Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Piza - co trzeba zobaczyć?

Piza jest toskańskim miastem leżącym nad rzeką Arno. Słynna na cały świat ze względu na Krzywą Wieżę jest miastem obleganym przez turystów. Jakie perełki skrywa w sobie Piza? Kiedy przyjechać by uniknąć tłumów i co zobaczyć w Pizie poza Krzywą Wieżą? Zobaczcie sami!

Plac Cudów w Pizie

Campo dei Miracoli czyli Plac Cudów to duży plac w centrum miasta otoczony murem. Możecie spotkać się też z nazwą Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny.  Na placu znajdują się cztery najważniejsze zabytki Pizy. To Katedra, Krzywa Wieża, Baptysterium i cmentarz.  Wokół nich jest mnóstwo trawników na których można przysiąść i cieszyć się widokiem średniowiecznych budowli. Cały plac wraz z zabytkami znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Baptysterium w Pizie

Pierwszy z budynków na Placu Cudów to Baptysterium San Giovanni czyli św. Jana Chrzciciela. Okrągły budynek przykryty kopułą rozpoczęto budować w połowie XII wieku, a budowę ukończono dwieście lat później. Ma blisko 55 metrów wysokości i zbudowany jest na planie koła o 35 metrowej średnicy. To największe baptysterium we Włoszech. Budynek ma trzy kondygnacje, a w środku podparty jest na 8 kolumnach i 4 filarach. Słynie z genialnej akustyki. Zwiedzając baptysterium możecie trafić na pokaz śpiewu, który udowadnia moc akustyki tego budynku. W baptysterium odprawiano obrządek chrztu świętego. Portal baptysterium skierowany jest w stronę katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Katedra w Pizie

Katedra Santa Maria Assunta czyli katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to kolejny cud na Placu Cudów. Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XI wieku, a dokończono sto lat później. Piza była wtedy głównym miastem Republiki Pizy, słynącej z silnej floty i dobrego handlu. Pieniądze na budowę katedry pochodziły z łupów zrabowanych na morzu oraz z prywatnych datków. Miała symbolizować potęgę gospodarczą Pizy. Budowla podawana jest jako przykład połączenia architektury chrześcijańskiej z elementami sztuki islamu. Warto zajrzeć do środka. Znajdziecie tu bowiem bogato zdobione wnętrze, ciąg kolumn, charakterystyczne, toskańskie biało-ciemne pasy oraz fantastyczne rzeźby. Jej piękno przysłoniła jednak przykościelna dzwonnica, którą jest słynna na cały świat Krzywa Wieża

Krzywa Wieża w Pizie

Nieopodal katedry wznosi się campanile, czyli dzwonnica. I zapewne nie wzbudzałaby takiego zainteresowania, gdyby nie była krzywa  Krzywa Wieża to właśnie dzwonnica kościoła. Ma prawie 60 metrów wysokości. Podczas jej budowy podłoże zaczęło osiadać, a budynek przechylać. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 5,5 stopnia. Przez wieki uczeni próbowali wyprostować wieżę lub przynajmniej zatrzymać dalsze przechylanie. Pod koniec ubiegłego stulecia Krzywą Wieżę zamknięto dla zwiedzających, przeprowadzono renowację i przede wszystkim zabezpieczono budynek przed dalszym przechylaniem. Dziś znów można zwiedzać ten niesamowity budynek.

Dzięki Krzywej Wieży Piza znana jest na całym świecie. Budowlę odwiedza rocznie miliony turystów. Dlatego najsympatyczniej jest tu późnym popołudniem, gdy pustoszeją parkingi, a pełni wrażeń zwiedzający udają się na zasłużony odpoczynek. Wtedy można spokojnie, bez przeciskania się przez tłum, przyjrzeć się tej niesamowitej budowli. My zakupiliśmy bilety na wieczór i podziwialiśmy Pizę o zachodzie słońca. Polecamy Wam wcześniej zakupić wejściówki on-line. Link TUTAJ.  Uwaga! Na Krzywą Wieżę mogą wejść dzieci, które ukończyły 8 lat. Młodsze nie zostaną wpuszczone. Miejcie ze sobą dokument potwierdzający wiek dziecka. Dokumenty są restrykcyjnie sprawdzane. Natomiast dzieci  i młodzież w wieku 8-18 lat mają wstęp tylko pod opieką dorosłego opiekuna.

Cmentarz Camposanto

Cmentarz Camposanto to ostatnia budowla, jaką możecie podziwiać na Piazza del Duomo. Cmentarz pochodzi z połowy XIII wieku, a służył uporządkowaniu grobów, które były rozproszone wokół katedry. Legenda głosi, że rozsypano tu ziemię pochodzącą z Palestyny, przywiezioną w czasie wypraw krzyżowych. Najważniejsze osoby z Pizy mogły liczyć na pośmiertne pomniki ustawiane w krużgankach cmentarza. Cmentarz uległ częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale został pieczołowicie odrestaurowany.

Co zobaczyć w Pizie poza Krzywą Wieżą?

Piza jest miastem uniwersyteckim, a chlubą miasta jest uczelnia założona w 1343 roku, zaliczana do najstarszych uniwersytetów na świecie. 

Warto się udać na plac Piazza dei Cavalieri. To na nim można zobaczyć budynek będący jednym z najlepszych przykładów włoskiego renesansu. Mowa tu o Palazzo della Carovana, czyli pałacu, który dawniej był siedzibą zakonu rycerzy św. Stefana. Warto zajrzeć się do stojącego nieopodal kościoła Santo Stefano dei Cavalieri, słynącego z pięknego wnętrza. Na placu znajduje się jeszcze jeden budynek, który zasługuje na uwagę. Palazzo dell’Orologio to budynek, który dawniej był wieżą zegarową. Dziś po jej bokach są dołączone dwa budynki, które tworzą całość. Można nawet pod nim przejść. Zegar i wieżyczka są nadal widoczne. Warto się więc na chwilę temu przyjrzeć. Palazzo Blu czyli Niebieski Pałac wziął swoja nazwę od koloru fasady. Znajduje się w nim muzeum, posiadające w swoich zbiorach antyki, obrazy i zabytkowe wnętrza. Organizowane są tu również wystawy czasowe. Poszukajcie też kościoła Santa Maria della Spina. To niewielki kościół stojący na brzegu rzeki Arno. Spina oznacza cierń i ma nawiązywać do korony cierniowej Jezusa. Podobno dawniej w tym kościele przechowywano relikwię korony. Obecnie w kościele są organizowane płatne wystawy.

Dojazd i parkingi w Pizie

Międzynarodowe lotnisko w Pizie oddalone jest od Krzywiej Wieży o około 4 kilometry.  Z lotniska do centrum kursują autobusy i szybkie kolejki miejskie. Jeśli podróżujecie autem to zarówno od północy, jaki i od południa czy wschodu do Pizy prowadzą drogi szybkiego ruchu.

Na miejscu spore parkingi, w pobliżu Placu Cudów znajdziecie na Via Andrea Pisano 17 (Pisa Tower Parking) i Via Vecchia di Barbaricina 2 (Parcheggio di Piazza dei Miracoli).

Jak więc widzicie Piza to nie tylko Krzywa Wieża. Jest tu wiele innych atrakcji i uroczych miejsc, które warto zobaczyć. Polecamy spacer ulicami miasta, gdzie zdecydowanie łatwiej poczuć klimat tego miejsca niż na oblężonym przez turystów Placu Cudów. 

Noclegi w Pizie

My wpadamy do Pizy zawsze przy okazji pobytów na campingu Park Albatros czy Barco Reale.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

8 replies on “Piza – co warto zobaczyć?”

Pizza to super miejsce! My byliśmy z wycieczką zorganizowaną tylko przy Krzywej Wierzy. Będziemy musieli jednak wrócić i pozwiedzać resztę miasta 😉

My staramy się unikać tłumów, przyjeżdżając do Pizy późnym popołudniem. Wtedy jednodniowi turyści już wyjeżdżają z miasta i robi się dużo spokojniej. No i te widoki z Wieży na zachód słońca bezcenne 😉 Pozdrawiamy!

Wow, dawno nie widziałam tak fajnie opisanej wycieczki. Przepiękne zdjęcia robicie.
Zerknęłam sobie też na Wasze szwajcarskie wycieczki, bo ten kraj najbardziej mnie interesuje z uwagi na to, iż tam mieszkam. Jestem zachwycona Waszą stroną.

Dziękujemy 🙂 Szwajcarię ledwie liznęliśmy, nad czym ubolewamy :/ Zakochaliśmy się w tym kraju, chociaż zrobił nam przeciąg przez portfel 😉 Idziemy oglądać Twoją Szwajcarię 🙂

Comments are closed.