Trogir Chorwacja – Zabawa w podchody z dzieckiem na wakacjach.

Campingi w europie

Campingi
W europie

Podróże po europie

Podróże
Po Europie

Pomysły na zwiedzanie

Pomysły
Na zwiedzanie

Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Jest tu wszystko czego potrzeba na udane wakacje z dzieckiem. Fajne plaże, ciepłe morze, piękne widoki i urocze miasteczka. Jednym z wartych odwiedzenia miast jest Trogir. Na jego przykładzie pokażemy jak można fajnie zwiedzać dzieckiem poprzez zabawę. Będą strzałki, ukryte zadania, zmyłki i sporo ciekawostek o mieście.

Trogir – atrakcje, zabytki i zwiedzanie z dzieckiem

Pamiętacie „podchody”? Często bawimy się w miejską wersję tej zabawy. Zobaczcie jakie stosujemy tajne znaki i w jaki sposób przemycamy wiedzę o zwiedzanych zabytkach 😉 Podchody idealnie sprawdzają się przy zwiedzaniu małych miejscowości, takich właśnie jak Trogir. To małe dalmatyńskie miasto położone jest w Środkowej Dalmacji. Najczęściej turyści z Polski docierają do niego własnym autem, zresztą jak do większości chorwackich miejscowości. Spory parking najbliżej centrum znajdziecie przy ul. Kardinala Alojzija Stepinca lub ul. Kneza Trpimira. Stąd już kilka kroków dzieli Was od starówki.

Trogir Chorwacja

 

Trogir mapa

Trogir to jedno z najlepiej zachowanych miast o zabudowie romańsko-gotyckiej. Bajkowa średniowieczna starówka i niesamowity labirynt wąskich uliczek sprawiają, że Trogir zaliczany jest do najładniejszych miejsc na adriatyckim wybrzeżu. Najlepszą porą do spaceru po mieście jest popołudnie, kiedy jednodniowi turyści opuszczają miasto, a słońce delikatnie oświetla średniowieczne budynki. Miasto znajduje się pod opieką UNESCO. Poniżej znajdziecie mapę pomocną przy zwiedzaniu miasta. Centrum miasta jest wyłączone z ruchu kołowego, co znacznie umila zwiedzanie.

Trogir mapa
Mapa znaleziona w internecie

Zasady gry w podchody, znaki i potrzebne rekwizyty

Zasady zabawy są proste. Dzielicie się na dwie grupy. Jedna ucieka, zostawiając drugiej wskazówki, ślady, zadania i zmyłki 😉 Zabawa kończy się gdy drużyna szukające odnajdzie wszystkie wskazówki i dotrze do grupy uciekającej. Wtedy wszyscy idą na lody 😀

Do zabawy potrzebujecie:

  • pudełko kolorowej kredy
  • notatnik
  • 2 długopisy
  • taśmę klejącą, sznurek (nitka lub tasiemka)
  • nożyczki

Kredą rysujecie znaki na ulicach i murach. Zadania do wykonania czy ciekawostki przyklejacie, przywiązujecie lub chowacie w pobliżu. Zobaczcie jakie znaki obowiązują w grze:

Podchody - idź prosto
Idź prosto
Podchody - Idź szybko w tym kierunku
Idź szybko w tym kierunku
Podchody - Biegnij w tym kierunku
Biegnij w tym kierunku
Podchody -Skręć w prawo
Skręć w prawo
Podchody - Skręć w lewo
Skręć w lewo
Podchody - Zawróć
Zawróć
Nie idź tędy - Podchody
Nie idź tędy
Podchody - Szukaj wiadomości w tym kierunku
Szukaj wiadomości w tym kierunku
Podchody -Zatrzymaj się i rozejrzyj
Zatrzymaj się i rozejrzyj
Podchody - Zaczekaj minutę
Zaczekaj minutę

Zwiedzanie Trogiru z dzieckiem – podchody w mieście.

Na dwie grupy podzieliliśmy się przed wejściem na starówkę. Zadaniem grupy uciekającej było zostawianie śladów w postaci znaków i zadań. Pamiętajcie, że druga grupa powinna wyruszyć około 10 minut po pierwszej. Nic tak nie psuje zabawy jak wypatrzenie z daleka grupy uciekającej 😉 

Trogir atrakcje

Pierwsze strzałki prowadziły w stronę Bramy Lądowej, przy której należało poszukać ukrytej wiadomości.  Na kartce przyklejonej do bramy napisane było zadanie do wykonania.

„Na szczycie Bramy Lądowej zobaczysz figurę pewnego świętego. Twoim zadaniem jest się dowiedzieć kto to jest.”

Na szczycie bramy lądowej umieszczono rzeźbę św. Jana, patrona Trogiru. Michał dowiedział się tego z przewodnika. Można było również zapytać mieszkańców czy też sprawdzić w Internecie 😉

rzeźba św. Jana, patrona Trogiru

Później strzałki nakazały biec w stronę Placu Jana Pawła II. Po drodze były też sygnały tj. skręć w prawo, nie idź tą drogą, zaczekaj minutę.  Aż w końcu grupa poszukiwaczy dotarła do celu. Sercem Trogiru jest plac Jana Pawła II.  Wokół niego znajdują się największe trogirskie zabytki. Wykorzystałam tu kilka znaków. Przede wszystkim „zatrzymaj się i rozejrzyj” 😉 Ukryłam też tu kilka kartek z zadaniami i ciekawostkami.

Nad placem wznosi się Katedra św. Wawrzyńca. Budowę kościoła rozpoczęto w XII wieku, ale zakończono dopiero ponad 400 lat później. Dzięki czemu można podziwiać tu swoisty mix stylów architektonicznych – od romańskiego, przez gotyk po barok. Przyjrzyj się uważnie rzeźbom i malowidłom. Znajdź różne podobizny aniołów.

Katedra św. Wawrzyńca


Wdrap się na wieżę katedry. Zobaczysz stamtąd widok na cały Trogir.  Spróbuj wypatrzyć zegar, flagę, statek i wieżę innego kościoła.

Wieża w Trogirze

Trogir

Na Placu Jana Pawła II renesansowy pałac Cipiko wybudowany w XV wieku z inicjatywy najbogatszego rodu w mieście. Inną charakterystyczną budowlą jest loggia z wieżą zegarową. Dawniej w budynku loggi urzędował sąd grodzki. Do dziś zachowały się łańcuchy, w które zakuwano więźniów stających przed sądem. Spróbuj je znaleźć.

Plac Jana Pawła II w Trogirze

 

Po opuszczeniu placu strzałki kierowały grupę ulicą Gradską. Tutaj też kryło się zadanie 🙂

Ulica Gradska to główna ulica starówki. Prowadzi aż do Bramy Morskiej. Po drodze miniecie sklepy z pamiątkami i restauracje. Waszym zadaniem jest przejrzeć menu mijanych restauracji i znaleźć potrawy kuchni chorwackiej.

Wśród ofert turistic menu zawierającego pizzę, makarony i frytki warto poszukać lokalnych dań. Szczególnie popularne w Chorwacji są dania z grilla – mięso lub ryby. Smakowitą przekąską jest szaszłyk czy paluszki z mielonego mięsa. Najczęściej spotykane owoce morza to kalmary. Do stołach królują oliwki i oliwa. Warto też przejrzeć kartę win i odszukać lokalnych trunków.

Jedzenie w Trogirze

Świeże ryby Chorwacja

Kwiaty w Trogirze

Po opuszczeniu starówki przez Bramę Morską grupa szukająca dotarła na wybrzeże. Znaki pokierowały ją na Ciovski Most. Z mostu rozciąga się piękny widok na starówkę. Tu też się ukryło zadanie, przywiązane na sznurku do elementu mostu 😉

Stoicie teraz na zwodzonym moście, który łączy Trogir z wyspą Ciovo. W ciągu 5 minut musicie ułożyć jak najwięcej słów związanych z wakacjami, używając do budowy wyrazów liter z wyrażenia „ZWODZONY MOST Z FAJNYM WIDOKIEM”.

Spróbujecie coś wymyślić? Moim chłopakom udało się ułożyć kilkanaście słów m.in. woda, dzwon, domek, fotka, tost, koty, makieta, namiot.

Trogir Chorwacja - most

 

Po ułożeniu wyrazów zabawa przeniosła się na Rivę, główny deptak Trogiru. Ta wysadzana palmami promenada zachęca do spacerów. Z jednej strony można podziwiać cumujące jachty, a z drugiej ciągną się restauracje i kawiarnie.  Tutaj sporo było strzałek i kluczenia pomiędzy palmami 🙂 Czekało też oczywiście zadanie.

Każdy turysta ma zdjęcie na Rivie. Strzel sobie selfie na którym znajdzie się palma i statek 🙂 

Riva w Trogirze

Deptak w Trogirze

Trogir spacerownik

Wakacje w Trogirze

Trogir w Chorwacji

Na końcu Rivy znajduje się Twierdza Kamerlengo z XV wieku. Masywne zabudowania powstrzymywały ataki na miasto.Twierdza jest udostępnione do zwiedzania, ale jest to atrakcja którą możecie sobie odpuścić. Właściwie nic ciekawego w środku nie ma do zobaczenia. Za to okolice twierdzy posłużyły mi do podrzucenia ostatniego zadania. Tym razem była to zadanie ukryte pod kamieniem, który znalazłam na trawniku z boku twierdzy – miejscu dość mało uczęszczanym.

Brawo! Dotarliście do ostatniego zadania. W nagrodę dostaniecie pamiątkę z Trogiru. Ale to nie może być przypadkowa rzecz! Musicie iść po zielonych strzałkach, które doprowadzą Was do sklepu z pamiątkami. Tam musicie odnaleźć ukryte hasło, które powiecie sprzedawcy. Wtedy on wręczy Wam nagrodę.

Twierdza Kamerlengo

Ta część zabawy wymagała wciągnięcia do gry sprzedawcę pamiątek ze sklepu przy Rivie 😉 Nie było to trudne. Weszłam do sklepu, kupiłam potrzebną rzecz i wyjaśniłam miłej pani, że potrzebuję jej pomocy, która polega na wręczeniu pamiątki chłopczykowi, który poprosi o nią po chorwacku. Ustaliłyśmy dokładne hasło, które ukryłam w pobliżu sklepu. Na kartce znalazło się polecenie:

Wejdź do sklepu, podejdź do kasy i powiedz do Pani:

„Molim, šareni magnet iz Trogira”

I tak kolorowy magnes z Trogiru stał się nagrodą za zabawę 🙂

pamiątki z Trogiru

Trogir plaża

Przy zabytkowym centrum Trogiru nie znajdziecie fajnej plaży. Jeśli macie ochotę po podchodach zanurzyć się w morzu to najlepsza będzie plaża Okrug Beach na wyspie Ciovo. To jakieś 5 km od centrum miasta. Inną fajną plażą jest Pantana, kilka kilometrów w kierunku na Split.

Trogir przewodnik

Jeśli planujecie pobyt w Trogirze to mamy dla Was „Wakacyjną ściągawkę” do pobrania w pdf – KLIK TU –  którą przygotowaliśmy wspólnie z Vacansoleil Polska . To proponowana trasa zwiedzania wraz z ciekawostkami o mijanych obiektach. Idealnie się nada do gry w podchody 🙂  Polecamy Wam bardzo taką zabawę! Szczególnie, że możecie grać w nią wszędzie.  Spróbujcie się tak pobawić we własnym mieście. Wyszperajcie trochę ciekawostek, ustalcie trasę, kupcie kredę i w drogę. Tylko uważajcie na deszcz, żeby nie zmył Waszych wskazówek 😉 Dajcie znać co myślicie o takim zwiedzaniu.

9 replies on “Trogir Chorwacja – Zabawa w podchody z dzieckiem na wakacjach.”

Mamo Globtroterka! wspaniały blog!
Jeśli chodzi o Trogir jest to moje ulubione miasto chorwackie. O wiele bardziej trafiło w moje serce niż Dubrovnik czy Split. Zawsze tam wracam, a moja mała Globtroterka również podziwiała tam piękne jachty i wieeelki "zamek" czyli twierdzę 🙂
pozdrawiam Aga

Rewelacyjny sposób na zwiedzanie z dziećmi! Przekażę pomysł znajomym, którzy właśnie niedawno zaczęli wyjeżdżać na wycieczki ze swoją sześciolatką 🙂

Naprawdę świetny pomysł na takie zwiedzanie z dziećmi. Szkoda, że moje już wyrosły, ale może kiedyś wnuki… Gratuluję pomysłów i życzę wszystkiego najlepszego:)

Dziękujemy! A wnuki będą kiedyś zachwycone taką zabawą z babcią 😉 Pozdrawiamy!

Świetna relacja z Waszych wakacji w Trogirze. Kreatywnie podchodzicie do podróżowania ze swoim synem. W interesujący sposób robicie Wasze wpisy blogowe.

Comments are closed.