Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Gdańsk > Dwór Artusa

Dwór Artusa w Gdańsku

Dwór Artusa jest jednym z najważniejszych zabytków w Gdańsku. Przepełniony dziełami sztuki oraz pamiątkami historii jest pozycją obowiązkową na liście obiektów do zobaczenia w tym mieście. Dlaczego? Z kilku powodów! Zobaczcie.

Dwór Artusa – skąd taka nazwa?

Chyba większość z nas słyszała legendę o królu Arturze, który założył Bractwo Okrągłego Stołu. Celem Bractwa było odnalezienie świętego Graala. Rycerze z królem spotykali się na naradach przy okrągłym stole, który stał się symbolem równości. Bo przy okrągłym stole nikt nie jest pierwszy i wszyscy są równi! 

Tak więc nazwa Dworu Artusa nawiązuje do imienia legendarnego króla Artura – celtyckiego władcy Brytów z przełomu V i VI wieku, o którym powstało wiele średniowiecznych legend. Jego imieniem nazywano wtedy miejsca spotkań rycerstwa i patrycjatu – najpierw w Anglii, a później w innym krajach europejskich.

Dwór Artusa w Gdańsku

Początki Dworów Artusa sięgają średniowiecza. Wybudowany został przez Bractwo Świętego Jerzego w połowie XIV wieku. Łacińska nazwa brzmiała “curia regis Artus”, co w tłumaczeniu oznacza “królewski dwór Artusa”.  Należący do bractwa mieszczanie stylem życia nawiązywali do kultury i tradycji rycerskiej.

Wieczorami bogaci kupcy i ich zagraniczni goście spotykali się nad trunkami, by omawiać interesy, choć teoretycznie we wnętrzu dworu biznesowe rozmowy były zakazane. Takowe mogły być prowadzone wyłącznie na placu przed budynkiem. Spotkania urozmaicały występy artystów, śpiewaków i muzyków. I choć obowiązywał zakaz hazardu, wielu gości przegrało tu majątek w karty czy kości. Raz na jakiś czas w Dworze Artusa organizowano kilkudniowe uczty. Innymi słowy, było to rozrywkowe miejsce, pełne imprez i zabawy. 

Pożar, który wybuchł w roku 1476 roku spowodował, że Dwór Artusa spłonął doszczętnie. Jednak został on odbudowany dzięki przychylności Rady Miasta, która doceniła wartość tego miejsca i wkład jaki wnosi w rozwój miasta. Budynek ozdobiono rzeźbami przedstawiającymi starożytnych bohaterów oraz medalionami z wizerunkami polskich królów. Wtedy również przed wejściem zamieszkały kamienne lwy.

W kolejnych stuleciach Dwór stał się m.in. miejscem rozpraw sądowych, które odbywały się w Wielkiej Hali.

Wiek XVII nie był zbyt łaskawy dla Dworu Artusa. Liczne wojny i epidemie zmieniały rzeczywistość i spokojne życie mieszkańców. Dwór stracił na znaczeniu, a kolejne lata pokazały, że dawne zwyczaje nie są już aktualne.  I tak przekształcono Dwór Artusa w giełdę. Kupiectwo zyskało wtedy dużo miejsca na swoje transakcje, a Dwór naturalnie stał się miejscem centrum życia kupieckiego. Poza tym organizowano tutaj uroczystości związane z wizytami koronowanych głów, wydarzenia kulturalne i spotkania międzynarodowe. 

Dwór ucierpiał w czasie II wojny światowej, a wnętrze zostało rozgrabione i zrujnowane przez Armię Czerwoną. Po powojennej odbudowie i przywróceniu Dworu dawnej świetności budynek wpisano do rejestru zabytków. 

Dwór Artusa obecnie

W budynku mieści się obecnie Muzeum Narodowe Gdańska, zajmując ogromną salę wybudowaną w stylu gotyckim. Głównym eksponatem jest „Król wszystkich pieców” czyli ogromny, 11 metrowy piec wyłożony 520 kafelkami z wizerunkami europejskich królów. To największy renesansowy piec w Europie! Sporo tu także malowideł, rzeźb i obrazów, które świadczą o przepychu i bogactwie tego miejsca w przeszłości. Poza działalnością muzealną, Dwór Artusa służy jako miejsce koncertów, bankietów i przeróżnych przyjęć. Sale są udostępnione do wynajęcia na różne wydarzenia kulturalne, pokazy czy wernisaże. 

Nowy Dom Ławy i Panienka z Okienka

Z Dworu Artusa prowadzi przejście do Domu Ławy. Na początku mieszkali w nim bogaci mieszkańcy miasta. Potem w budynku obradował sąd. Pozostał po nim posąg sprawiedliwości, który stoi na szczycie kamienicy.

W oknie na poddaszu czasem pojawia się tajemnicza dziewczyna. To „Panienka z okienka”. Jest to postać z książki Jadwigi Łuszewskiej. Historia opowiada o młodej dziewczynie Hedwidze, uratowanej z tureckiej niewoli przez bogatego Johanna, który chciał ją poślubić. Jednak Hedwiga zakochała się w marynarzu Kazimierzu. Zazdrosny Johann zamknął ją więc na strychu, by nie mogła spotykać się z ukochanym. Od tej pory Hedwiga wypatruje swojego marynarza przez okno na poddaszu. Panienkę można zobaczyć codziennie o godz. 13, a od 1 maja do 1 października dodatkowo o 15 i 17.

Ceny biletów i godziny otwarcia Dworu Artusa

Bilet normalny do Dworu Artusa kosztuje 16 zł, ulgowy 8 zł. Są też bilety rodzinne. We wtorki, w godzinach 10-13 wejście jest darmowe, w poniedziałek Dwór jest zamknięty. 

Dwór Artusa ma swojego brata – Dwór Artusa w Toruniu. To jedyne dwa tego typu budynki w Polsce. Więcej o toruńskim Dworze Artusa stojącym na Rynku w Toruniu przeczytacie tu:

Gdańsk z dziećmi

Dwór Artusa na Długim Targu, stojący przed nim Neptun z fontanny czy Panienka z Okienka to idealne obiekty do tego, by zamienić nudny spacer po Gdańsku w rodzinną super przygodę! My mieliśmy tu Tajną Misję w czasie której pomagaliśmy Królowi Pikselowi pokonać Czarnoksiężnika Gigabajta! Zobaczcie:

zarezerwuj nocleg w gdańsku przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Walka z Czarnoksiężnikiem" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Gdańsku!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com