Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Porady praktyczne > Sposoby na zmęczenie za kierownicą

Sposoby na zmęczenie za kierownicą

Podczas naszych podróży za kółkiem spędzamy wiele czasu. Czasem zmęczenie daje nam się we znaki.  Mając świadomość, że zmęczenie za kierownicą może się skończyć źle, dlatego stosujemy sprawdzone triki, które pomagają się pozbyć uczucia zmęczenia i roztargnienia. Podamy Wam parę prostych wskazówek.

Pierwsza zasada to “gęba nam się nie zamyka”.  Jeśli jedziecie z pasażerem mówcie do niego. Gdy mówimy ciężej nam zasnąć. A jak już zmęczymy rodzinkę i wszyscy usną to wtedy… śpiewamy! Nawet nie potrafimy policzyć ile nocnych koncertów sobie zafundowaliśmy. Najlepiej się sprawdza muzyka rockowa i pop. Natomiast gdy nie przepadacie za śpiewaniem, włączcie radio albo posłuchajcie ciekawego audiobooka.

Włączcie klimatyzację albo otwórzcie na chwilę szybę. Chłodniejsze i świeże powietrze lepiej działa na nasz mózg. Ciepło bardziej nas usypia. Dlatego podróżując nocą, zawsze mamy w pogotowiu koce dla śpiącej części podróżników. Kierowca podkręca klimę, a reszta chrapie opatulona.

Kawa lub cola na pobudzenie

Kawa, cola lub energetyk. Czyli klasyka. Ogólnie rzecz biorąc kofeina i cukier pobudza organizm i dlatego zwykle podwójne espresso pomaga. Jeśli jednak wypiliście już wcześniej parę napoi i nadal czujecie senność, to nie ma sensu się więcej podtruwać. Za to coś słodkiego można przegryźć. Świetnie się sprawdza czekolada.

Jeśli macie gumę do żucia warto z niej skorzystać, nawet przy świeżym oddechu .Żucie również wpływa na pobudzenie naszego organizmu. Za kierownicą na pewno nam nie zaszkodzi.

Przerwa w podróży

Zróbcie sobie przerwę. Nie ma sensu jechać ledwo żywym i być zagrożeniem na trasie dla siebie i innych. Przerwa powinna pomóc. Wyjście na dwór, krótki spacer, zmiana otoczenia, ćwiczenia czy skorzystanie z toalety. Warto ochlapać sobie twarz zimną wodą.

Zmień pozycję fotela, tak by była bardziej wyprostowana, a nie leżąca. Jeśli nie jesteście w stanie tego zrobić powróćcie do ćwiczeń.  Są to specjalne i proste ćwiczenia, które nie przeszkodzą Wam w prowadzeniu samochodu. Podamy Wam przykłady:

  • trzymajcie mocno kierownicę, rozluźnijcie ramiona i kolistym ruchem poruszaj barkami do tyłu. Zmniejszycie w ten sposób napięcie mięśni karku i jednocześnie zwiększycie dopływ krwi do mózgu. Powtórzcie ćwiczenie 15 razy.
  • unieście ramiona w górę i nabierajcie w tym samym czasie głęboko powietrza. Wytrzymajcie  tak  3 sekundy i powoli opuśćcie ramiona, jednocześnie wypuszczając powietrze. Zwiększycie wtedy dopływ tlenu do mózgu, co powinno pobudzić Wasz mózg. Tylko nie puszczajcie kierownicy!

Jeśli to Wam nie pomogło na zmęczenie za kierownicą to musicie zrobić sobie krótką drzemkę, która zregeneruje Wasz organizm. 15//20 minut zazwyczaj wystarcza człowiekowi na pozbieranie sił i regeneracje. My polecamy godzinną drzemkę, albo i dłuższe jeśli czujecie, że tego potrzebujecie. Przez to stracicie trochę czasu, ale możecie za to nie stracić życia lub komuś go nie odebrać. Nie warto ryzykować!  Gdy tylko czujecie, że nie dacie rady nie ryzykujcie, bo naprawdę nie warto.

Życzymy bezpiecznych podróży, bez oznak zmęczenia za kierownicą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *