Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Gry planszowe

Zamek Smoków - recenzja

Dziś w naszym cyklu #FajnaGra prezentujemy nasz ostatni zakup, dzięki któremu przenosimy się do Chin i zostajemy budowniczymi chińskiego pałacu. Zobacz naszą recenzję gry Zamek Smoków.

Gra planszowa Zamek Smoków

Zamek Smoków to gra luźno inspirowana Mahjongiem – tradycyjną chińską grą polegającą na budowaniu specjalnych układów z kamieni. Bardzo często Mahjong kojarzony jest z grą komputerową polegającą na łączeniu kamieni o takich samych symbolach. Zamek Smoków to taki miks znanych rodzajów Mahjonga.

Na początku gry buduje się ze 116 dostępnych kamieni najstarszy i najpotężniejszy Zamek Smoków w całych Chinach. Z czasem zamek ten popada w ruinę, a Wy, jako gracze, wykorzystujecie budulec do tworzenia własnego pałacu pełnego świątyń. Poza wznoszeniem budowli, walczycie również o przychylność Pradawnego Smoka.

zamek smoków opinie

Kolorowe kamienie dzielą się na kamienie stronnictw (kupcy, żołnierze, rolnicy) oraz kamienie specjalne symbolizujące pory roku, wiatry i smoki. Gra polega na pobieraniu z planszy dostępnych par takich samych kamieni – dostępnych tzn. takich, którego przynajmniej jeden dłuższy bok jest odsłonięty i budowaniu z nich na swojej planszy własnego pałacu. W przypadku, gdy m.in. 4 kamienie tego samego rodzaju znajdą się obok siebie, należy je scalić, czyli odwrócić na drugą stronę, symbolami do dołu. Na odwróconych kostkach można budować kolejne poziomy zamku. Za każde scalenie kostek należy pobrać punkty zwycięstwa, w ilości zależnej od ilości scalonych kamieni.

zamek smoków gra

Dodatkowo, gdy nastąpi scalenie kamieni, na ich szczycie można wybudować świątynie, które na koniec gry przynoszą dodatkowe punkty. Kolejne punkty można zdobyć, gdy uda się graczowi obłaskawić smoka – kartę smoka losuje się spośród 10 dostępnych kart przedstawiających smoka pokory, prawości, spokoju, odwagi, majestatu, potęgi, wiedzy, harmonii, pobożności i waleczności. Każdy z tych smoków ma swoje zachcianki, o których trzeba pamiętać budując zamek np. musi być on symetryczny względem głównej osi czy mieć zbudowaną linię świątyń. Za spełnienie wymagań smoka zdobywa się kolejne punty.

zamek smoków świątynie

W grze pomagają duchy – piękna, wiatru, siły, elegancji, oszustwa, zmiany, wiary, głębin, zniszczenia i sprytu. Jak się je przekupi jednym kamieniem to potrafią uratować budowniczego z opresji.

smoki pra

Grę wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. Jedna rozgrywka trwa około 30 – 40 minut, w zależności od trudności zamku i wymogów smoka. Budować zamki może maksymalnie 4 graczy, ale jest też możliwość by w grę grała jedna osoba. Gra jest przeznaczona dla graczy 8+, ale jeśli wykluczycie z gry karty smoków i duchów, to młodsze dzieci w podstawową wersję też dadzą radę.

zamek smoków

Chińskie świątynie i zamki

Niewątpliwie buddyjskie, chińskie świątynie mają swój niepowtarzalny urok i ogromne znaczenie dla mieszkańców kraju. Właściwie każdy obiekt to unikalne dzieło sztuki, posiadające ogromną wartość historyczną. Do najsławniejszych chińskich świątyń zalicza się Niebiańską Świątynię, Świątynię Lamy czy Białej Pagody. Architektura świątyń i zamków nawiązuje do tradycji Chin, religii i filozofii wschodu. Największy, najpiękniejszy i najpopularniejszy kompleks pałacowy to Gu Gong czyli Zakazane Miasto, symbol Pekinu. Mieliśmy okazję go podziwiać podczas naszej wyprawy do Azji. Stąd też budowanie Zamku Smoka zawsze kojarzy nam się z zimową podróżą do Chin.

pekin zakazane miasto

Zakazane Miasto, Pekin

Zamek Smoków recenzja

Gra jest bardzo przyjemna i choć wydawałoby się, że to tylko przekładanie kamieni, to jednak wymaga planowania i zmyślnego budowania zamku, szczególnie przy wymagających Smokach. To co jest świetne, to fakt, że początkowy Zamek Smoków może mieć różny wygląd, a co za tym idzie, różne poziomy trudności w zdobywaniu kamieni. I o ile klocki są bardzo dobrze wykonane i przyjemnie się nimi gra, o tyle plansze zamków mogłyby być zdecydowanie grubsze. Te dołączone do wersji podstawowej są cienkie i się wyginają, ale to chyba celowy zabieg, gdyż w sprzedaży, w ramach dodatków są do kupienia osobno zestawy mat dla graczy, z antypoślizgową nawierzchnią, co zapewne zwiększa przyjemność z tworzenia budowli. My, pomimo sympatii do tej gry, raczej podarujemy sobie jednak kupowanie mat za 75 zł, co stanowi połowę ceny całej gry. To co warto też widzieć, to fakt, że zamki trzeba ustawiać starannie, by kamienie się nie przesuwały, co często się zdarza. Dlatego gra wymaga od dzieci i dorosłych staranności i dokładności zarówno w momencie pobierania klocków z głównej planszy, jak i w momencie budowy. W naszej skali #Fajnych Gier od 1 do 5 (gdzie 5 jest najlepszą oceną) Zamek Smoków zgarnął 4 punkty 🙂