Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Gry planszowe

Gra planszowa K2

Dziś przenosimy się na ośnieżony szczyt jednego z najtrudniejszych  ośmiotysięczników na świecie. To K2, który będziemy zdobywać w czasie rozgrywki w grę planszową o tym samym tytule.

Gra planszowa K2

Planszówka daje nam możliwość poczuć się jak najlepsi na świecie himalaiści, zmierzyć się z trudnymi warunkami, zmienną pogodą i wykańczającą aklimatyzacją. W czasie rozgrywki każdy z graczy zarządza dwoma himalaistami. Dbając o wystarczającą ilość tlenu i mając na uwadze zmieniające się warunki pogodowe musi doprowadzić himalaistów na szczyt i bezpiecznie sprowadzić do obozu I, stawiając po drodze namioty pozwalające im przetrwać. Należy pamiętać o optymalizacji drogi na szczyt i wyprawach innych graczy, które często wymuszają zmianę planów. Wygrywa osoba, której himalaiści zdobędą jak najwięcej punktów zwycięstwa i przeżyją 18 dniową wyprawę. Gra przeznaczona jest dla maksymalnie 5 osób, ale jest też wariant rozgrywki solo. Zalecany wiek graczy to 8 lat.

gra k2 opinie

K2 czyli Czogori

K2 to najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wysokości szczyt na świecie. Ma 8611 metrów n.p.m. i jest jedynym ośmiotysięcznikiem, którego zimą nie zdobył żaden himalaista. Główną przyczyną niepowodzeń zimowych wypraw na K2 są ekstremalne warunki pogodowe jakie panują na szczycie. Temperatura sięga -55 stopni, a wiatry wieją z prędkością 180km/h. Warunki są gorsze niż w tym samym czasie na Mount Everest, gdyż K2 jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem. Dodatkowo jest to góra bardzo trudna technicznie. Na K2 sporo śmiałków straciło życie, dlatego wierzchołek nazywany jest „Górą Mordercą". To co warto wiedzieć o K2 to fakt, że pierwszą kobietą która stanęła na szczycie była Polka Wanda Rutkiewicz. Zaś w 2018 roku Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał z K2 na nartach.

Nazwa ośmiotysięcznika oznacza położenie góry w łańcuchu górskim Karakorum – jest drugim szczytem licząc od zachodu. W czasie pomiarów i nadawania szczytom nazw w XIX wieku, obowiązywała zasada, że góry otrzymywały nazwy nadane im przez lokalnych mieszkańców i używane od stuleci. Jednak K2, położony daleko od ówczesnych miejscowości i stojący samotnie wśród pustkowia nie posiadał żadnej nazwy. Stąd też postanowiono, że oficjalnie będzie nosił nazwę K2.

k2

Gra K2 recenzja 

Gra K2 pojawiła się w naszym domu jakiś czas temu. Dzięki dwustronnej planszy (z łatwym i trudnym szlakiem) oraz 2 opcjami pogody (lato i zima) można stopniować trudność gry. Połączenie planszy z łatwą trasą i letnią pogodą powoduje, że rozgrywka jest przyjemna i dostępna już dla siedmiolatka. To fajna gra wymagająca mądrego planowania i wzięcia pod uwagę kilku czynników – pogody, aklimatyzacji i innych ekip. Jedna rozgrywka zajmuje nam około 45 minut. Dzięki K2 można uświadomić dzieciom jak surowe warunki panują w górach i jak decyzje pływają na zdrowie i życie himalaistów oraz z czym muszą walczyć, by zrealizować marzenie o zdobyciu upragnionego szczytu.

Do gry dostępny jest dodatek K2 Lhotse, K2 Broad Peak oraz K2 Lawina – w tym ostatnim znajdują się dodatkowe kafle pogody, które zawierają akcję związaną z lawinami górskimi. W naszym 5-stopniowym rankingu gier planszowych K2 otrzymuje 4 punkty 🙂

k2