Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Gry planszowe

Gra Cyklady - recenzja

Dziś przenosimy się do starożytnej Grecji, pełnej przerażających stworów, mitologicznych bogów i walczących ze sobą oddziałów wojsk. A to wszystko za sprawą gry planszowej „Cyklady”.

Gra planszowa Cyklady

Gra planszowa „Cyklady" rozgrywa się w czasach antycznej Grecji. Gracze budują floty, formują odziały, wznoszą budowle, a to wszystko po to, by jako pierwsi zdobyć dwie z pięciu metropolii – Spartę, Ateny, Korynt, Teby lub Argos. Aby zwyciężyć trzeba zdobyć przychylność bogów poprzez składanie ofiar i wykorzystywać mitologiczne stwory do zdobycia przewagi nad przeciwnikami. Większość zdolności mitologicznych stworzeń działa jednorazowo np. Syrena, Pegaz, Sfinks, Harpia czy Mojry pozwalają na zdobycie złota czy osłabienie przeciwnika. Zaś Kraken, Minotaur, Chiron, Meduza i Polifem posiadają trwałe zdolności, a ich figurkowe odpowiedniki umieszczane na planszy bardzo wzbogacają grę i urozmaicają rozgrywkę. Do gry można dokupić dodatki tj. Monumenty, Tytani czy Hades.

gra cyklady

Greckie Cyklady i mityczne miasta

Cyklady to archipelag na morzu egejskim u południowo wschodnich wybrzeży Grecji. W skład archipelagu wchodzi 220 wysp i wysepek. Cyklady słyną z boskich widoków, połączenia morza i gór, bizantyjskich zabytków i białych miasteczek położonych tarasowo na wzgórzach. Najbardziej znaną wyspą archipelagu jest Santorini.

Przy okazji gry w Cyklady poznajemy również mitologiczne miasta tj. Teby, założone przez Kadmosa, w których urodził się m.in. Dionizos i Herkules czy miasto Syzyfa – Korynt.

gra cyklady

Cyklady – recenzja  

Gra wymaga sprytu, strategicznego myślenia, umiejętnego zarządzania majątkiem i odwagi w atakowaniu przeciwników. I choć sugerowany wiek graczy to 14+ to z własnego podwórka możemy potwierdzić, że ogarnięty 10 latek z doświadczeniem w grach planszowych pojmie zasady raz, dwa. I z łatwością ogra starszych graczy. 😉 Cyklady to świetna gra dla fanów mitologii, greckich bogów i antycznych miast. To fajna gra dla dzieci które chcą spróbować gier strategicznych. W naszej pięciostopniowej skali Cyklady zdobyły maksymalną liczbę punktów 🙂

cyklady planszówka

W Cyklady może grać od 2 do 5 osób, przy czym im więcej graczy tym weselej, bo układ planszy wymaga więcej interakcji pomiędzy zawodnikami. Niewątpliwie sporo frajdy sprawia nam granie figurkami wojowników, okrętów i mitologicznych potworów. Figurki poszczególnych graczy są świetnie dopracowane i różnią się zarówno kolorem jak i kształtem. Plansze wykonane są z grubego kartonu i choć główna plansza składa się z 2 osobnych części, to pomimo pierwotnych obaw, że będzie to utrudniać grę, nic takiego nie ma miejsca.

gra strategiczna dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *