Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Niemcy > Lindau > Co zobaczyć w Lindau

Lindau nad Jeziorem Bodeńskim

Lindau to wyjątkowe miasto położone nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Starówka miasta i port znajdują się bowiem na wyspie z której roztacza się genialny widok na szwajcarskie Alpy. Podpowiadamy dziś co warto zobaczyć w Lindau.

Lindau nad Jeziorem Bodeńskim

Sercem miasta jest położone na 70 hektarowej wyspie Stare Miasto. Sama wyspa jest drugą co do wielkości na jeziorze Bodeńskim, po Reichenau i przed wyspą kwiatową Mainau. Nazwa Lindau oznacza „wyspę, na której rosną lipy”, a pierwsze wzmianki odnośnie nazwy pochodzą z 882 roku. Odzwierciedlają to również herby i pieczęcie miasta z XIII wieku. Wszystkie pokazują lipę lub liście drzewa. Obecny herb miasta przedstawia zielone drzewo lipy.

Duże parkingi znajdują się przed mostem na wyspę. Warto zostawić tam auto i udać się na spacer.  Jeśli podróżujecie kamperem lub przyczepą kempingową to na parkingu P1 możecie zatrzymać się na max. 24 godziny. Kampery i przyczepy kempingowe nie są dozwolone na wyspie.

Atrakcje Lindau

Stare miasto to urocze budynki, zabytkowe place i romantyczne, brukowane uliczki, które przywodzą na myśl miasteczka nad Gardą. Najpopularniejszym i najczęściej fotografowanym miejscem jest wejście do portu z bawarskim lwem, latarnią i widokiem na Alpy.

W XIX i na początku XX wieku miejscowa szlachta i zamożne klasy średnie budowały wielkie wille wzdłuż linii brzegowej. Dziś te wille są głównymi atrakcjami architektonicznymi, a ich ogrody stanowią część dziedzictwa ogrodniczego miasta. Obecnie około 30 eleganckich willi leży nad jeziorem, prezentując różnorodne style architektoniczne. Wszystkie mają własne nazwy np. Villa Leuchtenberg, Villa Lindenhof, Villa Toscana, Villa Wacker i Villa Elena. 

Poza wyspą sporą atrakcją są piękne parki i ogrody. Główny park miasta to Stadtgarten, a poza nim sporo jest innych zielonych oaz. Każdej wiosny miłośnicy ogrodów gromadzą się na Dniach Ogrodu Lindau, a letnią atrakcją jest wizyta w Lindau Dahlia Show, prywatnym ogrodzie z 700 odmianami dalii.

Główne muzeum miasta, Stadtmuseum, znajduje się w Haus zum Cavazzen, jednej z najpiękniejszych barokowych kamienic nad Jeziorem Bodeńskim. Oferuje bogaty program wystaw czasowych m.in. wystawiane tu były dzieła Pablo Picasso czy Joan Miro. 

Sporo tu w czasie letnim festiwali i wystaw plenerowych. Ze względu na bliskość jeziora, Lindau ściąga fanów żeglarstwa, szczególnie na słynne regaty Rund Um Lindau.

W Lindau jest również jedyny teatr lalkowy w Niemczech – Marionette Opera, który poświęcony jest wyłącznie teatrowi muzycznemu, którego lokalizacja, w dawnym w dawnym XIII-wiecznym kościele klasztornym szczególnie nas urzekła. Jak macie  duży zasób gotówki i żyłkę hazardzisty to możecie wybrać się do kasyna w Lindau.

Po spacerze spróbujcie lokalnych przysmaków, szczególnie ryby siei świeżo złowionej w jeziorze. I na deser koniecznie tutejszy deser – pyszny Apfelstrudel, Kaiserschmarrn lub lampka lokalnego wina.

Jezioro Bodeńskie

No i oczywiście jezioro! Zaplanujcie wycieczkę promem lub wynajmijcie łódź, by odkryć uroki Jeziora Bodeńskiego. W lecie woda w jeziorze ma od 20 do 25 stopni, więc zabierzcie ręczniki, kąpielówki i skorzystajcie z plaży. Z portu regularnie kursują promy do innych miast położonych nad jeziorem, w tym tych po austriackiej i szwajcarskiej stronie. Więcej o Jeziorze Bodeńskim przeczytacie tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *