Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Kielce – atrakcje i zwiedzanie

Ostatnio mieliśmy okazję być w Kielcach. W Geoparku odbywał się bowiem Festiwal Małych Podróżników, podczas którego przeprowadzaliśmy grę festiwalową “Prezent dla Baby Jagi”. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechaliśmy dzień wcześniej i ruszyliśmy na spacer, chcąc sprawdzić co warto zobaczyć w Kielcach.

Kielce niby nie pozorne, a jednak mają w sobie to coś. Wiadomo, jak każde miasto, przedmieścia nie wyglądają za ciekawie, ale jeśli chodzi o centrum to jest tu naprawdę uroczo. Wycieczka na weekend do Kielc to może być świetny pomysł, by spędzić rodzinnie wolny czas. A co takiego warto zobaczyć w Kielcach? Już piszemy!

Pomnik Dzika Kiełka w Kielcach

Pomnik na pewno spodoba się najmłodszym. Powstał w 2006 roku na Placu Artystów. Nawiązuje do legendy o powstaniu Kielc, która mówi o tym, że Mieszko, syn Bolesława Śmiałego przybył w te okolice na polowanie. Zapuścił się jednak daleko do puszczy i zgubił swój orszak. Gdy zmęczony i spragniony zasnął pod drzewem, przyśnił mu się dziwny sen. Otóż św. Wojciech nakreślił mu drogę, która zamieniła się w rzekę. Gdy się obudził, obok niego szumiał strumień. Napił się wody i odzyskał siły. Gdy opuszczał to miejsce natknął się na kły nieznanego zwierzęcia, prawdopodobnie dzika. Mieszko obiecał sobie, że postawi tu gród. A na pamiątkę znalezienia kłów, nazwał go Kielcami.

Park miejski imienia Stanisława Staszica

Tuż obok pomnika znajduje się park miejski. Okazał się bardzo przyjemny i idealny na popołudniowe spacery. Jest tu staw z fontanną, kaczki i łabędzie, które chętnie podpływają do karmiących je dzieci, rzeźby i ptaszarnia, gdzie można pooglądać ptaki ozdobne. W parku można było też przejechać się na kucyku czy wypożyczyć elektryczne autko.

Pałac na Wzgórzu Zamkowym

Idąc dalej doszliśmy do jednego z największych kieleckich zabytków. To Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku. Jak sama nazwa wskazuje, to dawna rezydencja biskupów krakowskich. Obecnie to siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach. Do zbiorów zalicza się obrazy i dzieła lokalnych artystów. Organizowane są tu wystawy czasowe oraz warsztaty dla rodzin i osób w różnym wieku.

Ogród Włoski przy Pałacu

Za Pałacem znajduje się ogród, który powstał razem z budowlą. Ogród ma swój charakter, bez wątpienia to jedno z bardziej uroczych miejsc jakie zwiedziliśmy w Kielcach. Znajduje się tu górka, na której są ławeczki. Można podziwiać panoramę na miasto, najlepiej oglądać widoki o zachodzie słońca, gdy niebo robi się pomarańczowe. W ogrodzie znajduje się również studnia, do której chętnie przychodzą dzieci i wrzucają do środka kamyki by sprawdzić czy jest głęboka. Chodząc alejkami ogrodu można oglądać ciekawie przystrzyżony bukszpan oraz rzędami zasadzone drzewka owocowe. Uroczo wyglądały rzędy drobnych jabłoni, które obklejone były małymi, czerwonymi jabłuszkami. Po zachodzie słońca ogród jest oświetlony, co sprawia przyjemny klimat. Włoski ogród można zwiedzać do godziny 18:00, dlatego prawdziwe, wieczorne oblicze ogrodu nie było nam dane zobaczyć.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Naprzeciwko Pałacu stoi Bazylika katedralna. Jest to kościół barokowy, ale również posiada niektóre elementy w stylu romańskim. Znajduje się naprzeciwko Pałacu Biskupów Krakowskich, na Wzgórzu Zamkowym. W środku znajduje się piękny ołtarz, a z boku kościoła jest dzwonnica. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków Kielc. 

Ulica Sienkiewicza w Kielcach

Ulica Sienkiewicza to reprezentacyjny deptak miasta, na którym znajdują się zabytkowe kamienice, na parterach których ulokowały się sklepy, bary, kawiarnie czy galerie. Wzdłuż ulicy ciągną się latarnie, które wieczorami nadają bardzo przyjemny klimat. Ulica “faluje” tzn. raz się idzie pod górkę, a raz z górki. 

Deptakiem dojdziecie do rzeki Silnicy i uroczych Plant, gdzie kilka mostków pod rząd przecina prostopadle ulicę. Mostków jest kilka z każdej strony, są również podświetlane, dlatego dla najlepszego efektu trzeba poczekać do wieczora. Tu też znajduje się kolejna rzeźba, mężczyzny siedzącego na ławeczce. Przedstawia Jana Karskiego. Jeśli macie ochotę możecie sobie z nim razem odpocząć na ławce, a już koniecznie strzelić fotkę.

Kielce Rynek

Rynek nosi  też nazwę „kieleckiej starówki”. Kiedyś był też placem targowym. Dziś to miejsce sprzyjające spacerom. Dużo ławek, skwerków, ciekawych wystaw opowiadających o mieście, a wszystko otoczone pięknymi kamieniczkami.  Wieczorem wszystko jest oświetlone. Gdy będziecie na rynku wpadnijcie do lodziarni Bosko. Lody mają iście boskie.  Ciekawe smaki, które mogliśmy spróbować wywołały na naszych kubkach smakowych falę zachwytu. Polecamy lody o smaku cynamonowym, malinowym oraz sernika z jagodami.

Geopark Kielce

W Geoparku Kielce odbywał się Festiwal Małych Podróżników i nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej scenerii do naszej gry. Będąc w Kielcach koniecznie zajrzyjcie do Geoparku. Są tu wystawy poświęcone Ziemi, kino 5D, które zabierze Was w niezapomnianą podróż w głąb naszej planety czy wirtualne jaskinie. Świetna zabawa i nauka w jednym.

Kadzielnia – jaskinie

Lubicie eksplorować jaskinie? To koniecznie wbierzcie się do Kadzielni. Czeka tu na Was podziemna trasa turystyczna o długości 140 metrów. Bilety nie są drogie – 10 zł bilet normalny, a 8 zł bilet ulgowy. Wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja zwiedzania jaskini. 

Kielce na weekend to fajny pomysł na rodzinną wycieczkę. Życzymy Wam świetnych przygód!

Gdzie spać w Kielcach?

Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂 

Booking.com