Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Most Rialto w Wenecji

Wenecja to jedno z naszych ulubionych włoskich miast. Lubimy tu wracać i nie odstraszają nas tłumy turystów czy miejskie legendy, o tym że tu brzydko pachnie. Jednym z naszych ulubionych miejsc w Wenecji jest Most Rialto, o których chcemy Wam trochę opowiedzieć.

Most Rialto - historia

Most Rialto czyli Ponte di Rialto to najstarszy most w Wenecji i pierwszy, który połączył oba brzegi Canale Grande. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście, która przyciąga rzesze turystów.

Poprzednik Ponte di Rialto stał w tym miejscu już w 1181 roku. Był to most pontonowy, zbudowany na statkach. Nazywał się Ponte della Monete, czyli Most Monet. Nazwa wzięła się od mennicy, w której wybijano monety, a która znajdowała się przy wejściu na most.

Most był z każdym rokiem coraz bardziej eksploatowany, a spory ruch potęgowała chęć dostania się mieszkańców na plac Rialto, gdzie znajdował się rynek ze stoiskami z jedzeniem, warzywami, rybami i innymi towarami, znany jako Rialto Market. Podjęto decyzję o zastąpieniu mostu pontonowego drewnianą konstrukcją. Nowy most powstał w 1255 roku, przyjmując nazwę Ponte di Rialto. Na moście, po obu jego bokach znajdowały się stoiska, a czynsz płacony przez kupców pozwalał na utrzymanie mostu w dobrym stanie i prace remontowe. Warto wiedzieć, że konserwacja drewna była kosztowna, ale konieczna do utrzymania dobrego stanu mostu. Co ciekawe, most miał specjalną rampę na środku, która pełniła funkcję mostu zwodzonego – w momencie, gdy kanałem przepływał duży statek, rampa była unoszona do góry.

W 1444 roku most zawalił się pod naporem tłumu, który chciał z mostu obejrzeć paradę łodzi. Po odbudowaniu, po raz kolejny zawalił się w 1524 roku. Dlatego władze postanowiły odbudować konstrukcję używając przy jej budowie kamienia. Nad projektami zaczęto pracę w 1551 roku, a wielu architektów zgłosiło się ze swoimi pomysłami. Wśród nich pojawiały się sławne nazwiska jak np. Michał Anioł. Jednak większość z przedstawionych projektów nie nadawało się do wdrożenia, gdyż nie uwzględniono w nich sporego ruchu na na kanale Grande i wielkości pływających na nim statków. Dopiero w 1588 roku ruszyła budowa kamiennego mostu projektu Antonio da Ponte, blisko 80 letniego wówczas, weneckiego architekta. Szkice zwycięskiego projektu oparte były na pierwszym drewnianym moście z 1255 roku. Zakładały, że kamienna budowla wsparta będzie na 12000 drewnianych pali. Budowa ukończyła się w 1591 roku, a wielu mieszkańców było bardzo sceptycznych i głośno twierdziła, że wkrótce most podzieli los swoich poprzedników i runie do kanału. Jednak ich pesymistyczne nastawienie nijak ma się do historii. Bowiem przez kolejne 300 lat most był jedną przeprawą nad Canalem Grande, a w nienaruszonej formie Ponte di Rialto przetrwał do dziś.

Most Rialto - symbol Wenecji

Obecnie na Moście Rialto o każdej porze dnia i nocy można spotkać turystów, którzy niespiesznie wdrapują się na jego szczyt po kamiennych schodach. Po obu stronach mostu działają sklepy z pamiątkami, złotem i biżuterią. Pod mostem przepływają tramwaje wodne, gondole, łodzie-taksówki, motorówki i wodni kurierzy czy łodzie-śmieciarki. Każdy turysta odwiedzający Wenecję robi sobie na szczycie pamiątkowe selfie.

My bardzo lubimy widok ze szczytu mostu. Polecamy Wam gorąco zatrzymać się tu na kilka minut i poobserwować życie toczące się na Canale Grande.

Rialto dziś jest jednym z 4 mostów łączących oba brzegi Wielkiego Kanału. Pozostałe to Ponte degli Scalzi – kamienny Most Bosych z 1858 roku (przebudowany w 1934 r.) Ponte dell’Accademia z 1854 roku (przebudowany w 1933 r.) i najmłodszy – Ponte della Costituzione – konstrukcja ze stali, metalu i szkła z 2007 roku.

Warto wiedzieć, że Ponte di Rialto, obok Mostu Westchnień, jest najcześciej fotografowanym mostem we Włoszech. 

Zwiedzanie Mostu Rialto i Wenecji z dziećmi

Most Rialto był też miejscem, w którym rozgrywała się nasza rodzinna przygoda w Wenecji, kiedy to pomagaliśmy księżniczce odnaleźć elementy maski weneckiej, a kucharzowi Fabio odzyskać rodzinny przepis na pizzę. Jeśli podróżujecie z dziećmi, to koniecznie przeczytajcie przeczytajcie jak zamienić zwiedzanie Wenecji w rodzinną super przygodę!

Noclegi w Wenecji

Wokół Wenecji sporo jest kapitalnych kempingów tj. Union Lido, Rosapineta, San Francesco czy Ca Savio.

A jeśli wolicie hotele, to zerknijcie na oferty promocyjne na Booking.com 🙂 

Booking.com