Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Zabawy na plaży piaszczystej

Zabawy na plaży piaszczystej

Wakacje z dzieckiem to przede wszystkim zabawa.  Jeśli szukasz pomysłu na zabawy na plaży piaszczystej to już pędzimy z podpowiedziami. 

Zabawy z dziećmi na plaży piaszczystej

Wiaderka, łopatki, grabki, foremki, kubeczki, sitka, konewki to standard. Do tego frisbee, paletki, piłki i wszystko co pozwala na zajęcia sportowe na plaży. Bardzo lubimy też latawce i dlatego zawsze co najmniej jeden ląduje w torbie plażowej.

Zrób to co ja

Pomysł na to jak zmusić dziecko, by chwilę się ogrzało zamiast siedzieć z sinymi ustami w zimnym morzu. Jedna osoba pokazuje zadanie, a reszta ją naśladuje – można skakać, klaskać, stać na jednej nodze, złapać się za ucho, pocałować rodzica w nos, poklepać się po brzuchu, wystawić język, zrobić babkę z piasku itp. Podczas zabawy zamieniacie się rolami, tak by każdy mógł pokazywać swoje zadania.

Ogonki

Potrzebny będzie kawałek materiału, chustki lub chusteczki. Każdy uczestnik dostaje swój ogonek, który umieszcza za kąpielówkami, tudzież strojem kąpielowym. Zadanie polega na zabraniu jak największej liczby „obcych” ogonków  przy jednoczesnej ochronie własnego. Zasady mówią, że własnego nie można przytrzymywać ręką. Zabawa idealna podczas gdy na plaży nie ma tłumów.

Kalambury

W przypadku tej zabawy z kilkulatkiem potrzebny nam będzie patyk i piasek. Rysujemy proste hasło, dostosowane do wieku dziecka, a ono zgaduje co chcieliśmy przedstawić. Potem następuje zamiana ról.

Wyścig z falą

Do tej zabawy potrzebne będą patyki i kawałek plaży, który jest obmywany przez morze. Na mokrym piasku rysujemy ustalony wcześniej kształt lub piszemy wyraz. Musimy to zrobić tak szybko, by zdążyć dokończyć dzieło przed kolejną falą.

Szukamy wody na plaży

Ciekawy eksperyment pozwalający pokazać dziecku, że wykopując na plaży dół zawsze dotrze do wody. Przydadzą się wiaderka, łopatki i dłonie. Wybierzcie miejsce, które nie będzie zbyt oddalone od linii brzegowej.

Zakopujemy tatę

Tą zabawę uwielbiają chyba wszystkie dzieci. Tato kładzie się na piasku i oddaje w ręce mamy i dzieci, wyposażonych w wiaderka i łopatki. Zadaniem drużyny jest zakopanie taty tak, aby tylko głowa wystawała nad piasek.

Dzieła plażowe

Potrzebujecie wszystkie dary, które oferuje plaża – muszelki, patyki, kamienie, wodorosty itp. Tematyka dzieła może być dowolna albo z góry narzucona dla wszystkich uczestników. Można tworzyć obrazy związane z tematyką wakacyjną lub np. stworzyć autoportret.

Zakopany skarb

Wybierzcie duży kamyk lub po prostu foremkę. Patykiem zakreślcie obszar w którym trzeba będzie skarb odnaleźć. Jedna osoba zakupuje skarb, a zadaniem drugiej jest go znaleźć. Potem następuje zamiana ról.

Wielbłądy

Do tej zabawy będziecie potrzebować wiaderek. Napełniacie je wodą lub piaskiem, w takich proporcjach by nie było za ciężkie dla dziecka. Ustalacie linię startu i mety. Zadaniem uczestników będzie przebycie całej trasy na czworaka, z wiaderkiem na plecach, tak by nie spadło.

Zbieramy patyki

Potrzebna plaża i patyki. Wbijamy patyki w piasek i urządzamy wyścigi, kto ich zbierze najwięcej. Jeśli uczestników jest czterech lub więcej możecie się podzielić na drużyny i grać na zasadzie sztafety.

Szukamy po omacku

Potrzebna będzie chustka do zasłonięcia oczu oraz przedmioty tj. foremki, łopatki, butelki, piłki itp. Wyznaczamy teren zabawy. Zawiązujemy oczy jednemu z uczestników, a przedmioty wysypujemy w wyznaczonym wcześniej obszarze zabawy.  Zawodnik ma za zadanie zebrać jak najwięcej przedmiotów w ciągu określonego czasu (zależnego od ilości przedmiotów i wieku uczestników). Pozostali uczestnicy pomagają zawodnikowi i udzielają wskazówek typu: bliżej, na prawo, za tobą itd. 

Nasze hasło

Kolejną fajną zabawą na plaży jest wymyślenie rodzinnego hasła i zapisanie go na piasku dowolną techniką – rękami, patykami, ułożyć z kamyków itd. Na koniec uwieczniamy go na zdjęciu.

Po śladach

Uczestnicy ustawiają się gęsiego. Pierwszy uczestnik odbija ślady swoich stóp na piasku, a pozostali muszą po nich iść. Dla utrudnienia można chodzić na palcach, piętach, dużymi krokami, tip-topkami czy też skakać na jednej nodze.

Wyścig z wodą

Na brzegu rysujemy linię – powinna być na takiej wysokości, by dochodziły do niej fale. Na hasło start uczestnicy wbiegają między wodę a linię. Od tej chwili nie można jej przekroczyć. Wygrywa ta osoba, która najdłużej nie zamoczy stóp w wodzie.

Posągi

Uczestnicy  biegają po plaży. Jedna osoba podaje hasło: zamieniamy się w…. i tutaj kompletna dowolność – w węża, żyrafę, słonia, drzewo, motylka. Uczestnicy powinni zastygnąć w miejscu na kilka sekund.

Wygibasy

Zabawa świetnie sprawdzi się na plaży i dodatkowo wymusi trochę ruchu ? Przydatnym rekwizytem będzie kostka do gry, ale jak jej nie macie to wystarczy podawać liczbę od 1 do 6.
Jeśli w zabawie uczestniczy więcej niż  3- 4 osoby to proponuję podzielić się na grupy. Zabawa polega na wyrzuceniu kostki i takim ustawieniu osób by liczba części ciała dotykających ziemi odpowiadała liczbie wyrzuconych oczek. Np. jeśli w zabawie biorą udział 3 osoby i wypadnie 4 to jedna osoba stoi na obu nogach, a pozostałe dwie na jednej. Jeśli wypadnie 2 – dwie osoby stoją na jednej nodze i trzecią biorą na ręce ?  Można kucać, podpierać się rękami, kłaść na plecach, brać się na barana itd.

Rybak

Jeden z uczestników stoi na brzegu, a reszta osób na  3,2,1, start rusza do wody. Rybak łapie rybki – kogo złapie ten wraca na kocyk. Później rybki wybiegają z wody na plażę. Osoba, która zostanie złapana jako ostatnia, w następnej rozgrywce jest rybakiem.

Plażowy wąż

Uczestnicy ustawiają się gęsiego i łapią się za ramiona. Wszyscy wykonują kolejno to samo co osoba prowadząca. Całą zabawę można zakończyć w wodzie.

Szukanie wiaderka

Potrzebne do zabawy będzie wiaderko, łopatka i chustka do związania oczu. Ustalamy teren na którym stanie wiaderko. Jednemu z uczestników zasłaniamy oczy. Ustawiamy wiaderko w ustalonych granicach. Zakręcamy osobę i wręczamy łopatkę. Osoba na czworakach szuka wiaderka pukając dokoła łopatką. Pozostali uczestnicy pomagają zawodnikowi i naprowadzają go w stronę wiaderka.

Wyścigi kelnerów

Do tej zabawy potrzebna będzie taca i szklanka pełna wody (jeśli zawodników jest 4 można podzielić się na dwie grupy i wtedy każda musi otrzymać tacę i szklankę). Ustalamy punkt startu i półmetka, gdzie zawodnicy będą zawracać. Bawimy się na zasadzie sztafety. Wygrywa ta drużyna która ma więcej wody w szklance po zakończeniu biegu.

One reply on “Zabawy na plaży piaszczystej”

Comments are closed.