Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Niemcy > Jezioro Bodeńskie
Jezioro Bodeńskie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
Jezioro Bodeńskie to fajne miejsce na kilkudniowy wypad. Położone jest na granicy trzech krajów: Niemiec, Szwajcarii oraz Austrii. Podpowiadamy co warto zwiedzić i zobaczyć nad Jeziorem Bodeńskim.
Jezioro Bodeńskie kształt i położenie
Jezioro Bodeńskie znajduje się na granicy trzech krajów, a jego brzegi dotykają szwajcarskie kantony Thurgau, St. Gallen i Schaffhausen, austriacki Vorarlberg i oraz niemiecką Badenię-Wirtembergię i Bawarię. Kraje i kantony graniczące z jeziorem współpracują w ramach Międzynarodowej Konferencji Jeziora Bodeńskiego od 1972 r. Współpraca na celu promocję regionu Jeziora Bodeńskiego jako atrakcyjnego obszaru życia, przyrody, kultury i gospodarki.
Jezioro nie ma regularnego kształtu, nam przypomina kalmara 🙂 Składa się z kilku części: Obersee, Untersee (w skład której wchodzi Rheinsee, Gnadensee oraz Zeller See) oraz Überlingen See.
Überlingen w całości należy do Niemiec, zaś Untersee położone jest na na granicy niemiecko-szwajcarskiej. Obersee i Untersee są połączone przez Seerhein. Untersee jest oddzielone od Obersee i Überlinger See dużym półwyspem Bodanrück. Samo Untersee podzielone jest na kilka części, które mają własne nazwy (Gnadensee, Zell See i Rheinsee). Rheinsee to obszar, w którym do jeziora wpada alpejski Ren.
Część Obersee, która oblewa ziemie trzech krajów, nigdy nie została formalnie podzielona i uznawana jest za część wspólną mieszkańców. Czasem można spotkać mapy z linią podziału jeziora, jednak one opierają się na procentowym podziale wód, z których 9,7% należy do Austrii, 32 % do Szwajcarii a pozostała część do Niemiec.
Długość brzegu jeziora wynosi 273 km. W Niemczech jest to 173 km, 28 km w Austrii i 72 km w Szwajcarii. Jezioro Bodeńskie jest trzecim co do wielkości, pod względem powierzchni, europejskim jeziorem. Wyprzedza je węgierski Balaton i Jezioro Genewskie. W innym rankingu – największych jezior pod względem objętości, również zajmuje 3 miejsce, po Jeziorze Genewskim i włoskiej Gardzie. W najgłębszym miejscu jezioro ma 251 metrów. To co powoduje, że Jezioro Bodeńskie przyciąga wielu turystów to fakt, że leży u podnóża ośnieżonych szczytów szwajcarskich Alp.
Jezioro Bodeńskie czyli Jezioro Konstanckie
Nazwa jeziora wywodzi się od jednej z najstarszych w tym rejonie miejscowości Bodman. To miejsce na zachodnim krańcu jeziora Überlingen miało duże znaczenie we wczesnym średniowieczu, ponieważ było to najpierw siedziba książęca, mieścił się też tu pałac królewski, a także mennica. Co ciekawe, nazwa Bodensee używana jest w Niemczech, zaś pozostałe kraje używają nazwy Jezioro Konstanckie, które nawiązuje do Konstancji, jednego z największych miast nad jeziorem. Również anglojęzyczna nazwa Bodensee to Lake Constance.
Wyspy na jeziorze Bodeńskim
Na jeziorze znajduje się wiele wysp, a największą z nich jest Reichenau w Untersee. Dawny klasztor Reichenau znajdujący się na wyspie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to znane jest również z intensywnej uprawy owoców i warzyw.
Drugą co wielkości wyspą jest Lindau na wschodzie Obersee. Znajduje się na nim zarówno stare miasto, jak i główny dworzec miasta Lindau.
Trzecią jest wyspa Mainau w południowo-wschodniej części Überlinger See. Miejsce to znane jest jako Wyspa Kwiatowa na Jeziorze Bodeńskim.
Rejsy po Jeziorze Bodeńskim
Statki kursujące po Jeziorze Bodeńskim nazywane są Białą Flotą, a sieć połączeń pomiędzy miejscowościami jest gęsta, a liczba kursów, szczególnie w od wiosny do jesieni spora. My z Lindau płynęliśmy na wyspę kwiatową Mainau i to był super rejs. Po drodze wpływaliśmy do innych portów, a cały czas towarzyszył nam widok na Alpy. Dokładny rozkład rejsów i cenę biletów sprawdzicie TUTAJ – klik.
Poza statkami rejsowymi kursują tu również promy samochodowe na trasie Konstanz – Meersburg i Friedrichshafen – Romanshorn. Ponadto jest też spora oferta wycieczek organizowanych przez firmy turystyczne – to rejsy z wyżywieniem, zwiedzaniem czy wieczornymi imprezami. W niektórych portach można wypożyczyć rowery wodne i łódki lub wynająć łódź ze sternikiem i zrobić sobie prywatną wycieczkę. Na jeziorze organizowane są regaty, pokazy statków i wyścigi.
Pogoda nad Jeziorem Bodeńskim
Klimat Jeziora Bodeńskiego charakteryzuje się łagodnymi temperaturami, ale bardzo dużą zmiennością pogody, częstymi mgłami w okresie zimowym i dusznym latem. To co jest znamienne dla tego regionu to niebezpieczeństwo silnych podmuchów wiatru. Najbardziej niebezpiecznym wiatrem jest Foehn, ciepły, opadający wiatr z Alp czasami o sile wiatru zbliżonej do huraganu, który powoduje fale o wysokości kilku metrów. Z powodu zaskakujących sztormów jezioro jest podzielone na trzy regiony ostrzegawcze dla których można wydać ostrzeżenie o silnym wietrze lub burzy. Aby ostrzeżenia te były znane, wokół jeziora zainstalowano 60 pomarańczowych migających świateł, które migają 40 razy na minutę przy silnym wietrze i 90 razy na minutę przy ostrzeżeniu o burzy. Światła ostrzegawcze znajdują się przy wejściach do portów i w innych punktach wokół jeziora, dzięki czemu zawsze co najmniej jedno światło ostrzegawcze jest widoczne dla statków i łodzi poruszających się po wodzie. Najwyższe sezonowe poziomy wody występują zwykle wiosną i latem, co jest wynikiem topniejącego śniegu w Alpach.
Przy okazji musimy wspomnieć o Seegfrörne czyli zamarzaniu jeziora. Jeśli lato jest chłodne, jesienią wieją zimne wiatry, a zima jest bardzo mroźna to następuje zamarznięcie całego jeziora, na tyle, że bezpiecznie można przejść po nim z jednego brzegu na drugi. Takie przypadki zdarzają niezwykle rzadko. Ostatnie trzy odnotowano w 1963, 1880 i 1830 roku.
Aktywne wakacje nad Jeziorem Bodeńskim
Pływanie w jeziorze jest zwykle możliwe od połowy czerwca do połowy września. Temperatury wody osiągają od 19 ° C do 25 ° C w zależności od pogody. Przy odpowiednim nasłonecznieniu możliwe są różnice do 3 ° C w ciągu dnia, dzięki czemu jezioro jest idealne do pływania, szczególnie w łagodne letnie wieczory. Trzeba tylko wybierać plaże, które mają łagodne wejście do wody.
Ze względu na wspomniane już wiatry i zmienną pogodę, Jezioro Bodeńskie nie jest dobrym miejscem dla windsurferów czy kitesurferów. Kitesurfing jest dozwolony tylko w niektórych strefach, a czasem trzeba mieć specjalne zezwolenie. Najpopularniejszym miejscem do surfowania jest tylko zachodni brzeg wyspy Reichenau w Untersee. Nurkowanie w Jeziorze Bodeńskim jest zarówno atrakcyjne, jak i trudne. Większość obszarów do nurkowania znajduje się w północnej części jeziora. Obszary te można eksplorować tylko pod okiem doświadczonych nurków. Do tego trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, bo woda na głębokości 10 metrów ma poniżej 10 stopni.
Wokół jeziora znajdują się szlaki piesze i rowerowe, które prowadzą przez tereny Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Świetna strona, która przyda się w planowaniu pieszych i rowerowych wycieczek jest TU – klik.
Miasta nad Jeziorem Bodeńskim
Wokół jeziora znajduje się sporo ciekawych miast i miasteczek, które warto zwiedzić. Szczególnie, że znajdują się na terenie 3 różnych krajów, więc czeka na Was różna kultura, kuchnia i architektura.
Konstancja, Niemcy
Konstancja to najpopularniejsze i największe miasto nad jeziorem. Ma uroczą starówkę z krętymi uliczkami, wiele sklepów i restauracji serwujących lokalne potrawy oraz piękny widok na jezioro i góry. Do Konstancji należy wyspa kwiatowa Mainau.
Bergencja, Austria
Bergencja to miasto spotkań, festiwali i pięknej promenady. Miasto ma „Spiel auf dem See” -największą na świecie scenę pływającą. Jest tu też najpopularniejsza kolejka linowa nad Jeziorem Bodeńskim Pfänderbahn. Wjazd taką kolejką gwarantuje genialny widok na jezioro.
Friedrichshafen, Niemcy
To miasto Zeppelina, sterowca wybudowanego tu w okresie międzywojennym. W muzeum można poznać historię podróży statkiem powietrznym. A śmiałkowie z zasobnym portfelem mogą polatać Zeppelinem nad okolicą. Promenada nad jeziorem Friedrichshafen jest jedną z najdłuższych i najbardziej atrakcyjnych nad Jeziorem Bodeńskim. Widok z promenady lub z 22-metrowej wieży widokowej na molo na Alpy i wodę jest niezapomniany. Największym zabytkiem miasta jest barokowy kościół ewangelicki Schlosskirche.
Lindau, Niemcy
Stare miasto Lindau położone jest na wyspie na Jeziorze Bodeńskim, zajmującej zaledwie 70 hektarów. Urocze uliczki, zaułki i zabudowania starego miasta sprawiają, że spacer po wyspie to czysta przyjemność. Znane wejście do portu z bawarskim lwem i białą latarnią morską stoi na tle imponującej panoramy z widokiem na Alpy i Jezioro Bodeńskie.
St.Gallen, Szwajcaria
Sercem miasta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytkowa dzielnica z piękną barokową katedrą i biblioteką opactwa. Do tego urocza starówka pełna krętych uliczek i ciekawych domów. St.Gallen to też znane na całym świecie miasto tekstyliów, w których materiały zakupują takie domy mody jak Chanel, Christian Dior czy Giorgio Armani.
Überlingen, Niemcy
Piękna promenada, pyszne lody, parki, place zabaw, ogrody czy zoo sprawia, że Überlingen wybierają głównie rodziny z dziećmi. Są tu również kąpieliska termalne i spora liczba szlaków pieszych i rowerowych.
Ciekawostki o Jeziorze Bodeńskim
Jezioro to miejsce życia wielu gatunków ptaków m.in. kaczek, czapli czy kormoranów. Wiosną to ważny obszar lęgowy, a zimą dom dla przylatujących gatunków w północy. Jezioro Bodeńskie ma również duże znaczenie jako miejsce odpoczynku podczas migracji ptaków.
W Jeziorze Bodeńskim żyje około 45 gatunków ryb, w tym okoń, leszcz, szczupak, lin czy pstrąg jeziorny. Bardzo popularnym gatunkiem jest sieja błękitna zwana jest tu Bodenseefelchen, właśnie ze względu na jej duże występowanie w Jeziorze Bodeńskim. Sieję często możecie znaleźć w menu restauracji rybnych, serwowaną w całości lub jako filet. Często oferowana jest również w postaci wędzonej. Oprócz naturalnej hodowli w jeziorze rybacy dbają również o nowy narybek. Od końca listopada do połowy grudnia profesjonalni rybacy usuwają ikrę ze złowionych ryb i dostarczają do jednej z wylęgarni ryb. Ryby wypuszczane są wiosną w Jeziorze Bodeńskim.
W wodach jeziora zatopionych jest kilka wraków, w tym m.in. Jury z 1846 roku, który zatonął po zderzeniu z innym statkiem. Cztery inne statki zatopiono w latach 30-tych XX wieku, po wycofaniu ich z eksploatacji.
Wokół jeziora, po niemieckiej stronie sporo jest winnic i sadów. Prawie co trzecie jabłko w Niemczech pochodzi z okolic Jeziora Bodeńskiego. Oprócz jabłek, bardzo popularna jest tu również uprawa winorośli. Produkuje się tu wina z odmian Pinot Noir, Muller-Thurgau i Pinot Blanc.
Prehistoryczne domy na palach, które budowane były w okolicach Alp wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponad 70 takich osadniczych miejsc znajduje się w okolicach jeziora. Rekonstrukcję takiego domu palowego można znaleźć w muzeum w Unteruhldingen. To skansen, składający się z 23 domów z palami, pokazuje życie codzienne w epoce neolitu i brązu. W czterech zrekonstruowanych wioskach można zobaczyć, jak wyglądali pierwsi rolnicy, kupcy i rybacy na Jeziorze Bodeńskim.
W 2015 r. w wodzie w pobliżu Uttwil w Szwajcarii, 300 metrów od brzegu, odkryto regularny łańcuch około 170 kamiennych wzgórz. Wzgórza znajdują się około czterech i pół metra pod wodą i mają średnicę od 15 do 30 metrów. Początkowo nie było jasne, czy są to naturalne powstałe wzgórza czy też zbudowane ludzką ręką. Po badaniach archeologicznych naukowcy przyznają, że to efekt ludzkiej pracy. Znaczenie wzgórz jest wciąż niejasne. Według różnych teorii mogło być tak, że służyły one jako systemy jazowe, kopce grobowe, miejsca pamięci zmarłych lub szlaki transportowe. Media ochrzciły to znalezisko jako „Stonehenge z Jeziora Bodeńskiego”.
Największy festiwal w regionie Jeziora Bodeńskiego to Festiwal Jeziora Bodeńskiego, który odbywa się latem i przyciąga międzynarodową publiczność.
Jezioro Bodeńskie znajdziecie na wielu obrazach, gdyż sporo artystów wybierało te okolice na swój dom np. Otto Dix i Adolf Dietrich, Waldemar Flaig. Obrazy przedstawiające akwen można znaleźć w wielu muzeach tj. Muzeum Zeppelin w Friedrichshafen i Nowy Pałac w Meersburgu. Również wielu poetów i pisarzy żyło i pracowało w tym regionie, a najsłynniejszym pisarzem obecnie mieszkającym nad Jeziorem Bodeńskim jest Martin Walser. Akcje jego książek toczą się częściowo nad Bodensee. Wielokrotnie Bodensee było też planem filmowym. To tu m.in. rozgrywały się sceny z Quantum of Solace, filmie z serii o Jamsie Bondzie.
Noclegi w okolicach jeziora Bodeńskiego
My spędzaliśmy majówkę na campingu Gitzenweiler Hof w okolicach Lindau.
Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂
Najlepsze campingi w Europie
-
Terme Tuhelj
Dowiedz się więcej -
Terme Olimia
Dowiedz się więcej -
Terme Jezercica
Dowiedz się więcej -
Füred
Dowiedz się więcej -
Union Lido
Dowiedz się więcej -
Camping Omišalj
Dowiedz się więcej -
San Francesco
Dowiedz się więcej -
Camping Strasko
Dowiedz się więcej -
hu Park Albatros Village
Dowiedz się więcej -
Rosapineta Camping Village
Dowiedz się więcej