Chorwacka Istria to jeden z najpopularniejszych kierunków zagranicznych wakacji organizowanych na własną rękę przez Polaków. Istria kusi błękitnym morzem, uroczymi miasteczkami, gwarantowaną pogodą i pyszną kuchnią. Do tego położona jest 1000 km od południowych granic Polski, więc w zasięgu kilkunastu godzin jazdy samochodem. Dziś przyjrzymy się temu co warto zwiedzić w tym chorwackim regionie i ile kosztują tu wakacje na campingu w 2020 roku.
Istria w Chorwacji
Istrię dzieli się na trzy części, nazywane od koloru gleby w danym rejonie. I tak jest Istria Biała, Szara i Czerwona. My skupimy się na Istrii Czerwonej, która znajduje się w pasie wybrzeża i charakteryzuje się czerwoną ziemią zwaną terra rosse.
W przeszłości Istria przechodziła przez wiele rąk. Była pod panowaniem Bizancjum, Słowian, Habsburgów i Włochów. Po drugiej wojnie światowej cały półwysep z wyjątkiem okolic Triestu został wciągnięty do granic Jugosławii. Po rozpadzie kraju, w 1991 r., Istria poza okolicami Kopru i Piranu, stała się częścią Chorwacji. Stąd też na Istrii przeplata się język chorwacki, włoski, słoweński i serbski, a wiele zabytków nosi ślady panowania Republiki Weneckiej.
W Chorwacji obowiązująca walutą jest KUNA. 1 kuna to ok. 60 polskich groszy (kurs ze stycznia 2020).
Dojazd na Istrię – koszty
Z Wrocławia na Istrię mamy 1000 kilometrów, a trasa prowadzi przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Wyjeżdżamy zwykle popołudniu i jedziemy całą noc, by rano dotrzeć na miejsce. Dojazd na Istrię zajmuje nam około 11- 12 godzin, z postojami na tankowanie, kawę i toaletę. Jadąc za dnia czas się trochę wydłuża, ze względu na większe natężenie ruchu i korki np. przy remontach i objazdach.
Paliwo, winiety i opłaty drogowe
W Czechach winieta 10 dniowa to koszt 310 koron, ale jeśli planujecie dłuższy urlop (np. dwutygodniowy) i będziecie wracać przez Czechy to kupcie miesięczną za 440 koron. W Austrii również obowiązują winiety na przejazd autostradami – w 2020 roku koszt 10 dniowej winiety to 9,40 euro. Kolejna winieta czeka na Was w Słowenii, która kosztuje sporo, bo aż 15 euro za 7 dni lub 30 euro za miesiąc. Ze względu na dosyć wysokie opłaty w Słowenii, wiele osób decyduje się na przejazd alternatywną trasą prowadzącą bezpłatnymi drogami krajowymi. My spróbowaliśmy objazdu autostrady kilka lat temu i uznaliśmy, że strata czasu na objazd nie jest warta świeczki. Dlatego my zawsze wybieramy słoweńską autostradę, choć przejazd tak krótkim odcinkiem za tak dużą kasę zawsze boli 😉 Opłaty za przejazd autostradami w Chorwacji uiszcza się na bramkach. Za przejazd od granicy słoweńskiej do Puli zapłacicie 39 kun.
Do tego dochodzi paliwo, które w Chorwacji kosztuje około 10-11 kun za litr. W Austrii i Słowenii paliwo kosztuje około 1,1 – 1,2 euro, a w Czechach 32 korony (ceny ze stycznia 2020) . Oczywiście w zależności od spalania auta i tego, czy to diesel czy benzyna, koszty musicie wyliczyć samodzielnie. My Wam podamy na przykładzie naszego auta – Toyoty Verso 1.8 benzyna. Spala na trasie średnio 8-9 litrów, przy średniej prędkości 120 – 130 km. Zwykle jeździmy zapakowani na maxa i jeszcze z boksem dachowym. Dla zaokrąglenia policzmy, że spalimy 100 litrów w jedną stronę, co daje nam koszt około 550 zł.
Istria – co warto zobaczyć?
Będąc na wakacjach na chorwackiej Istrii warto odwiedzić kilka miejsc. To takie obowiązkowe punkty programu urlopowiczów w Chorwacji.
Pula ze starożytnym amfiteatrem
Pula to jedno z największych miast na Istrii, słynące głównie ze starożytnego amfiteatru, na arenie którego rozgrywały się walki gladiatorów. Poza tym sporo w mieście pozostałości po innych antycznych budowlach, muzeów i uroczych zaułków. Do najnowszych atrakcji zalicza się wieczorne pokazy świetlne w porcie.
[ngg src=”galleries” ids=”137″ display=”basic_thumbnail”]
Porec i zabytek klasy zero
Najcenniejszym skarbem Poreca jest Bazylika Eufrazjana, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza Bazyliką Porec kusi turystów piękną starówką, uroczymi uliczkami i niewielkim portem.
Kanał Limski – cud przyrody na Istrii
Kanał Limski zwany często Limska Draga lub Limskim Fiordem to 10 kilometrowy zalew wbijający się w Istrię pomiędzy Vrsarem a Rovinjem. To jeden z najpiękniejszych chorwackich zakątków, gdzie soczysta zieleń roślinności miesza się z błękitem wody. Warto wybrać się tu na jednodniową wycieczkę.
Bale – kamienne miasteczko na Istrii
My też uwielbiamy Bale! To niewielkie, w całości zbudowane z kamienia miasteczko to jedna z perełek Istrii, często pomijana przez turystów. A warto tu przyjechać na popołudniowy spacer i lody. Poza kamiennymi domkami miasto to słynie z motyli i dinozaurów 🙂 Więcej przeczytacie tu:
Wodne parki rozrywki
Choć na kempingach mamy zawsze sporo basenów, to zwykle jeden dzień poświęcamy na wizytę w dużym, wodnym parku rozrywki. Na Istrii działają dwa – Istralandia koło Novigradu i Aquacolors w Porecu. Oba są fajne, mają zakręcone wodne zjeżdżalnie, brodziki dla najmłodszych i baseny z falą. Na obu, oprócz basenów i atrakcji wodnych, są bary, restauracje i boiska do piłki plażowej. Bilety do Istralandii kosztują 220 kun dla pow. 140 cm i 170 kun dla dzieci o wzroście od 1 metra do 140 cm. Dzieci poniżej 1 metra wchodzą za darmo.
Campingi na Istrii
Wzdłuż brzegu Adriatyku znajdziecie sporo świetnych kempingów, które oferują noclegi w komfortowych domkach wakacyjnych, glampingowych namiotach czy parcele, na których możecie rozbić własny namiot. Poza plażami, czekają tu na Wasze rodzinki świetne baseny, boiska, place zabaw i animacje. Na potrzeby tego testu wybraliśmy nasze ulubione kempingi na Istrii, ulokowane w różnych miejscach i oferujące różny poziom udogodnień i atrakcji, tak by móc zaprezentować Wam całą gamę możliwości. Poniżej kilka słów o każdym z nich.
Camping Polari
Camping Polari położony jest na wybrzeżu Adriatyku, przy uroczym miasteczku Rovinj, do którego prowadzi ponad 3 kilometrowa nadmorska promenada, będąca jednocześnie ścieżką rowerową. Sporo tu atrakcji wodnych. Hitem kompleksu basenowego jest wodny plac zabaw dla dzieci! Szczególnie maluchy mogą tu szaleć do woli na zjeżdżalniach, przy fontannach i uroczych, tryskających wodą konstrukcjach. Dwukilometrowy pas kempingowego wybrzeża składa się z kilku plaż – kamienistych, skalistych i żwirowych. A jak dołożycie do tego wygodne i komfortowe domki (niektóre z prywatnymi basenami lub jacuzzi na tarasie), piękne widoki i lokalną kuchnię pełną smakowitości to macie przepis na świetne, chorwackie wakacje.
Camping Valkanela
Valkanela to świetny kemping, idealny na chorwackie wakacje. Położony jest nad piękną zatoką, blisko uroczego miasta Vrsar. Kempingowe plaże ciągną się na 3 kilometry i są bardzo zróżnicowane. Sa tu zarówno plaże kamieniste, żwirowe, betonowe jak i piaszczyste. Morze w tym miejscu ma piękny, błękitny kolor i świetnie nadaje się do snoorkowania. Plaże Valkaneli zdobyły odznaczenie Błękitnej Flagi za czystość, porządek i bezpieczeństwo. Kompleks wodny zlokalizowany jest blisko plaży. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Jest spory brodzik dla maluchów. Są też dwa rodzinne baseny, idealne do szaleństw wodnych dla starszych dzieci i wygłupów w wodzie z rodzicami. I jest też trampolina, zwykle oblegana przez nastolatków. Na kempingu działa mini klub, a zajęcia dla dzieci i młodzieży trwają od rana do wieczora.
Camping Bi Village
Bi Village na obrzeżach Fazany to miejscówka dla tych dzieci i dorosłych, którzy uwielbiają zabawy w wodzie. Na kempingu bowiem jest kilka basenów, a kempingowa plaża z widokiem na Park Narodowy Wysp Briońskich to miejsce jak z obrazka 🙂 Działa tu kilka klubów dla dzieci w różnym wieku, które organizują kapitalne zabawy i kursy. Na zajęciach można m.in. nauczyć się obsługiwać drona! Są też boiska, place zabaw, a hitem jest park linowy.
[ngg src=”galleries” ids=”143″ display=”basic_thumbnail”]
Camping Amarin
Amarin to miejsce dla tych co chcą poleniuchować na fajnej plaży z widokiem na boski Rovinj 🙂 To też miejsce, gdzie odbywa się sporo zajęć dla dzieci i młodzieży, a jednak kemping pozostaje cichą i spokojną miejscówką, szczególnie dla osób, które podróżują z własnym namiotem, z przyczepą lub kamperem. To kemping z genialnym połączeniem z pobliskim miasteczkiem Rovinj – z kempingu kursują bowiem wodne taksówki, którymi w 15 minut można dostać się do historycznego centrum miasteczka.
Ceny wakacji na campingu w Chorwacji
Ceny na kempingach są bardzo zróżnicowane, a ich wysokość zależy głównie od sezonu, oferowanych atrakcji czy standardu np. domków. Dlatego przyjrzymy się jaki jest koszt majówki, wakacji w czerwcu, lipcu i pod koniec sezonu – na przełomie sierpnia i września. Ceny są z pierwszej połowy lutego 2020. Nie traktujcie ich jak oferty handlowej. Ceny się zmieniają w zależności od aktualnych promocji. Nam posłużą do pokazania trendu i tego jak kształtują się ceny w zależności od sezonu.
Ceny domków wakacyjnych
Pod uwagę wzięliśmy domki najtańsze w ofercie kempingów, z dwoma sypialniami, kuchnią, jadalnią, łazienką i toaletą. Wakacje i tak spędzamy na świeżym powietrzu, więc jako lokum tylko do spania to aż nadto co nam potrzeba. Musicie tylko wiedzieć, że najtańszy domek na jednym kempingu może przewyższać jakościowo najdroższy domek na innym. To nie są takie same rodzaje zakwaterowań – różnią się wielkością, wyposażeniem, jakością. Za tygodniowy pobyt na majówkę w najtańszym domku zapłacimy od 400 euro do 460 euro.
Dwa tygodnie w drugiej połowie czerwca kosztuje średnio 1600 – 1900 euro, a ostatnie dwa tygodnie w lipcu, w takim samym domku od 2500 do 3000 euro. Na przełomie sierpnia i września ceny idą w dół i dwutygodniowy pobyt kosztuje od 2000 do 2500 euro.
Ceny parceli
Parcele pod własny namiot to wciąż najtańsza opcja pobytu na kempingu. Dwa tygodnie w czerwcu to koszt od 550 do 650 euro, w lipcu od 720 do 900 euro, a na przełomie sierpnia i września 440 – 520 euro. Oczywiście chcąc jeździć na parcele należy zainwestować w swój sprzęt kempingowy, który potem użytkuje się przez wiele sezonów, więc inwestycja zwraca się właściwie po jednym wyjeździe.
Ceny jedzenia i napojów w Chorwacji
Teraz chyba przyjdzie nam obalić jeden z największych wakacyjnych mitów. Otóż Chorwacja nie jest tania. Niestety. Kiedyś, owszem, był to raj cenowy dla Polaków. My byliśmy na Istrii i w Dalmacji tuż po zakończeniu wojny domowej w byłej Jugosławii. Kraj był zniszczony, nie było żadnych turystów, pozostałości po hotelach i kempingach były zdewastowane. I tutaj należą się duże brawa i uznanie dla Chorwatów. W ciągu 20 lat potrafili odbudować swój kraj, przygotować infrastrukturę drogową, bazę noclegową i atrakcje turystyczne. A co najważniejsze, odbudowali zaufanie zagranicznych gości, którzy wrócili do Chorwacji w poszukiwaniu miejsca na wypoczynek. Od kilku sezonów Chorwaci zaczynają czerpać zyski z inwestycji, przez co Chorwacja, jako kierunek turystyczny przestaje być miejscem, gdzie można pojechać za przysłowiowe grosze. I zapewne pojawią się głosy, że Chorwatom „odbiło” i nie wiedzą już ile mają brać. To jeśli rys historyczny nie potrafi tego wyjaśnić, to być może coś z ekonomii, czyli proste stwierdzenie: jest popyt – jest podaż. Chorwacja to ulubiony kierunek wakacyjny Niemców, Holendrów, Włochów czy Anglików, o których zasobności portfela możemy stwierdzić, że są bardziej wypchane niż nasze 😉 Dopóki oni będą płacić, ceny będą rosły.
Zerknijmy więc ile teraz kosztują produkty żywnościowe w Chorwacji, co jest istotne, gdyż wakacje na kempingu wiążą się z tym, że kwestia jedzenia leży po naszej stronie. I może być tak, że przywieziemy sobie zapasy w słoikach i zupki chińskie z Polski, albo zakładamy, że stołujemy się wyłącznie w restauracjach. Dlatego ustalenie budżetu na jedzenie to indywidualna sprawa każdej rodziny. My pokażemy Wam na naszym przykładzie ile wydajemy na jedzenie w Chorwacji. Zwykle gotujemy sami, kupując produkty w lokalnych supermarketach. Przykładowe ceny: chleb 7-10 kun, chleb tostowy – 7 kun, duży jogurt naturalny – 7 kun, dżem (450 g) 13 kun, litr mleka 5-6 kun, serek do smarowania pieczywa 8 kun, litr soku pomarańczowego – 15 kun, pół kg pomidorków koktajlowych – 18 kun, mały słoik czarnych oliwek – 22 kuny, puszka kukurydzy 6 kun, kg jabłek 10 kun, świeża ryba (pstrąg) 50 kun za kg, szynka 50 kun za kg, duży słoik Nutelli (750 g) 45 kun, Karlovacko w puszce 10 kun, napoje gazowane marek marketowych – 10 kun za 2 l. Uśredniając można założyć, że ceny niektórych produktów są od 20% do 30% wyższe niż w Polsce.
Na każdym kempingu, który znalazł się w tym artykule jest sklep i restauracja. Sklepy są różne – od malutkich z podstawowymi artykułami po duże markety. Ceny w sklepach kempingowych są zawsze wyższe niż w okolicznych supermarketach. Każdy kemping ma też restaurację – ceny pizzy zaczynają się od 60 kun (margharita) przez 65-70 (3-4 składniki), aż po 100 kun za pizzę z owocami morza. Pizza jest wielkości dużego talerza, serwowana dla jednej osoby dorosłej. Talerz spaghetti carbonara czy bolognese to koszt 65-75 kun. Coca cola czy Fanta w barze to ok. 30 kun za 0,25 l, piwo 30 – 35 kun za 0,5l, espresso – 12 kun, cappucino 15 kun.
Tak jak wspominaliśmy, budżet na wyżywienie może być bardzo różny. My pokażemy Wam jak to u nas wygląda. Z Polski zabieramy ulubione przyprawy, kawę, herbatę, cukier. Mamy lodówkę turystyczną i zawsze pakujemy do niej rzeczy do kanapek na pierwsze dni, bo najbardziej nie lubimy lecieć na zakupy od razu po przyjeździe. Musimy się przyznać, że zawsze mamy też trochę zupek chińskich. Niestety lubimy to świństwo i zawsze kojarzy nam się z wakacjami Na zakupy do supermarketu w okolicy jeździmy raz na kilka dni. Czasem gotujemy szybkie, jednogarnkowe obiady – mięso z ryżem, makaron z sosem, krewetki na masełku z czosnkiem Czasem idziemy na kolację do kempingowej restauracji. Staramy się zawsze spróbować lokalnej kuchni i zachodzimy do knajpek pełnych lokalsów w czasie zwiedzania. Na trzyosobową rodzinę planujemy budżet na jedzenie średnio 200 kun na dzień. Oczywiście są dni, kiedy wydajemy więcej, a są też takie, że nie wydajemy nic, bo akurat jesteśmy po zakupach i lodówka pęka w szwach.
Wakacje 2020 – koszt wakacji na Istrii
Czas przejść do podsumowania wszystkich kosztów, licząc kunę po kursie 0,6 zł. Zacznijmy od majówki.
Majówka 2020
Majówka w Chorwacji to idealny czas na zwiedzanie. Nie nastawiajcie się jednak na kąpiele w basenach czy morzu, bo woda o tej porze roku bywa lodowata. Z racji chłodnych nocy polecamy Wam na majówkę wziąć domek wakacyjny – większość z nich ma klimatyzację z funkcją grzania lub małe grzejniki. Koszty majówki wyglądają następująco:
– koszty podróży – paliwo w obie strony, winiety w Austrii, Czechach i Słowenii oraz opłaty na autostradzie w Chorwacji wyniesie nas około 1350 zł
– domek wakacyjny na 7 dni to koszt 1700 zł
– wycieczki i wyżywienie dochodzimy do bardzo indywidualnego punktu, który u każdego będzie wyglądał inaczej. Jeśli staramy się oszczędzać to na 7 dniowy pobyt można pokusić się o zabranie jedzenia, tak by na miejscu wydać jak najmniej. My przeznaczamy na jedzenie na miejscu około 700 zł. Skoro już przejedziemy 1000 kilometrów, to warto się ruszyć i coś pozwiedzać. Zakładając, że mieszkamy np. w okolicach Rovinj, to wycieczka do Puli i Poreca to średni koszt (paliwo na ok. 200 km + opłaty na parkingi) 150 zł.
Przy takim założeniu wydamy na majówkę około 3900 PLN.
Wakacje 2020 w Chorwacji
Czas teraz sprawdzić ile musimy odłożyć na wakacje w Chorwacji. Pogoda na Istrii zapewnia słoneczną pogodę od początku czerwca conajmniej do połowy września, dlatego wakacje przed ścisłym sezonem lub tuż po to opcja warta rozważenia. Pewne koszty pozostają niezmienne, niezależnie od tego który termin wybierzemy, zakładając że planujemy dwutygodniowy urlop.
– koszty podróży – paliwo w obie strony, winiety i opłaty na autostradach to koszt 1500 zł
– wyżywienie i wycieczki – będąc dwa wakacyjne tygodnie na Istrii, na jedzenie przeznaczamy ok. 2000 zł. Korzystamy dużo z pogody i atrakcji kempingów, basenów oraz plaż, jednak nie odpuszczamy wycieczek. Zwiedzanie starożytnego amfiteatru w Puli (75 zł), Bazyliki Eufrazjana w Porecu (75 zł), całodniowa wycieczka statkiem do Kanału Limskiego (400 zł) i wizyta w wodnym parku rozrywki (400 zł) + paliwo i parkingi to na naszą trzyosobową rodzinę łączny koszt około 1200 zł.
– pobyt na kempingu na parceli– zwykle w sezonie jeździmy pod własny namiot, bo tak jest najtaniej, szczególnie, że mamy cały sprzęt, który użytkujemy od kilku sezonów. W czerwcu za parcelę zapłacimy 2300 zł za dwa tygodnie, w szczycie sezonu czyli w dwóch ostatnich tygodniach lipca parcela kosztuje 3400 zł, a na przełomie sierpnia i września – 2200 zł. Podsumowując: pełen koszt 2 tygodniowych wakacji na kempingu pod własnym namiotem to 7000 zł w czerwcu, 8300 zł w lipcu i 6900 zł na przełomie sierpnia i września.
– pobyt na kempingu w domku– W czerwcu średnia cena za najtańszy domek to 7000 zł za dwa tygodnie, w szczycie sezonu czyli w dwóch ostatnich tygodniach lipca domek kosztuje 11000 zł, a na przełomie sierpnia i września – 9000 zł. Podsumowując: pełen koszt 2 tygodniowych wakacji na kempingu w domku to w przypadku naszej rodziny 11 700 zł w czerwcu, 15 700 zł w lipcu i 13 700 zł na przełomie sierpnia i września.
To przykładowe ceny z kilku wybranych przez nas kempingów. Ale to nie wszystkie campingi na chorwackiej Istrii. Jest ich więcej w naszej bazie Fajnych Campingów! Zobaczcie wszystkie przetestowane przez nas campingi na Istrii, a my już dziś życzymy Wam super chorwackich wakacji!
Campingi na Istrii w Chorwacji – recenzje, zdjęcia, filmy, opisy