Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Poznań > Koziołki
Koziołki poznańskie na ratuszu
Ratusz w Poznaniu jest jednym z najczęściej oglądanych ratuszy w Polsce, a wszystkiemu winne są trykające się tutaj poznańskie koziołki. Zobaczcie skąd się tu wzięły i jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie ratusz.
Ratusz w Poznaniu – historia
Ratusz w Poznaniu wybudowano około 1300 roku. Wyglądał zupełnie inaczej niż obecny budynek, miał zaledwie jedno piętro. Na początku XV wieku ratusz rozbudowano, a sto lat później dobudowano wieżę. Jednak poznaniacy długo się nią nie nacieszyli, gdyż wielki pożar w mieście zniszczył budynek. Odbudowa ruszyła kilka lat później i zakończyła się w 1560 roku. To właśnie wtedy zamówiono zegar z koziołkami. Ponad sto lat później, w 1675 roku piorun uderzył w wieżę, niszcząc zarówno ją jak i zegar. Ponownie huragan zniszczył odbudowaną wieżę w w latach dwudziestych XVIII wieku.
Pod koniec XVIII wieku cały budynek przebudowano i odnowiono, zyskał wtedy wygląd jaki znamy dziś. Ratusz mocno ucierpiał w czasie II wojny światowej, a odbudowa budynku trwała blisko 10 lat.
Ratusz w Poznaniu obecnie
Fasada budynku jest bogato zdobiona. Sa tu m.in. dekoracje w postaci kobiet symbolizujących cnoty, jakimi powinni być obdarzeni urzędnicy i rajcy. Te kobiety zobaczycie pomiędzy łukami na parterze budynku. Wypatrzcie tam cierpliwość z owcą, roztropność z lustrem, miłość z dziećmi, sprawiedliwość z wagą i mieczem, wiarę z kielichem i krzyżem, nadzieję ze słońcem, męstwo ze złamaną kolumną, umiarkowanie z dzbanem i misą oraz dwie sławne kobiety – Lukrecję ze sztyletem i Kleopatrę z wężami na ramionach.
Nad I piętrem znajdują się wizerunki wielkich postaci starożytnych tj. m.in. Archimedes, Brutus, Witruwiusz czy Homer. Na elewacji budynku możecie wypatrzyć także portrety królów z dynastii Jagiellonów – od Władysława II Jagiełły po Zygmunta II Augusta, które znajdują się na samej górze, pomiędzy dwoma wieżami. Pomiędzy nimi znajdują się litery SAR oznaczają króla Stanisława Augusta, a dokładnie Stanislaus Augustus Rex.
Na wieży zamontowano hełm z orłem, którego wysokość wynosi 180 cm, a rozpiętość skrzydeł 2 metry. We wnętrzu orła umieszczone są pamiątki oraz monety z poprzednich wieków.
Koziołki poznańskie
Codziennie o godzinie 12 w południe ukazują się trykające poznańskie koziołki, które stały się symbolem miasta. Ściągają zawsze tłumy mieszkańców i turystów. Poznańskie koziołki nazywają się Pyrek od pyry i Tyrek od trykania. Imiona zostały nadane przez słuchaczy Radia Złote Przeboje w 2002 roku. Na koziołkach wzorowane są maskotki klubu sportowego Lech Poznań, które noszą imiona Ejber i Gzub.
Legenda o poznańskich koziołkach
Legenda mówi o tym, że dawno temu zegarmistrz Bartłomiej z Gubina otrzymał zlecenie wykonania zegara na wieżę ratuszową. Gdy zegar był już gotowy postanowiono wydać przyjęcie z okazji jego odsłonięcia, na które zaproszono dostojnych gości. W czasie przygotowywania uczty, jeden z kuchcików przypalił udziec sarni. Chcąc szybko naprawić błąd, ukradł dwa pasące się na łące koziołki, by upiec je na rożnie. Przyprowadził je do kuchni, a te uciekły na ratuszową wieżę. Jakie było zdziwienie gości, gdy ujrzeli na gzymsie nad nowym zegarem trykające się koziołki! Pomysł bardzo się spodobał radnym, więc nie ukarali krnąbrnego kuchcika, a dodatkowo mistrzowi Bartłomiejowi polecili dobudować do zegara mechanizm z koziołkami.
Hejnał w Poznaniu
Z ratuszowej wieży odgrywany jest hejnał Poznania. To jeden z najstarszych miejskich hejnałów, wygrywany już w XV wieku. W różnych czasach, różnie to z hejnałem było. Czasem go zawieszano, czasem wygrywano wyłącznie z okazji świąt lub o określonych godzinach. Na szczęście obecnie wygrywany jest przez trębacza codziennie o godzinie 12. W godzinach między 7 a 21 wygrywany jest na karylionie. Z poznańskim hejnałem wiąże się legenda o królu kruków.
Legenda o trębaczu i królu kruków
Dawno temu trębacz Bolko pełnił swoją wartę na wieży ratusza, wypatrując niebezpieczeństw, które mogłyby zagrozić miastu. W pewnej chwili spadł na wieżę ranny w skrzydło kruk. Bolko zajął się ptakiem, a gdy ten odzyskał zdrowie przemówił do zdumionego trębacza ludzkim głosem: „Jestem królem kruków. Dziękuję Ci za opiekę. Przyjmij ode mnie trąbkę i zapamiętaj. Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebował pomocy, zatrąb w nią z całych sił na cztery strony świata”. Bolko podziękował za prezent i pomachał krukowi na pożegnanie. Kilka lat później, w czasie dyżuru na wieży, Bolko zauważył szykującego się do ataku na miasto wroga. Przypomniał sobie o trąbce od króla kruków i zatrąbił głośno na cztery strony świata. Nagle niebo zrobiło się czarne, choć był to środek dnia. Nadleciało bowiem nad miasto setki kruków, które zaatakowały wroga i uratowały miasto. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś trębacz gra na wieży ratuszowej zwycięski hejnał króla kruków.
Ratusz w Poznaniu to nie jedyna atrakcja na poznańskim rynku. Zobaczcie czego jeszcze nie można przegapić:
zarezerwuj nocleg w poznaniu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!
- Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
- Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
- Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Magiczny Przepis na Rogale" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Poznaniu! Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Najlepsze campingi w Europie
-
Terme Tuhelj
Dowiedz się więcej -
Terme Olimia
Dowiedz się więcej -
Terme Jezercica
Dowiedz się więcej -
Füred
Dowiedz się więcej -
Union Lido
Dowiedz się więcej -
Camping Omišalj
Dowiedz się więcej -
San Francesco
Dowiedz się więcej -
Camping Strasko
Dowiedz się więcej -
hu Park Albatros Village
Dowiedz się więcej -
Rosapineta Camping Village
Dowiedz się więcej