Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Węgry > Budapeszt > Baszta Rybacka

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Baszta Rybacka w Budapeszcie  to jeden z najbardziej znanych elementów panoramy miasta, który stanowi część zabudowań Zamku Królewskiego. Baszta znajduje się na prawym brzegu Dunaju, w dzielnicy Buda. Ze względu na piękną architekturę i genialne widoki na Peszt to jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Węgier. Dziś podpowiadamy, co warto wiedzieć o Baszcie.

Baszta Rybacka w Budapeszcie

Baszta powstała na przełomie XIX i XX wieku w miejscu starych murów zamku w Budzie. Budowlę oddano do użytku w 1905 roku. Architektom udało się przekształcić obszar Wzgórza Zamkowego, który pierwotnie służył do celów wojskowych, w uroczą promenadę i wieżę widokową.

Wcześniej znana była pod nazwą Bastion Rybacki, a określenie to pochodzi od znajdującego się w średniowieczu pod zamkiem Miasta Rybackiego. To tu, na plac targowy przy kościele św. Macieja rybacy przynosili swoje połowy. Dodatkowo, w czasie najazdów nieprzyjaciela cechy rybackie broniły tej części zamku.

Kościół św. Macieja

Wybudowanie wiązało się z odnową znajdującego się obok kościoła Św. Macieja, jednego z najważniejszych kościołów w Budapeszcie. Co prawda oficjalnie kościół jest pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale wszyscy mówią, że to kościół Św. Macieja, nazwany tak na cześć króla Macieja Korwina. Pierwotna budowla stała w tym miejscu w XIII wieku, ale uległa sporym zniszczeniom m.in. za czasów tureckiej okupacji, kiedy to kościół zamieniono na meczet. Do tego doszły pożary i brak remontów, co groziło zawaleniem wielu elementów. Obecny budynek powstał pod koniec XIX wieku i był świadkiem m.in. koronacji ostatniego węgierskiego króla – Karola IV Habsburga. W czasie II wojny światowej kościół sporo ucierpiał – wojsko niemieckie zainstalowało tu kuchnię polową, zaś Armia Czerwona wykorzystywała kościół jako stajnię i latrynę. Po wojnie stan budynku był bardzo zły, jednak w latach 60-tych i 70 – tych udało się uratować zabytek, który możemy dziś podziwiać.

Odbudowa Baszty Rybackiej po wojnie

Baszta Rybacka została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej, ale ponieważ była jednym z najbardziej znanych zabytków Budapesztu, miastu zależało na jej szybkiej odbudowie. Prace były mozolne i trudne, a pierwszy, duży fragment odrestaurowanej budowli ukończono w 1953 roku. W kolejnych dziesięcioleciach bastion doznał kolejnych szkód. W latach siedemdziesiątych sadza i siarka z kominów zanieczyściły mury budowli. Prace remontowe pod koniec dwudziestego wieku ciągnęły się w nieskończoność i pochłaniały ogromne koszty. Ukończono go w 2003 roku. Baszta wraz z zamkiem wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Główna fasada Baszty, tak dobrze widziana znad brzegu Dunaju ma około 140 metrów długości.  Wysokie kamienne wieże symbolizują siedmiu węgierskich przywódców, zaś na placu przed Basztą stoi pomnik świętego Stefana, założyciela kraju, jadącego na koniu. Baszta to jeden z najlepszych punktów widokowych w Budapeszcie, pełen schodów, korytarzy, wież i rzeźb. Dzięki dekoracyjnemu oświetleniu z 1928 r. jest także jednym z głównych elementów wieczornej panoramy miasta. 

Noclegi w Budapeszcie

W wakacje wpadamy z wizytą do Budapesztu z campingów położonych nad BalatonemNapfeny, Fured czy ze Strand Holiday.

Zimą wybieramy noclegi w hotelu i korzystamy z promocyjnych ofert na Booking.com 🙂

Booking.com