Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Winnica przy Talerzyku

Winnica przy Talerzyku - idealne miejsce dla fanów wina

W czasie naszego pobytu na campingu „Nad Jeziorem” nad Jeziorem Starogrodzkim koło Chełmna, wybraliśmy się na wycieczkę do oddalonej o kilkanaście kilometrów Winnicy przy Talerzyku.

Rynek wina w Polsce rośnie nieprzerwanie od 10 lat, a ocieplenie klimatu sprawia, że granica klimatyczna uprawy winorośli przesuwa się na północ, dzięki temu Polska może rozwijać się jako kraj winiarski. Tym bardziej, że coraz większe rzesze Polaków ( w tym my :)) porzucają mocniejsze trunki na rzecz wina. 

Genialne miejsce dla caravaningu

Winnica przy Talerzyku znajduje się kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, w miejscowości Topolno.

Świetnie wpisuje się w nowy trend turystyki winiarskiej czyli enoturystyki, polegającej na odwiedzaniu winnic, poznawaniu regionów słynących z winiarstwa, a także kultury i historii tych miejsc. 

To rodzinna winnica, która wzorem winnic francuskich czy hiszpańskich, oferuje miejsce postojowe dla kamperów w zamian za zakup wina od gospodarzy.  Możecie więc skorzystać z genialnej miejscówki, gdzie z kieliszkiem w dłoni delektować będziecie się zarówno smakiem, jak i widokiem. Potraktujcie tą miejscówkę jak pobyt „na dziko” – potrzebujecie swojego zaplecza sanitarno-prądowego, stąd to oferta dla właścicieli kamperów i przyczep.

Winnica przy Talerzyku - skąd taka nazwa?

Winnicę prowadzi Wiesław Janasiński wraz z żoną Anną.  Jak zdradza, winnica powstała…przypadkiem 🙂 Małżeństwo zakupiło stare siedlisko z 1896 roku z myślą o weekendowym miejscu odpoczynku dla rodziny. Marzyło o kilku krzewach winorośli, by móc produkować wino na potrzeby własne i dla przyjaciół. Jak się okazało po pierwszych zbiorach, wina było zbyt dużo niż potrzeby rodziny i przyjaciół. I tak z przydomowej winiarni powstał biznes 🙂

Nazwa winnicy pochodzi od dawnej osady, gdyż wczesno-średniowieczne grodzisko wzniesiono na wzgórzu nad Wisłą na przełomie VIII – IX wieku. Do dziś zachowało się ścięte wzgórze, które ze względu na charakterystyczny kształt nazywane jest przez miejscową ludność „Talerzykiem”. I to właśnie tu, na szczycie wzgórza z charakterystyczną ławeczką, z której rozciąga się fantastyczny widok na Wisłę, znajduje się winnica, która nawiązuje do wielowiekowej tradycji kujawsko-pomorskich upraw winorośli i wytwarzania wina. 

Winorośla i lokalne wino

Nie trzeba jechać do Toskanii, by móc na własne oczy zobaczyć winnicę i proces produkcji wina 🙂 W Winnicy przy Talerzyku jest 2 tysiące krzewów winorośli ze szczepów Solaris, Bianca, Regent oraz Rondo. Właściciele rozpoczęli działalność w 2010, a od 2015 roku produkują białe, różowe i czerwone wina wytrawne i półwytrawne.

Winobranie, które wypada we wrześniu odbywa się ręcznie, a grona są precyzyjnie selekcjonowane. Sprzęt do produkcji wina jest nowoczesny, ale całość znajduje się w uroczych, odremontowanych budynkach gospodarskich, które wraz z domem właścicieli tworzy harmonijną całość.

Winnica zdobyła wiele nagród – m.in. za innowacyjny produkt ogrodniczy, smak roku medale za produkowane tu wina czy wyróżnienia dla właścicieli za osobowość i przedsięwzięcie biznesowe roku.

Właściciele prowadzą warsztaty, w czasie których opowiadają o produkcji wina, szczepach winorośli, smakach a także serwują degustacyjne trunki wraz z deską lokalnych serów. 

Winnicę i inne atrakcje Doliny Dolnej Wisły pokazujemy na filmowych relacjach z naszej wycieczki

Nasz caravaningowy wypad po Polsce zrobiliśmy na zaproszenie BYLOT – Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Miasta Chełmno, Miasta Grudziądz,  Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej,  Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – Partnerów projektu „Wiślane Wici" gdzie sprawdzaliśmy infrastrukturę kempingową i atrakcje okolicy skupione blisko królowej polskich rzek.