Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Chorwacja > Kanał Limski

Kanał Limski w Chorwacji

Kanał Limski zwany często Limska Draga lub Limskim Fiordem to 10 kilometrowy zalew wbijający się w Istrię pomiędzy Vrsarem a Rovinjem, a południe od miasta Porec. Bez względu na to jakiej użyjecie nazwy tego miejsca, nie zmieni to faktu, że to jeden z najpiękniejszych chorwackich zakątków, gdzie soczysta zieleń roślinności miesza się z błękitem wody. Jeśli spędzacie wakacje na Istrii to koniecznie zaplanujcie wycieczkę w te rejony.

Kanał Limski w Chorwacji

Kanał powstał na miejscu dawnej Doliny Limskiej, utworzonej przez rzekę Pazincica. W wyniku podniesienia się poziomu morza, słona woda zalała dawną dolinę rzeczną, tworząc obecny kanał. Rzeka Pazincica wpada zaś do Adriatyku przez Pazinską Jamę, znajdującej się blisko miasta Pazin.

Nazwa fiord wzięła się dzięki widokom jakie oferuje to miejsce, przywołujące na myśl norweskie fiordy. Ściany kanału wznoszą się bowiem nawet do 150 metrów nad lustro wody. Jednak to jedyny powód takiej nazwy, gdyż z polodowcowymi formacjami Kanał Limski nie ma nic wspólnego. Miłośnicy wspinaczki znajdą odpowiednie klify po północnej stronie, gdzie w okresie letnim fani tego ekstremalnego sportu odbywają codzienną wspinaczkę.

Zaś nazwa „limski” pochodzi od łacińskiego słowa „limes”, które oznacza granicę. To właśnie kanał rozgraniczał dwie prowincje starożytnego RzymuDalmację i Italię.

Jak już wspominaliśmy Limski Kanał ma około 10 km długości, a w najgłębszym miejscu osiąga 30 metrów. Woda nie jest tu aż tak słona, jak na otwartym morzu, gdyż są tu podwodne źródła słodkiej wody. Z racji specyficznych warunków zalew pełen jest ryb, a mieszkańcy hodują w nim ostrygi i małże. Wszystkie te przysmaki można skosztować w dwóch restauracjach na brzegu zatoki. Okolicę zamieszkuje wiele zwierząt, m.in. dziki, borsuki czy sarny. Spostrzegawczy turyści mogą wypatrzyć jastrzębia czy sowę.

Jaskinia Romualda zwana jaskinią piratów

Po południowej stronie kanału znajduje się jaskinia zwana Romualdo. W jaskini znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, lamparta, wilka, lisa, niedźwiedzia brunatnego, hieny jaskiniowej, śnieżnego królika czy dzikich koni. Oprócz szczątków zwierząt, w jaskini znaleziono ślady świadczące o tym, że zamieszkiwał ją prehistoryczny człowiek. Wykopano kilka narzędzi używanych przez paleolitycznego myśliwego. Szczególnie ważnym odkryciem są zęby trzonowe, które stanowią najstarsze znalezisko prehistorycznego człowieka odkryte na Istrii. Jaskinia została nazwana na cześć świętego Romualda, który spędził w niej kilka lat, około 1000 roku, żyjąc jako pustelnik. Jego działalność na Istrii wiąże się z założeniem klasztoru, benedyktyńskiego opactwa św. Michała (sv. Mihovil). Ruiny klasztoru można zobaczyć na północnym brzegu zatoki.

W innej legendzie jaskinia nosi nazwę Pirate Cave od pirata Henry’ego Morgana. Henry Morgan urodził się w 1635 roku w Walii. Zdobył dużo bogactwa, plądrując Kubę, Kartaginę czy Granadę. Jednak w pewnym momencie swojego życia wywołał gniew Anglików i Hiszpanów i musiał ukryć się przed nimi w jaskiniach Kanału Limskiego. Sąsiednia wioska Mrgani jest uważana za osadę jego potomków.

Wycieczki do Kanału Limskiego

Najłatwiejszym i najprzyjemniejszym sposobem na zwiedzenie Kanału Limskiego jest rejs statkiem wycieczkowym. Takie statki kursują z Rovinj, Vrsaru, Poreca i innych nadmorskich miast Istrii. Bardzo często też takie rejsy można wykupić bezpośrednio na kempingach. Zwykle są to wycieczki całodniowe. Statki wyruszają w godzinach przedpołudniowych, a wyżywienie w postaci obiadu serwowane jest na łodzi lub w restauracji po darciu do Kanału. Zawsze jest czas na popływanie, spacer po okolicy i błogi wypoczynek. Często w czasie rejsu turystom towarzyszy przewodnik, który opowiada o Kanale, okolicy i historii regionu. Taka całodniowa wycieczka z wyżywieniem z Puli to koszt około 250 – 300 kun, dzieci zwykle połowę taniej. Rejsy można wykupić będąc już na wakacjach lub zaplanować wcześniej i wykupić bilety przez internet. My akurat płynęliśmy z Rovinj i trafiliśmy na ekipę ze starym wilkiem morskim, który chodził po pokładzie i częstował wszystkich rakiją   

Dojazd samochodem do Kanału Limskiego

Kanał Limski znajduje się na północ od Rovinj, w odległości 20 minut jazdy autem. Z drogi D75 należy skręcić w kierunku  na Limski Kanał. Kilkukilometrowa droga jest dość wąska, ale nie jest niebezpieczna. Na jej końcu znajduje się parking, restauracja i przystań.

Więcej zdjęć z Kanału Limskiego. Zobaczcie jak tu ładnie 🙂 

One reply on “Kanał Limski”

Kanał Limski jest rzeczywiście fajanym miejscem. Mnie podobało się zwłaszcza, że można tam zjeść świeże owoce morza. Dla przebywających w Rovinju albo Vrsarze to swietna opcja na szybką wycieczkę.

Comments are closed.