Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Malcesine nad Jeziorem Garda

Malcesine to jedna z wielu miejscowości nad jeziorem Garda we Włoszech, które trzeba zobaczyć. Mamy nadzieję, że zachęcimy Was do wycieczki w te rejony. Koniecznie przeczytajcie co ciekawego można zobaczyć w Malcesine.

Dojazd i parkingi w Malcesine

Malcesine znajduje się po wschodniej stronie jeziora Garda, a położone jest u stóp masywu Prealpi Gardesane należącego do Alp Wschodnich. Do Malcesine możecie przypłynąć promem z innych miejscowości położonych nad Gardą. Inną opcją jest przyjazd samochodem, jednak zaparkowanie w sezonie graniczy z cudem. Duży parking znajduje się przy kolejce linowej na Monte Baldo, ale 200 miejsc, które posiada zapełniają się bardzo szybko. Mniejszy parking znajduje się przy ratuszu na Piazza Statuto. Największe szanse na znalezienie wolnego miejsca są na parkingu Campogrande przy Via Scuisse. 

Atrakcje Malcesine

Choć miejscowość nie jest duża, kryje w sobie kilka bezcennych perełek  Jeśli planujecie wycieczkę do Malcesine z innego miejsca nad Gardą to przeznaczcie nią cały dzień. Gdy wybierzecie prom jako Wasz środek transportu to koniecznie sprawdźcie o której macie powrotny statek.

Castelle Scaligero w Malcesine

Jedną z głównych atrakcji Malcesine jest zamek Castello Scaligero, położony na skale tuż przy jeziorze, który cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Nazwa zamku wywodzi się od dynastii Scaligerich, którzy przez ponad sto lat byli właścicielami budynku. Za czasów Scaligerich zamek został gruntownie zmodernizowany i przebudowany. Następnie przez wieki posiadłość znajdowała się w przeróżnych rękach – począwszy od władz Werony, Wenecji, Mediolanu, a skończywszy na Francji czy Austrii. Zamek nie jest duży, więc można go zwiedzić nie przemęczając się za bardzo.  Zdecydowanie warto wdrapać się na wieżę, skąd jest świetny widok na Gardę, miasteczko i okoliczne góry. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historii Naturalnej Jeziora Garda i Monte Baldo. Bilet normalny kosztuje 6 euro, dzieci płacą 2 euro, a maluchy do lat 6 wchodzą za darmo (ceny z 2019 roku).

Monte Baldo

Drugą, największą atrakcją Malcesine, na którą zdecydowanie warto się wybrać jest kolejka górska, która wwiezie Was na szczyt Monte Baldo znajdujący się 2218 m npm. Wjazd na górę odbywa się przez dwie stacje. Po drodze będziecie mieć przystanek w San Michele, gdzie przesiądziecie się do innego wagoniku, który jest unikalny w skali świata. Bowiem wagoniki kolejki są obrotowe, dzięki czemu możecie podziwiać panoramę w 360 stopniach. Gdy już dotrzecie na górę, Waszym oczom ukażą się cudowne widoki.  Z jednej strony – fantastyczne jezioro Garda, z drugiej – szczyty Alp. 

Spacer po Malcesine

Poza zamkiem i kolejką, zdecydowanie warto wybrać się na spacer po miasteczku. Wąskimi, klimatycznymi uliczkami dojdziecie m.in. do uroczego, wciśniętego pomiędzy domy, kościółka Chiesa dei SS. Benigno e Caro z pięknymi freskami, czy też do kościoła Parrocchia Di S. Stefano, którego dzwonnica góruje nad miastem. W pobliżu kościoła znajduje się miejski ratusz, ale nie zaliczamy go do wybitnie spektakularnych  Raczej warto go potraktować jako punkt na trasie w stronę portu. A ten ostatni jest uroczy! To jeden z naszych ulubionych portów nad Gardą. Tutaj możecie usiąść w restauracji, skosztować lokalnych produktów bądź ochłodzić się pysznymi, włoskimi lodami. Z portu odpływają statki do miejscowości położonych wokół Gardy.

Malcesine to urocze miasteczko z niesamowitym klimatem, będące świetnym punktem wypadowym do pobliskich miejscowości.  Do tych, które położonych dalej lub są po zachodniej stronie jeziora bez problemu dopłyniecie statkiem. A sam rejs jest samą w sobie sporą atrakcją. Zobacz co warto zobaczyć nad Gardą i gdzie udać się na wycieczkę z Malcesine:

Noclegi nad Gardą

Wokół jeziora Garda jest zatrzęsienie kapitalnych kempingów – San Francesco, Europa Silvella, Fornella czy Weekend Glamping Resort.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

7 replies on “Malcesine nad Jeziorem Garda”

Ale teraz mam chętkę na Gardę i jej okolice! Zawsze zostawialiśmy to miejsce na później, ale koniec z takim odkładaniem 😀 Zakochałam się w tych fotkach i muszę namówić rodzinkę na taką wycieczkę 🙂 Od razu spytam, polecacie jakieś miejsca do spania nad Gardą? 🙂

Nie warto odkładać na później. Tu jest genialnie 🙂 My oczywiście korzystamy z kempingów. Polecamy bardzo Altomnicio, Eden lub Bellę Italię 🙂

Garda jest przepiękna 🙂 Byliśmy w tamtym roku i w tym również pojedziemy, tym razem nie na wakacje , a na majówkę. Wychodzi troszkę taniej niż w sezonie, ale myślę, że i tak będzie pięknie 🙂

Majówka nad Gardą to świetny pomysł 🙂 My bardzo często jeździmy tam właśnie na wiosnę!

Comments are closed.