Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Kraków > Brama Floriańska
Brama Floriańska w Krakowie
Brama Floriańska, którą znajdziecie w pobliżu krakowskiego Rynku to jeden z symboli miasta, o którym warto pamiętać w czasie zwiedzania. Warto poświęcić kilka minut na spacer spod Kościoła Mariackiego, by zerknąć na starą bramę do miasta.
Brama Floriańska w Krakowie - historia
W XIII wieku Kraków otoczono murem, a Brama Floriańska była jedną z bram w murach obronnych. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 1307 roku.
Brama Floriańska była jedną spośród siedmiu bram prowadzących do miasta. W przeszłości znana była również jako Brama Chwały, gdyż to właśnie tu zaczynała się Droga Królewska prowadząca do Zamku Królewskiego na Wawelu. To nią podążały orszaki królów czy ważnych osobistości, pochody koronacyjne i królewskie kondukty pogrzebowe.
Struktura bramy składa się z dwóch części – z bramy właściwej oraz z górującej nad nią baszty, o której mówi się Baszta Kuśnierzy. Skąd taka nazwa? Otóż w średniowieczu to kuśnierze byli odpowiedzialni za obronę tego fragmentu murów. Brama ma 34,5 metra wysokości.
Po wybudowaniu Barbakanu w 1499 roku, stanowiącego część fortyfikacji miejskich, Bramę Floriańską połączono z nim specjalnym korytarzem warownym.
Skąd się wzięła nazwa Bramy Floriańskiej?
Nazwa “Brama Floriańska” pochodzi od stojącej w pobliżu Bazyliki św. Floriana. Kościół ten wybudowano w XI wieku, a jego powstanie związane było ze sprowadzeniem relikwii św. Floriana do Polski, będącego patronem m.in. strażaków, hutników i kominiarzy. Święty Florian przestawiany jest w najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z chorągwią i naczyniem z wodą do gaszenia pożarów. Nie inaczej wygląda na Bramie Floriańskiej, gdzie od strony południowej możecie wypatrzyć jego płaskorzeźbę z XVIII wieku.
Od zawsze nad bramą znajdował się orzeł. Obecnie jest to orzeł piastowski z 1882 roku wykonany przez Zygmunta Langmana z projektu Jana Matejki.
Brama w przeszłości pełniła przeróżne funkcje. W XVI wieku zbudowano przy niej miejski arsenał. Potem w bramie znajdowały się stajnie miejskie.
Do trzech razy sztuka, czyli o planach wyburzenia Bramy Floriańskiej
Znaczna część murów została zburzona na początku XIX wieku na mocy decyzji cesarza austriackiego Franciszka II Habsburga. Dzięki staraniom Feliksa Radwańskiego – senatora Wolnego Miasta Krakowa, udało się ocalić jedynie owe mury floriańskie z Barbakanem.
Kilkadziesiąt lat później, w roku 1882 r. ponownie pojawił się pomysł wyburzenia bramy. Tym razem przed zniszczeniem ocalił ją Władysław Czartoryski, który postanowił utworzyć na baszcie rodową kaplicę Czartoryskich. Rada miasta zgodziła się pod jednym warunkiem. Brama ta musiała wyglądać tak samo jak w połowie wieku XVIII. Czartoryski przyjął warunek i prace remontowe zakończyły się kilka lat później.
Po raz trzeci widmo wyburzenia zawisło nad Bramą Floriańską na początku XX wieku, kiedy zaplanowano budowę w tym miejscu linii tramwajowej. Budynek jednak ocalał, gdyż podjęto decyzję o poszerzeniu i pogłębieniu przejazdu pod bramą. I przez kolejne kilkanaście lat pod bramą przejeżdżał wąskotorowy tramwaj, a motorniczy każdorazowo zmuszeni byli składać pantograf, czyli wystający nad dachem odbieracz prądu.
Obecnie wewnątrz bramy znajduje się ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Piaskowej, a przed Bramą Floriańską mieści się galeria sztuki pod gołym niebem – bardzo chętnie odwiedzana przez turystów!
Zwiedzanie Krakowa z dziećmi
Wybieracie się na rodzinną wycieczkę do Krakowa? Obawiacie się, że znudzone dzieci, przytłoczone ilością zabytków i historii będą marudzić? To koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania Krakowa! Przybyliśmy bowiem do miasta, by pomóc Smokowi Wawelskiemu przegonić Czorta z miasta Diabeł, zwany Czortem, bohater wielu krakowskich legend postanowił zostać symbolem miasta. Istnieje tylko jeden sposób, by Czort powrócił do piekielnych czeluści. Jest to Tajemnicze Zaklęcie, które zna Drużyna Smoka – najznamienitsze postacie z historii miasta. Zadaniem dzieci i rodziców jest odnaleźć wskazówki, rozszyfrować hasła i stworzyć Tajemnicze Zaklęcie!
zarezerwuj nocleg w krakowie przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!
- Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
- Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
- Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Drużyna Smoka" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Krakowie! Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.