowbordowe, czekają na Was najdłuższe i najtrudniejsze trasy w Zieleńcu. To trasa oznaczona nr 1 – Alpina oraz nr 2 Serpentina. Wjeżdżacie na nie kolejką gondolową. Jeśli przerazi Was dość ostry spad to na pierwszy raz spróbujcie zjechać trasą oznaczoną jako 3. To ponad 2 kilometrowa trasa nazywana “Z Masarykowej”.

Wypożyczalnie sprzętu i szkoły nauki jazdy w Zieleńcu

W Zieleńcu znajdziecie bardzo bogatą ofertę szkółek nauki jazdy na nartach i snowbordzie, lekcje indywidualne, rodzinne czy grupowe. Organizowane są przedszkola narciarskie i szkółki jazdy dla dzieci. Działa to około 10 szkółek, których siedziby rozlokowane są przy wyciągach narciarskich. W sezonie najlepiej umawiać się z instruktorami telefonicznie, na konkretną godzinę. My korzystaliśmy z usług szkółki Mieszko, znajdującej się przy stoku Mieszko. Braliśmy lekcje rodzinne i całą trójką uczyliśmy się jeździć na nartach.  Wypożyczalni i serwisów sprzętu również jest sporo. Jeśli nie macie swoich butów narciarskich, nart, kijków, kasków czy gogli, to wszystko możecie wypożyczyć w wielu wypożyczalniach zlokalizowanych wzdłuż głównej ulicy.

Dojazd do Zieleńca i parkingi

Na mapie pokazane są parkingi w Zieleńcu. Największy jest środkowej części miasteczka. My zwykle parkujemy przy Mieszku. To co istotne, to szczególnie w weekendy, parkingi zapełniają się bardzo szybko. Jeśli planujecie jednodniowy wypad do Zieleńca, przyjedźcie tu do godziny 10. Około 11 zaczyna już być tłoczno.

Istotną sprawą jest też droga do Zieleńca. Najlepszy dojazd jest od strony trasy na Kudowę, gdzie kilka kilometrów za Dusznikami zobaczycie dobrze oznaczony skręt w lewo. Bardzo ważne jest to, że nawet jeśli w Dusznikach nie ma śniegu, a drogi w okolicy są czarne i suche to na trasie dojazdowej do Zieleńca może być biało. 8 kilometrowy podjazd do Zieleńca to przejazd górskimi serpentynami. Opony zimowe to podstawa. Warto mieć też ze sobą łańcuchy, które są obowiązkowe w czasie opadów śniegu. Jeśli nie czujecie się na siłach jechać po ośnieżonej drodze, zostawcie auto w Dusznikach i skorzystajcie ze skibusów.

Sanki w Zieleńcu

W Zieleńcu obowiązuje zakaz korzystania z sanek czy jabłuszek na stokach narciarskich. Wydzielone miejsce do jazdy na sankach znajduje się pod ośrodkiem Hanka – tuż obok wyciągu M2 oraz B2  i obok Nartoramy. A jeśli szukacie miejsc na sanki w okolicach Wrocławia to zerknijcie TUTAJ (KLIK)

Gdzie spać w Zieleńcu?

Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂 

Booking.com

2 replies on “Zieleniec – narty, trasy, stoki dla dzieci”

Hej, polcacie jeszcze jakieś fajne miejsca oprócz Zieleńca dla stawiających swoje pierwsze narciarskie kroki? 🙂

Fajna jest też Czarna Góra, gdzie dla początkujących są fajne polany. Tyle, że w Czarnogórze jest mniej tras zjazdowych, przez co mamy wrażenie, że większy jest tam tłum.

Comments are closed.