Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Gdańsk > Brama Wyżynna

Brama Wyżynna w Gdańsku

Brama Wyżynna w Gdańsku to najstarsza brama miasta. Tu zwykle rozpoczynamy nasz spacer po gdańskiej starówce. Co warto wiedzieć o tej budowli? Zobaczcie!

Brama Wyżynna w Gdańsku

Brama stanowiła niegdyś bardzo ważny punkt na mapie miasta. Budynek, będący niewątpliwie perłą architektury renesansowej, stanowił element masywnych murów miejskich, służył za bramę miasta i w przeszłości otwierał Drogę Królewską w Gdańsku biegnącą m.in. Długim Targiem. Bramę Wyżynną wybudowano w latach 1571 – 1576 według projektu Hansa Kramera, natomiast w roku 1588 Willem van den Blocke zmienił oprawę budynku, ozdabiając go i dodając wiele charakterystycznych detali. Musimy tu wspomnieć, że van den Blocke pochodził z Niderlandów, a tam sztuka renesansowa różniła się nieco od dobrze znanego nam stylu włoskiego. Warto wiedzieć, że Długi Targ zamyka brama wodna zwaną Bramą Zieloną.

Świadek królewskich wizyt

Pod Bramą organizowano pełne przepychu ceremonie na cześć polskich królów przybywających do Gdańska. To właśnie tu witano orszaki królewskie i wręczano monarchom symboliczne klucze do miasta. Pierwszym królem, który zobaczył na własne oczy Bramę Wyżynną był Zygmunt III Waza

Przez niemal 290 lat Brama Wyżynna pozostała w niezmienionej formie. W roku 1890 zasypano fosę otaczającą mury, natomiast w roku 1903 wzniesiono wartownię. Na szczęście w czasie II wojny światowej Brama Wyżynna nie ucierpiała, więc do dziś możemy ją podziwiać na ul. Wały Jagiellońskie 2 A.

Po wojnie znajdowało się tu m.in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, obecnie działa tu Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. 

Herby i sentencje na Bramie Wyżynnej

Warto przyjrzeć się rzeźbom na elewacji. Możecie wypatrzyć tu herby Rzeczypospolitej, Gdańska oraz Prus Królewskich, a nad nimi zostały umieszczone podobizny lwów.  Na Bramie Wyżynnej umieszczono również łacińskie sentencje przypominające o ważnych wartościach, które powinny być przestrzegane przez obywateli miasta.

I tak mówią one, że  dobrami najbardziej godnymi pożądania przez społeczeństwa są: pokój, wolność, zgoda czy też, że najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej.

Nam podoba się sentencja:  Lustitia et pietas duo sunt regnorum omnium fundamenta oznaczająca „ sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich państw”, aczkolwiek to tłumaczenie można jednak rozumieć troszkę inaczej. Jeśli skupicie się jedynie na ostatniej linijce, powstanie zdanie Rum omnium fundamenta, to znaczy “Rum podstawą wszystkiego” Ot, nadmorskie poczucie humoru 🙂

Pomysł na zwiedzanie Gdańska z dzieckiem

Gdańsk, pełen zabytków i ciekawych architektonicznie budynków jest idealnym miejscem na Tajną Misję i zwiedzanie bez marudzenia  W Gdańsku wyruszyliśmy na pomoc Królowi Pikselowi, którego Cyfrowe Królestwo było narażone na atak bezwzględnego Czarnoksiężnika Gigabajta. Hasło, które może uratować Cyfrowe Królestwo ukryte jest bowiem wśród największych atrakcji miasta. Zobaczcie nasz pomysł na zwiedzanie Gdańska z dziećmi!

zarezerwuj nocleg w gdańsku przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Walka z Czarnoksiężnikiem" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Gdańsku!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com