Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Zabawy na plaży kamienistej
Zabawy na plaży kamienistej
Wakacje z dzieckiem to głownie czas zabawy, szczególnie na plażach. Plaże kamieniste są naszymi ulubionymi. Michał potrafi godzinami się bawić kamyczkami, a mnie cieszy brak wszędobylskiego piasku. Niewątpliwie na kamieniach wypoczywa się mniej wygodnie niż na piasku, jednak ogromnym plusem takiego wybrzeża jest krystalicznie czysta woda. Dzisiaj pokażemy Wam sprawdzone zabawy na plaży kamienistej.
Zabawy z dziećmi na plaży kamienistej
Po pierwsze niezbędnik plażowicza. Przydadzą się łopatki, wiaderka i kilka kubeczków. Konieczne należy zaopatrzyć się w buty do wody. Nie dość, że ułatwiają chodzenie po plaży, to również chronią stopy przed jeżowcami. Zajęcie znajdą wszelkiego rodzaju wywrotki, które będą przewozić ładunki. Nie zapomnijcie zabrać kolorowych flamastrów. Malowanie i pisanie po kamieniach to świetna zabawa .
Trzy kubki i kamyk
Potrzebujecie trzech kubków – mogą być takie same lub różne. Pod jeden z nich chowacie kamień. Zmieniacie ustawienia kubków i prosicie dziecko by odgadło, w którym ukrył się kamyk. Możecie grać na punkty.
Puszczamy kaczuszki
Spacerując wzdłuż morza bądź jeziora poszukajcie płaskich kamieni, które nadają się do puszczania kaczuszek.
Cały sukces polega na puszczeniu kamyka na wodę poziomo, tak by odbijał się od jej powierzchni. Im więcej razy „kaczuszka” odbije się od tafli wody tym lepiej.
Głuchy telefon
Pewnie każdy z Was pamięta zasady tej zabawy. Prosta i niezwykle śmieszna, szczególnie jeśli bierze w niej udział dużo osób. Wszyscy siadają w półkolu. Pierwsza osoba wymyśla jedno zdanie, najlepiej z trudnym wyrazem i mówi je szeptem, na ucho osobie siedzącej obok. Ta przekazuje je dalej, aż ostatnia osoba mówi na głos co usłyszała. Urok tej zabawy z dziećmi polega na tym, że prawie zawsze uda się coś przekręcić.
Malowanie na plecach
Nie ma lepszego miejsca na tą zabawę niż plaża. Uprzyjemniamy sobie czas malując kształty, litery, cyfry lub wyrazy (w zależności od umiejętności dziecka) na plecach drugiej osoby. Zadaniem zawodnika jest odgadnąć co zostało narysowane na jego plecach.
Dyzio Marzyciel
Do tej zabawy potrzebujecie kawałka koca i chmurek na niebie. Każdy uczestnik wygodnie układa się na kocu, poddaje się obserwacji nieba i opowiada z czym kojarzy mu się kształt danej chmury. To świetny sposób na złapanie chwili oddechu.
Pomidor
Kto z nas nie pamięta pomidora i ilości łez wylanych ze śmiechu przy tej zabawie. Dla przypomnienia zasad – jedna osoba z grupy zadaje po kolei pytania pozostałym. Zadaniem reszty uczestników jest odpowiadanie na każde pytanie POMIDOR i co najważniejsze – zachowanie przy tym powagi.
Kolory
Do tej zabawy potrzebna będzie piłka. Im więcej uczestników zabawy tym weselej – jak zawsze zresztą. Piłkę rzucamy i jednocześnie mówimy jakiś kolor. Gdy padnie hasło „czarny” nie wolno łapać piłki. Osoba, która ją złapie po haśle „czarny” musi wykonać jakieś zadanie – zaśpiewać piosenkę, zrobić 5 przysiadów itd.
Na odwrót
Zabawa polega na podawaniu poleceń, które trzeba wykonać odwrotnie – np. na hasło wstań trzeba usiąść, na hasło stań na lewej nodze – trzeba stanąć na prawej itp. Zabawę należy tak poprowadzić, by każdy z uczestników mógł wydawać polecenia.
Alfabetyczna piłka
Gra dla dzieci, które znają już litery. Uczestnicy siadają w kółku i rzucają do siebie piłkę, podając przy tym literę. Osoba, która złapię piłkę ma za zadanie podać wyraz zaczynający się na daną literę. Można umówić się na podawanie wyrazów z danej kategorii – rośliny, zwierzęta, owoce czy słownictwo związane z wakacjami.
Gramy w łapki
Dwie osoby siedzą na przeciwko siebie. Jedna osoba wyciąga przed siebie dłonie zwrócone ku górze. Druga trzyma nad nimi swoje dłonie, zwrócone w dół. Zadaniem pierwszego uczestnika jest klepnięcie drugiego w ręce. Oczywiście trzeba tego unikać. Gramy na punkty.
Wodny balon
Napełniamy balon do połowy wodą, zawiązujemy i rzucamy do siebie jak piłkę. Należy uważać, by go nie upuścić. Chociaż jak wypadnie to jest więcej śmiechu.
Moje imię
Zabawa polega na mówieniu swojego imienia w określony, ustalony wcześniej sposób np. wesoło, krzycząc, mówiąc ze smutkiem, ze złością, nieśmiało, pytając itd. Fajny pretekst do rozmowy o nastrojach.
Wyspa
Na wodzie kładziemy piłkę plażową lub mały materac. Jedna osoba broni wyspy chlapiąc wodą w zawodników, którzy próbują ją zdobyć.