Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Słowacja > Bratysława

Bratysława – największe atrakcje

Dom Julii

Bratysława, stolica Słowacji świetnie nadaje się na weekendowy wypad. Zabytkowe centrum nie jest duże, więc dwa dni w zupełności wystarczą by zobaczyć największe zabytki miasta. My byliśmy w Bratysławie w czasie świąt Bożego Narodzenia, stąd wiele fotek będzie w iście świątecznym klimacie. Oto lista miejsc wartych Waszej uwagi.

Bratysława stolica Słowacji

Poza tym, że Bratysława jest stolicą kraju, jest jednocześnie największym miastem Słowacji. Ma bardzo ciekawe położenie – jako jedyna stolica na świecie graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Z Bratysławy do Wiednia jest zaledwie 60 kilometrów, a do Budapesztu 100. Dlatego warto zaplanować kilkudniowy pobyt w tym rejonie i jednocześnie zwiedzić 3 stolice.

Miasto położone jest na obu brzegach Dunaju, drugiej najdłuższej rzece w Europie. Największe zabytki są blisko siebie, więc wszędzie dotrzecie na piechotę. Jak na stolicę kraju jest tu bardzo spokojnie, nam Bratysława przypominała swoim charakterem słoweńską Lublanę, gdzie było równie cicho i uroczo. Bratysława to jedna z najmłodszych stolic w Europie. Została nią w 1993 roku w wyniku rozpadu Czechosłowacji i podziale kraju na dwa odrębne państwa. Warto wiedzieć, że to miasto partnerskie Krakowa.

Miasto ma kilka charakterystycznych budynków, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta i są postrzegane jako jego symbole. Do wszystkich dotrzecie na piechotę, a spacer uliczkami zabytkowe centrum to czysta przyjemność.

Zamek w Bratysławie

Największym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Bratysławy jest górujący nad miastem zamek. Położony na zboczu wzgórza, tuż nad Dunajem często zdobi widokówki i pamiątki z tego miasta. Ze względu na strategiczne położenie wzgórza, już w starożytności stawiano tu budowle warowne. I przez wieki nie zmieniano przeznaczenia tego miejsca. W X wieku powstał na wzgórzu zamek z kamienia, który przebudowano pięć wieków później. Przez stulecia budowlę wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano. Zamek to dawna siedziba królów, dziś w jego murach mieści się Muzeum Historii. Z wieży koronnej, udostępnionej dla zwiedzających widać jak na dłoni całe miasto. Tereny wokół zamku są za darmo udostępnione zwiedzającym. Przed wejściem do zamku znajduje się duży taras widokowy. I choć przy zamku znajduje się spory parking to my zachęcamy Was do spaceru z położonego u stóp wzgórza centrum. Wejście po schodach uroczymi zakątkami nie zajmie Wam dużo czasu, a po drodze będziecie mogli podziwiać panoramę na Dunaj. 

Dom Julii w Weronie

UFO w Bratysławie

Z tarasu widokowego zamku idealnie widać bratysławskie UFO, które „wylądowało” na pylonie mostu SNP na wysokości 95 metrów. Nie wiemy czym kierował się architekt projektując UFO, ale wygląda ono rzeczywiście kosmicznie ? Wieczorami świeci się na różne kolory i ma się wrażenie, że zaraz na moście zaroi się od zielonych ludzików. W latającym spodku znajduje się jedna z najdroższych restauracji w Słowacji. W gratisie do wykwintnego jedzenia otrzymujecie kapitalny widok na miasto. Aby skorzystać z tej atrakcji trzeba dużo wcześniej zarezerwować stolik. Można też wybrać się wyłącznie na taras widokowy, bez konieczności korzystania z oferty restauracji. Wtedy taka przyjemność kosztuje 7.40 euro od osoby.

Dom Julii w Weronie

Katedra św. Marcina

Katedra to największy i najważniejszy kościół w Bratysławie, położony w centrum miasta, tuż przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej. Katedra była świadkiem koronacji wielu węgierskich królów. Budowla jest widoczna z oddali, bo ma charakterystyczną, wysoką na 85 metrów wieżę. Wieża ta była w przeszłości częścią średniowiecznych murów miejskich Bratysławy, której nie oszczędzały kataklizmy i pioruny. Katedra jest jedną z największych atrakcji stolicy Słowacji. Sporo turystów korzysta z możliwości zajrzenia do katakumb, w których kiedyś chowano dostojników kościelnych.

Ulica Kapitulska

Z Katedry św. Marcina ruszyliśmy do centrum jedną z najstarszych i niezwykle uroczych uliczek. To brukowana ulica Kapitulska, której początki sięgają XIV wieku, kiedy powstała tutaj pierwsza w mieście szkoła. Przy tej uliczce zaciekawił nas budynek, który na drzwiach miał narysowane sceny biblijne. Próbowaliśmy się coś o nim dowiedzieć, ale niestety nic nie mogliśmy znaleźć. Być może to radosna twórczość mieszkańca tego domu, a rysunki to „czasowa wystawa”. Niemniej wyglądały świetnie.

Ulica i Brama Michalska

Kiedyś Bratysława była silnie obwarowanym miastem. Wjazd za mury był możliwy tylko przez jedną z czterech bram, ale do dziś przetrwała niestety jedna. To wysoka, pomalowana na biało Brama Michalska. Na szczycie 51-metrowej wieży znajduje się XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła. W wieży obecnie znajduje się siedziba Muzeum Broni. Jest to też jeden z punktów widokowych. Co ciekawe, w czasach, kiedy Bratysława była pod panowaniem węgierskich monarchów, to właśnie w tym mieście odbywały się uroczystości koronacyjne, zaś orszak królewski wjeżdżał przez Bramę Michalską. Stąd też możecie wypatrzyć na ulicy oznaczenia ze złotą koroną. To trasa, którą przebiegała droga orszaku królewskiego.

Pałac Prezydencki i fontanna „Planeta Pokoju”

Będąc w Bratysławie warto podejść pod Pałac Prezydencki. To jednej z najpopularniejszych budynków w stolicy, otoczony piękną, kutą bramą. Przed pałacem stoi fontanna zwana Planetą Pokoju z 1982 roku.  Przedstawia kulę ziemską na której wyrzeźbione są gołębice, symbolizujące pokój.

Pałac Prymasowski

Innym sławnym bratysławskim pałacem jest Pałac Prymasowski znajdujący się na Starym Mieście. Pałac wybudowano w XVIII wieku, a znajdowała się w nim siedziba biskupa. Później odbywały się tu posiedzenia sejmu. Obecnie znajduje się tu Miejska Galeria i starostwo. 

Stary Ratusz

Jednym z najstarszych budynków w mieście i jednocześnie najstarszym słowackim ratuszem jest Stary Ratusz w Bratysławie. Pochodzi z XV wieku i powstał w wyniku połączenia dwóch domów. W ciągu stuleci wykorzystywano go czasem także jako więzienie, mennicę, miejsce handlu, miejskich imprez, a także arsenał i archiwum. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miasta Bratysławy.  Jedną z ciekawostek jest kula armatnia wmurowana w wieżę, wystrzelona przez wojska Napoleona w 1809 r. podczas ostrzału miasta.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie

My zwiedzaliśmy Bratysławę pod koniec grudnia, kiedy to przed ratuszem odbywa się główny jarmark bożonarodzeniowy. Można tu spróbować lokalnych specjałów tj. loksaczyli lokalnego naleśnika, serwowanego zarówno na słodko jak i na słono. Najprostsza wersja jest podawana podgrzewana z masłem. Bardziej odważni mogą spróbować loksa z pieczoną wieprzowiną, bryndzą, makiem lub nutellą. Dla tych co wolą wrzucić na ząb coś mięsnego polecamy danie o nazwie ciganska pecienka czyli pieczona wieprzowina po romsku. Kolejnym tradycyjnym przysmakiem popularnym wśród odwiedzających jarmark bożonarodzeniowy jest placek ziemniaczany.  A do picia koniecznie grzane wino! To podawane na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Bratysławie jest wyjątkowe, ponieważ składa się z pysznych lokalnych win.

Schöner Naci

Schöner to znana postać międzywojennej i powojennej Bratysławy. Jego dziadek był sławnym klaunem, on sam poszedł w jego ślady, zmuszony sytuacją rodzinną i koniecznością utrzymania się w mieście. W czasie I wojny światowej dorabiał jako sprzątacz prywatnych mieszkań. W jednym z nich, w zamian za pracę otrzymał komplet eleganckich ubrań. Ten bardzo elegancki zestaw na który składał się m.in. frak i cylinder stał się jego znakiem rozpoznawczym. Często się przebierał i spacerował ulicami miasta, zaczepiając napotkanych mieszkańców. W czasie II wojny światowej omyłkowo trafił do obozu pod zarzutem współpracy z nazistami. wszystko to przez zdrobnienie imienia – Naci, skrót od Ignacy, oznacza bowiem nazistę.  Na Starym Mieście znajduje się jego pomnik – stoi przed ulubioną kawiarnią i kłania się przechodniom. 

Čumil czyli Gap

Postać człowieka wystającego z kanału jest niewątpliwie najczęściej fotografowanym posągiem w mieście. Co ciekawe, pomnik powstał w ramach projektu rewitalizacji centrum Bratysławy. Przestawia pracownika, który wychyla się z kanału i ogląda przechodniów. Čumil zamieszkał na ulicy w 1997 roku. Za tym pomnikiem nie stoi żadna barwna historia, nie upamiętnia żadnego wydarzenia, a jednak zaliczany jest do symboli Bratysławy. Čumila upodobali sobie mieszkańcy i zaczęli tworzyć własne historie i legendy i tej postaci. Jedna z nich głosi, że pogłaskanie Cumila po głowie przynosi szczęście. Przy pomniku znajduje się specjalny znak drogowy „Man at work”.

Stary Most w Bratysławie

Choć nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z zabytkową przeprawą przez Dunaj, to Stary Most jest najnowszym mostem w Bratysławie, a wielkie otwarcie odbyło się dopiero w 2016 roku. Jest tu specjalnie zaprojektowany ciąg dla pieszych, a wzdłuż mostu znajdują się ławki, z których roztacza się fantastyczny widok na rzekę i centrum miasta. Stary Most stał się więc popularnym punktem widokowym dla turystów.

Co zjeść w Bratysławie?

Zaczniemy przewrotnie i napiszemy, że będąc w Bratysławie nie można nie wypić pysznego, słowackiego piwa. Najpopularniejszy, to znany również w Polsce, Zlaty Bazant. Pod piwko warto dobrać jeden z regionalnych smakołyków tj. smażony ser czy bryndzowe haluszki czyli kluski z ziemniaków i bryndzy podawane z boczkiem. Kuchnia słowacka z oczywistych względów jest bardzo podobna do kuchni czeskiej. 

Noclegi w Bratysławie

Zerknijcie na  promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

2 odpowiedzi na “Bratysława – największe atrakcje”

Nas być może zauroczyła świątecznym klimatem 😉 Bardzo przypomina nam Lublanę, którą bardzo lubimy.

Możliwość komentowania została wyłączona.