Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Nin w Chorwacji

Nin to urocze miasteczko w Chorwacji, pełne starożytnych skarbów, pięknych widoków i obłędnej kuchni. Nin położony jest 15 kilometrów od Zadaru. My wybraliśmy się tu z campingu Zaton, który położony jest kilometr od Ninu. Zobaczcie, co warto zobaczyć w Ninie.

Nin – historia

Nim wyruszycie na spacer po Ninie, warto poznać historię tego miejsca. 2000 lat temu Nin znajdował się bowiem w rękach Rzymian, którzy wybudowali w tym miejscu forum, amfiteatr i największą na ówczesne czasy świątynię w Dalmacji.  Gdy 700 lat później Słowianie i Chorwaci zdobyli miasto, to kompletnie je zniszczyli. Wkrótce potem Chorwaci odbudowali Nin, robiąc z niego kluczowy ośrodek administracyjny i religijny nowopowstałego państwa chorwackiego. W Ninie powstały rezydencje królewskie, koronowano tu również chorwackich władców. Dodatkowo Nin stał się siedzibą biskupów. Najsłynniejszy z rezydujących tu biskupów to Grzegorz z Ninu, którego pomnik możecie podziwiać w centrum miasteczka.

W XIV wieku Nin dostał się pod panowanie Wenecji, za czasów której miasto zostało doszczętnie zniszczone, a rezydencje królewskie i pałac biskupi nie zostały już nigdy odbudowane. Miasto straciło swoją pozycję gospodarczą, polityczną i religijną. Obecnie jest to jedna z perełek Chorwacji, żyjąca z turystyki.

Mapa ze strony nin-info.hr

Nin pełen atrakcji

Nin świetnie nadaje się na wycieczkę, gdyż stare miasto położone jest na niewielkiej wyspie, którą łatwo obejść wzdłuż i wszerz. Na wyspę prowadzą dwa mosty – Dolny Most od południa i Górny Most od zachodu.To co jest istotne, to fakt, że Dolny Most jest kamiennym mostem, wyłącznie przeznaczonym dla pieszych. My wjechaliśmy do Ninu Górnym Mostem i zaparkowaliśmy na sporym parkingu przy Dolnym Moście  (adres: Obala kneza Branimira). 

Przy Dolnym Moście znajduje jedna z dwóch bram miejskich – Dolna Brama. Druga, Górna Brama znajduje się przy Górnym Moście. Bramy są wybudowane z kamieni, co nadaje temu miejscu świetny klimat i już od wejścia na starówkę możecie się poczuć jakbyście przenieśli się w czasie.

Forum Romanum

W samym centrum Nin, na miejscu dawnego Forum Romanum, znajdują się pozostałości monumentalnej świątyni rzymskiej, największej na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pochodzą za czasów panowania cesarza Wespazjana (69 – 79 n.e). Na posadzce świątyni znajdowały się monumentalne schody na fasadzie, której fundamenty zachowały się do dzisiaj. W świątyni umieszczono kolumnę koryncką o wysokości 17 metrów.

Warto zobaczyć Kościół św. Krzyża, który swego czasu uznawany był za najmniejszą na świecie katedrę! Obecnie katedrą już nie jest, ale wciąż można go obejść w 40 kroków. Kościół św. Krzyża to biały, malutki budynek, który ciężko przeoczyć. Jest to jedyny obiekt sakralny w Nin, który pozostał nietknięty od czasu jego budowy. Ma 7,80 m długości, 7,60 m szerokości, 8,20 m wysokości (wewnętrzne miary) i 57 cm grubości. Został zbudowany na ruinach starożytnych domów, których pozostałości są dziś nadal widoczne. W czasach chorwackich władców służył jako kaplica dworska pobliskiego pałacu księcia. Wokół kościoła odkryto wiele średniowiecznych grobów.

Tuż obok wznosi się Kościół parafialny św. Anzelma. Został zbudowany w VI wieku, a następnie był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Znajduje się tu kaplica Gospa od Zeceva, pochodząca z XV wieku, gdzie znajduje się posąg Matki Bożej z boskim dzieckiem w ramionach. Matka Boża, która znana jest tutaj jako Matka Boża Zecev, jest szczególnie celebrowana w Ninie.

Dzwonnica kościoła parafialnego św. Anzelma znajduje się na zachód od kościoła, dawnej katedry, jako niezależny budynek z kamienia. Około trzydzieści lat temu przeprowadzono prace konserwatorskie na dzwonnicy i odkryto jej oryginalne formy. Uważa się, że dzwonnica pochodzi z XIII wieku i miała zostać zrekonstruowana w XVII wieku.

Tuż przy kościele możecie zauważyć kamienny właz z napisami w głagolicy. Głagolica to najstarsze pismo słowiańskie, które miało kilka odłamów. Głagolica chorwacka charakteryzowała się kanciastymi literami. Alfabet rozwinął się szczególnie w XIV wieku i do dziś wykorzystywany jest w dalmackim kościele katolickim. Wielkim orędownikiem chorwackiej głagolicy był biskup Grzegorz z Ninu.

Muzeum Soli 

To kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć. W Nin bowiem sól wydobywana była jeszcze w czasach starożytnych. W muzeum dowiecie się o burzliwych dziejach tego miejsca, możecie też zakupić wyroby z soli.

Kościół św. Mikołaja koło Ninu

Już nie w Nin, ale w jego okolicy, znajduje się kościół św. Mikołaja. Położony dokładnie w miejscowości Prahulje.  Jest to bardzo ważne dla władców chorwackiej dynastii oraz dla historii Nin i Chorwatów. Według legendy każdy koronowany w Nin władca przybywał do kościoła św. Mikołaja, by powitać się z ludem. Kościół wznosi się na szczycie, między polami. Kościół ma 5,90 m długości, 5,70 m szerokości, 6 m wysokości, a ściany mają 50 cm grubości. 

Plaże w Nin

A gdy już się nazwiedzacie to koniecznie musicie iść na plażę! Te w Ninie są genialne. Piękne, piaszczyste, z widokami wartymi milion dolarów, tudzież kun  Łącznie jest tu 8 kilometrów plaż.

Kraljicina Plaza czyli Plaża Królowej

Najdłuższa i najsłynniejsza plaża w Nin to Plaża Królowej. Plaża ma 3 kilometry i idealnie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż jest tu niezwykle płytko, więc dzieci mogą się tu chlapać jak w brodziku! Nazwa plaży wywodzi się z legendy, która mówi o tym, że żona pierwszego chorwackiego króla, Tomislava, pokochała to miejsce od pierwszego wejrzenia i często spacerowała w tym miejscu ciesząc się spokojem i widokami.  W pobliżu plaży znajdują się największe zasoby błota leczniczego w Chorwacji. To miejsce oficjalnie wpisane jest na listę chorwackich miejsc uzdrowiskowych.

Ninska Laguna

Plaża Ninska Laguna to zdecydowanie nasze ulubione miejsce w Ninie.  Plaża położona tuż przy wyspie, jest mekką windsurferów i kitesurferów. Możemy godzinami oglądać ich popisy na wodzie i w powietrzu   Inne fajne plaże to Zdrijac i Prodorica, które znajdują się w zachodniej części miasta.

Nin rowerem

Fajną opcją na zwiedzanie okolicy jest wycieczka rowerowa. Poniżej wrzucamy mapę, gdzie zaznaczone są polecane trasy po okolicy. 

I jeszcze trochę fajnych fotek z Ninu 🙂

Co warto zobaczyć w okolicy Ninu?

Będąc w tych okolicach, koniecznie wybierzcie się też na kosmiczną wyspę Pag, pełną pięknych plaż i fantastycznych widoków.

Zaplanujcie też spacer po Zadarze. Organy morskie, niezwykła konstrukcja Pochwała Słońca, światowej klasy zabytki i najpiękniejszy zachód słońca w Chorwacji sprawią, że będzie to niezapomniana wycieczka.

5 replies on “Nin w Chorwacji”

fajne miejsce na urlop. 🙂 Czy jest tam dużo turystów? Po zdjęciach prawie nikogo nie widać, a zależy nam na jakimś spokojnym miejscu, gdzie będzie w miarę mało ludzi na wakacje.

My byliśmy w Ninie w połowie czerwca i było cudnie pusto 🙂 Ale w sezonie trzeba się spodziewać większych tłumów. Pozdrawiamy i polecamy Nin na wakacje. Pięknie tu jest!

Warto zajrzeć w różne zakamarki 🙂 A potem odpocząć na pięknej plaży 😀 Pozdrawiamy!

Wizyta w miasteczku Nin jest ciekawą opcją na wycieczkę podczas pobytu w Zadarze. To naprawdę niedaleko, Nin, mimo że niewielki, to obfituje w zabytki i atrakcje.

Comments are closed.