Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Warszawa > Syrenka
Syrenka warszawska
Mówiąc o Warszawie nie sposób nie wspomnieć w syrence warszawskiej, która zdecydowanie jest najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym symbolem miasta. Syrena nierozerwalnie kojarzy się ze stolicą Polski, a w samym mieście możecie spotkać ją w wielu miejscach.
Syrenka na herbie Warszawy
Syrena pojawiła się w Warszawie dużo dawniej niż moglibyśmy przypuszczać. Bowiem już w XIV wieku na herbie Warszawy figurowała postać trzymająca miecz i tarczę. Jednak jej wizerunek ulegał zmianom na przestrzeni wieków. Czasem miała postać męską, czasem damską, był okres, gdy Syrena miała dwie łapy. To co warto wiedzieć, to fakt, że obecnie obowiązujący herb Warszawy pochodzi z 1938 roku.
Legenda o warszawskiej syrence
Skąd się wzięła syrena w Warszawie? Na to pytanie odpowiedź przynosi warszawska legenda, która brzmi tak:
Dawno temu przypłynęły z Atlantyku dwie piękne Syreny. Pierwszej spodobało się duńskie miasto, została więc w Kopenhadze. Do dziś siedzi na skale i wpatruje się w morze. Druga z sióstr dopłynęła do Gdańska. Zaciekawiła ją wielka rzeka, która wpadała w tym miejscu do morza. Postanowiła sprawdzić dokąd ją ona zaprowadzi. Popłynęła więc w głąb lądu. Gdy Syrena poczuła zmęczenie, wyszła na brzeg, by odpocząć. Spodobała jej się okolica i zdecydowała, że zostanie w tym miejscu. Okazało się, że rzeką, którą płynęła była Wisła, a na swój dom wybrała Warszawę. Co wieczór Syrena siadała na brzegu rzeki i śpiewała piękne pieśni. Słuchali jej rybacy wracający z połowów, których Syrena czarowała swoim głosem. Pewnego razu nad Wisłę przybył bogaty handlarz. Słyszał historię o pięknej istocie mieszkającej w rzece. Wymyślił chytry plan. Postanowił ją schwytać i zamknąć w klatce, a następnie pokazywać na jarmarkach i pobierać za to opłaty. Podstępem zwabił Syrenę i uwięził w jednej z nadbrzeżnych szop. Płacz Syreny usłyszał młody rybak. Uwolnił ją i zaniósł do rzeki. Syrena podziękowała chłopakowi i obiecała, że zawsze może liczyć na jej pomoc. Dlatego właśnie Syrena ma tarczę i miecz, dla obrony Warszawy i jej mieszkańców.
Pomnik syreny na Powiślu
Kiedy pomyślicie o pomniku warszawskiej syrenki, przed oczami najprawdopodobniej pojawi się obraz syrenki stojącej przy Wiśle. To najpopularniejszy wizerunek syreny w Warszawie. Pomnik stanął w Warszawie tuż przed wybuchem II wojny światowej i co ciekawe przetrwał ją bez najmniejszego szwanku.
Opowiadając o pomniku należy przywołać postacie dwóch kobiet. Pierwszą będzie sama artystka – polska rzeźbiarka Ludwika Nitschowa, drugą zaś modelka – polska poetka i uczestniczka powstania Krystyna Krahelska, która pozowała artystce w czasie pracy. Jednak twarz syreny nie ma rysów Pani Krystyny, a to kim była modelka zdradziła sama Nitschowa kilka lat po odsłonięciu pomnika.
Pomnik syreny na Starym Mieście
Pomnik Syrenki, który znajduje się na środku warszawskiego rynku powstał w połowie XIX wieku z okazji budowy pierwszego wodociągu w Warszawie. Pomnik ten był pierwszym pokazującym syrenę w warszawskiego herbu. Przez kolejne dziesięciolecia, w czasie burzliwej historii Warszawy pomnik Syreny znajdował się m.in. na terenie klubu sportowego, parku czy murach obronnych. Wielokrotnie padał ofiarą wandali, a Syrena zwykle traciła swój miecz. Dlatego dopiero w 1999 roku powróciła na Rynek. W 2008 oryginał zastąpiono kopią, a pomnik z XIX wieku znajduje się obecnie w Muzeum Warszawy. Za projekt rzeźby odpowiada warszawski rzeźbiarz – Konstanty Hegel.
Pomniki i płaskorzeźby Syreny w Warszawie
Inne wizerunki syrenki znajdziecie m.in. na wiadukcie im. Stanisława Markiewicz. Zdobiąca go postać syreny pochodzi z początków XX wieku. W Parku Mirowskim znajduje się betonowa rzeźba autorstwa Ryszarda Kozłowskiego. Kolejną spotkacie przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe na ul. Grochowskiej. Znana płaskorzeźba syreny jest nad wejściem do dawnej remizy przy Inżynierskiej, na wieżycy mostu Poniatowskiego czy na budynki liceum przy ul. Zwycięzców. Syrenkę możecie wypatrzyć na różnych budynkach i kamienicach m.in. na Placu Zamkowym 10, na Kamienicy Cechy Krawców przy Krakowskim Przedmieściu, na Kościelnej 8 czy Piwnej 22.
Gdzie jest syrenka? Pomysł na zwiedzania miasta z dziećmi.
Jeśli wybieracie się na wycieczkę z dziećmi do Warszawy to zerknijcie na nasz pomysł na poznanie miasta, który zamienia nudne zwiedzanie w rodzinną super przygodę. My w Warszawie pomagaliśmy porwanej Syrence powrócić na herb Warszawy. Za jej porwaniem stał okropny Tryton, mitologiczny chłopak-syrena, który zakochał się w niej bez pamięci. Okazało się jednak, że Syrenka to niezła spryciula. Zostawiła swoim przyjaciołom wskazówki gdzie jej szukać! Zobaczcie jak skończyła się ta historia: