Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Święto Zmarłych na świecie
Wioska i hotel Legoland w Niemczech
Zwykle gdy zbliża się 1 listopada, przy cmentarzach zaczyna się prawdziwy ruch. Odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy już odeszli, składamy kwiaty, zapalamy znicze. W tym roku, ze względu na pandemię, cmentarze zostały zamknięte. To dziwny i smutny czas, kiedy chryzantemy, zamiast stać na grobach najbliższych, zdobią nasz dom, a nam pozostaje mieć nadzieję, że to pierwszy i ostatni taki Dzień Wszystkich Świętych. Zastanawialiście się kiedyś jak w innych krajach obchodzony jest Dzień Zmarłych? Czy w ogóle jest obchodzony i kiedy? Zajrzeliśmy do kilku krajów, by przekonać się jak wygląda to święto w różnych zakątkach świata.
Święto Zmarłych w Niemczech
W Niemczech raczej nie spotkacie 1 listopada tłumów na cmentarzach. Wynika to z faktu, że nie ma tu takiej tradycji odwiedzania i przystrajania grobów jak w Polsce. Tam, gdzie takie zwyczaje panują, głównie na południu kraju, gdzie dominuje religia katolicka, Dzień Zmarłych wydaje się dużo ważniejszy niż na północy. To właśnie tu ludzie idą na groby by zapalić znicze oraz położyć kwiaty. Im bardziej na północ tym frekwencja rodzin odwiedzających cmentarze jest mniejsza.
Alla Helgons Dag w Szwecji
W Szwecji obchodzony jest dzień nazywany Zaduszkami, czyli Alla Helgons Dag. Jest to święto ruchome, które zawsze przypada w pierwszą sobotę listopada. W ten dzień Szwedzi wspominają bliskich, którzy odeszli, odwiedzają cmentarze, które wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Szwedzkie groby to pionowe płyty, a nie ogromne pomniki, stąd też ich przystrajanie wygląda inaczej. Szwedzi zapalają symboliczną świeczkę. Bardzo często w tym dniu, zapalają ją również w domach, gdzie w tym dniu szczególnie wspominają zmarłych.
La Toussaint we Francji
Francuzi również obchodzą Dzień Zmarłych. Święto to nazywa się La Toussaint. Podczas tego dnia we Francji ludzie chodzą na groby bliskich i kładą kwiaty, ale nie zapalają zniczy. Młodzi ludzie odwiedzają wtedy groby swoich idoli. Dużo osób można spotkać przy np. przy grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere-Lachaise. Jednak liczba osób odwiedzających cmentarze z roku na rok maleje. Jako, że 1 listopada jest dniem wolnym wiele osób przeznacza go na odpoczynek lub krótkie wypady za miasto.
Święto Zmarłych w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii Dzień Zmarłych przypada tak jak u nas. Jednak Brytyjczycy różnie spędzają ten dzień. Większość odsypia halloweenowe zabawy, a na cmentarz wybierają się tylko nieliczni. Nie ma bowiem na wyspach tradycji odwiedzania grobów bliskich akurat 1 czy 2 listopada. Zdecydowanie częściej na cmentarze przychodzi się gdy wypada rocznica śmierci lub data urodzin zmarłej osoby.
Halloween w Stanach Zjednoczonych
Dzień Zmarłych w USA to po prostu Halloween. W nocy z 31 października na 1 listopada Amerykanie, podobnie jak starożytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice. To święto szczególnie upodobały sobie dzieci, które upiornie przebrane, chodzą od domu do domu i zadają pytanie “ cukierek albo psikus”.
Bon w Japonii
W tym państwie święto zmarłych nosi nazwę Bon i przypada w połowie lipca lub sierpnia, w zależności od danego regionu. Japończycy w Bon ustawiają przed domami latarnie o nazwie „mukaebi”, czyli „ognie powitalne”, a przed świątyniami tańczą rytualne tańce Bon-Odori. Wierzą, że tego dnia dusze zmarłych przychodzą na ziemię. Sporo osób w tym dniu bierze dzień wolny w pracy i spędza go w rodzinnych stronach.
Święto Zmarłych w Meksyku
Święto Zmarłych w Meksyku jest chyba najbardziej kolorowe i wesołe ze wszystkich na świecie. Dia de los Muertos to trzy dni rodzinnej zabawy poświęconej zmarłym bliskim. Pierwszego dnia przypada święto Aniołków, czyli zmarłych dzieci. Przynosi się wtedy na ich groby zabawki i słodycze. Pozostałe dwa dni poświęcone są wspominkom dorosłych zmarłych. W domach robi się gruntowne porządki, ustawia ołtarze z zdjęciem zmarłego oraz powitalnym jedzeniem. Popularną potrawą na Dia de los Muertos jest kurczak w czekoladzie. W sklepach sprzedawane są figurki w kształcie kolorowych czaszek i tematyczne słodycze. Wszyscy się radują, często też biesiadują na grobach zmarłych. Pięknie Dia de los Muertos przedstawiono w bajce Disney'a „Coco". Polecamy ją obejrzeć, choćby w listopadzie.
Święto Zmarłych w Ekwadorze
W Ekwadorze w Dniu Zmarłych bliscy jedzą obiad na grobach zmarłych. Oznacza to symboliczne podzielenie się obiadem. W menu pojawiają się wtedy specjalne dania tj. chleb guagua czy napój z fioletowej kukurydzy i różnych owoców.
Święto Zmarłych w Rosji
Rosjanie obchodzą Święto Zmarłych podczas świąt Wielkanocnych. Wtedy to przychodzą na groby bliskich i biesiadują popularne w tym dniu potrawy tj. wielkanocne jaja i ciasta. Zdarza się że piją też trunki o mocy 40% 😉
Obchody i tradycje związane ze Świętem Zmarłych na świecie są przeróżne i bardzo ciekawe. Znacie jeszcze jakieś, poza wymienionymi powyżej? Chętnie poczytamy 🙂