Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Porec w Chorwacji

Porec to jedno z najstarszych miast na Istrii. Do tej małej miejscowości przyjeżdża sporo turystów chcących zobaczyć jeden z najważniejszych zabytków Chorwacji – Bazylikę Eufrazjana, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Porec to także piękna starówka, pełna wąskich uliczek i zabytków z różnych okresów historii. Warto tu przyjechać na popołudniowy spacer. 

Porec w Chorwacji – historia miasta

Pierwsze wzmianki o Porecu pochodzą już z V wieku p.n.e. W I w p.n.e. miasto przeszło pod panowanie Rzymian, a następnie stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Wtedy miasto przeżywało ogromny rozkwit, a świadectwem potęgi do dziś jeden z największych chorwackich zabytków – Bazylika Eurfazjana. Przez kolejne wieki miasto przechodziło z rak do rąk. W historii znajdziemy informacje o panowaniu Wenecji, Austrii, Włoch, aż wreszcie Jugosławii. Po rozpadzie tego ostatniego kraju, Porec znalazł się na terytorium dzisiejszej Chorwacji.  Jak na małą miejscowość to parkingów jest tu sporo, a umieszczone są tak, że starówkę macie w zasięgu kilkuminutowego spaceru. Parkingi znajdziecie na ul. Nikole Tesle czy ul. Huguesa.

Bazylika Eurfazjana w Porecu

Bazylika Eufrazjana to zabytek klasy zerowej, wpisany na listę UNESCO w 1997 roku. Słynie z pięknych mozaik i fresków malowanych złotem i ozdobionych macicą perłową oraz kamieniami szlachetnymi. Bazylikę, poświęconą Wniebowstąpieniu Maryi Dziewicy, wzniósł biskup Eufrazian w VI wieku naszej ery. Był to wymagający “kierownik budowy”, gdyż naciskał architektów, by wykorzystali nowoczesne rozwiązania architektoniczne, wykorzystywane w budowie włoskich kościołów. Kościół powstał na miejscu wcześniej wzniesionej budowli sakralnej, którą Eufrazjan postanowił zburzyć. To jedyny, kompletny zespół zabytków na świecie zachowanych z tego okresu.

To co przez wieki i do dziś przyciąga miliony turystów to świetnie zachowane mozaiki, które są symbolem stylu bizantyjskiego. Warto im się przyjrzeć! Dziewica, na kolanach której siedzi Jezus, jest centralnym punktem Bazyliki. Warto zwrócić uwagę na strój Madonny, która ubrana jest w bizantyjski strój a na głowie ma symbol dziewictwa – welon zwany maforionem. Wypatrzycie tu też apostołów, męczennice ( w tym m.in. św. Eufemię, patronkę pobliskiego Rovinj), aniołów i świętych. Mozaiki możecie podziwiać w nawie głównej kościoła. Poza tym na terenie bazyliki znajduje się jeszcze m.in pałac biskupi, baptysterium i dzwonnica, na którą warto się wdrapać, gdyż rozpościera się z niej widok na miasto i port. 

Porec – spacer po starówce

Ulica Decumanus to główna ulica starówki. To gwarne miejsce, pełne restauracji, sklepów z pamiątkami i lodziarni. Na szczególną uwagę zasługuje Gelateria Fontana, pod numerem 24. Koniecznie musicie tu wstąpić na lody. Cyrkowy sposób ich podawania zachwyci każdego  Koniecznie zapuście się w plątaninę małych uliczek, odchodzących od Decumanus. Natkniecie się na urocze zaułki i małe place. Spotkacie lokalnych portrecistów, rzeźbiarzy i artystów. Niewielki port i biegnąca wzdłuż niego promenada to ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. W porcie możecie wykupić rejs statkami wycieczkowymi po okolicy.

Mury miejskie

Mury miejskie pochodzą z czasów starożytności, ale przez wieki były przebudowywane i modyfikowane. Największa ich przebudowa miała miejsce w XIII wieku, zaś ze względu na zagrożenie inwazją ze strony Turcji, zaczęto budować istniejące do dziś wieże obronne. Stare miasto wiele wieków temu stało się również wyspą, a to za sprawą wykopu przy wschodnich odcinkach murów. Dopiero w 2005 roku, podczas renowacji tej części Poreca natrafiono na most, który prowadził do bram miasta.

Porec to jedna z perełek Istrii – zerknij na zdjęcia. Warto też wybrać się na wycieczkę do Rovinj czy Puli.Świetną opcją jest też wycieczka statkiem po Kanale Limskim.

3 replies on “Porec w Chorwacji”

W to lato właśnie się tam wybieramy z dziećmi, więc na pewno artykuł nam się przyda i jeszcze do niego wrócimy 😀

Comments are closed.