Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Świeradów Zdrój
Świeradów Zdrój - atrakcje
Świeradów Zdrój to popularna miejscowość wypoczynkowa na Dolnym Śląsku, położona w Górach Izerskich, paśmie górskim Sudetów Zachodnich. To fajna miejscówka na weekendowy wypad, ferie czy rodzinne wakacje w górach. Jeśli jesteście zainteresowani odpoczynkiem w Świeradowie to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł do końca.
Świeradów Zdrój i Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy to główna atrakcja w Świeradowie Zdroju. To piękny budynek z 1934 roku, często odwiedzany przez turystów. Przyciąga ich tutaj modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 metrów, co czyni ją najdłuższą taką halą na Dolnym Śląsku. W Hali znajdziecie pijalnię wody mineralnej, która zawierają niewielkie ilości pierwiastka promieniotwórczego rad, wzmacniającego odporność i działającego przeciwbólowo. My zawsze ją pijemy, ale jest paskudna W piwnicach Domu Zdrojowego swoją siedzibę ma Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Sam obiekt pełni również funkcję spa i hotelu. Znajduje się w nim również sala gimnastyczna oraz kawiarnia.
Park Zdrojowy w Świeradowie Zdroju
Świeradów to nie tylko Dom Zdrojowy. Przy nim znajduje się również park, który jest bardzo atrakcyjny i idealny na spacer z rodzinką. W parku znajdują się tarasy, schody i sztuczna grota, która była kiedyś pijalnią wody mineralnej. Sporo tu zawsze turystów i kuracjuszy, przechadzających się parkowymi alejkami. Cieżko przeoczyć górujący nad parkiem kościół św. Józefa. Wyróżnia się dwoma strzelistymi wieżami. Warto wejść do środka, by podziwiać ołtarz i piękne witraże. Zabytkiem są też ponad stuletnie organy. Kościół znajduje się na ulicy Kościelnej 1.
Deptak uzdrowiskowy
Deptak w Świeradowie Zdroju został niedawno odnowiony, dlatego może teraz w pełni cieszyć się jego urokami. Prowadzi od Domu Zdrojowego, jedną z głównych ulic miasta. Po remoncie deptak został wyłączony z ruchu kołowego, więc to bardzo bezpieczne miejsce dla maluchów. Znajdziecie tu trzy poidełka wody mineralnej oraz płaskorzeźby z wizerunkiem żaby. Wzdłuż deptaku znajdują się sklepy, bary i restauracje. Warto przejść się ulicą Zdrojową, by nacieszyć się urokami Świeradowa.
Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju
Jedną z największych atrakcji Świeradowa jest nowoczesna kolej gondolowa, jedna z nielicznych w Polsce. Stacja górna kolejki znajduje się na szczycie Stogu Izerskiego, tuż obok blisko stuletniego Schroniska na Stogu Izerskim.
Kolej jest całoroczna. W zimie wwozi na szczyt narciarzy i snowbordzistów, w lecie fanów rowerowych zjazdów, a cały rok turystów spragnionych pięknych widoków Bilet w obie strony to koszt 37 PLN (bilet normalny) i 33 PLN (bilet ulgowy).
Inne atrakcje w Świeradowie Zdroju i okolicach
W mieście i okolicach sporo jest ciekawych atrakcji, dla osób w każdym wieku. Zobaczcie gdzie warto się udać, będąc w Świeradowie:
- Czarci Młyn w Czerniawie – Zdrój Zapewne wiele osób z Was nie wyobraża sobie śniadania bez chleba. Jest to powszechne pieczywo, królujące w naszych domach. Warto pokazać dzieciom Muzeum Chleba w Czarcim Młynie. Będziecie mogli zwiedzić młyn wodny, dowiedzieć się szczegółów dotyczących mielenia mąki i wypieku chleba. Młyn znajduje się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”. Wstęp do obiektu jest bezpłatny.
- Wodospad Kwisa – Jest to sztuczny wodospad, ale za to położony w przepięknej scenerii przyrody. Warto wybrać się tu na spacer. Wodospad Kwisa to ulubione miejsce morsów ze Świeradowa. Zimą często możecie tu spotkać amatorów lodowatej kąpieli.
- Piernikowe Drzewo Spełnionych Życzeń – Jak macie skryte marzenie to koniecznie idźcie pod drzewo spełnionych życzeń i zawieście na jego gałęziach kartkę z Waszym marzeniem. Pamiętajcie tylko, że aby marzenie się spełniło, to musicie za niego zapłacić dobrym uczynkiem! Zaczarowane drzewo znajduje się na ul. Rolniczej 2, tuż przy Pracowni Piernikowej Isabelli. Jeśli kochacie pierniki to coś dla Was. Organizowane są tu warsztaty przystrajania pierników.
-
Izerski Punkt Antygrawitacyjny – To anomalia grawitacyjna, która sprawia wrażenie, że samochód sam jedzie pod górę Miejsce oznaczono wielkim głazem, a znajduje się około 500 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej, przy drodze w stronę Czerniawy.
Szlaki turystyczne i górskie w Świeradowie Zdroju
Ze Świeradowa prowadzi sporo szlaków górskich i turystycznych, które świetnie nadają się na spacer z dziećmi. Polecamy zielony szlak na Bobrowe Skały, zdobycie Schroniska na Stogu Izerskim, Chatki Górzystów lub wdrapanie się na Sępią Górę lub Zajęcznik. Przed wycieczką zajrzyjcie do Miejskiego Biura Informacji Turystycznej na ul. Zdrojowej po aktualne mapki szlaków.
Gdzie spać w Świeradowie?
Zerknijcie na ofertę hoteli z booking.com – zawsze można wyszperać tu fajne oferty 🙂
Świeradów Zdrój to fajne miejsce do aktywnego wypoczynku z rodziną. Przyjemne szlaki, urocze miasteczko i sporo atrakcji gwarantują, że nie będziecie się tu nudzić Udanego wypoczynku!
Najlepsze campingi w Europie
-
Terme Tuhelj
Dowiedz się więcej -
Terme Olimia
Dowiedz się więcej -
Terme Jezercica
Dowiedz się więcej -
Füred
Dowiedz się więcej -
Union Lido
Dowiedz się więcej -
Camping Omišalj
Dowiedz się więcej -
San Francesco
Dowiedz się więcej -
Camping Strasko
Dowiedz się więcej -
hu Park Albatros Village
Dowiedz się więcej
5 replies on “Świeradów Zdrój – atrakcje warte zobaczenia”
Jak tam pięknie 🙂 Będziemy musieli się tam wybrać całą familią na jakiś weekend i pozwiedzać! Dzięki za przydatne informacje 🙂
Świeradów jest świetny na kilkudniowy wypad! Polecamy 🙂
Do zwiedzania Świeradowa zachęca specjalna trasa przygotowana przez Urząd Miejski. Dzieci maja zaliczyc kilkanaście ( 13 lub 17 z tego co pamiętam) punktów. Zaliczenie odbywa się poprzez odrysowanie specjalnego hologramu umiesczonego na kamieniach w różnych częściach miasta. Pomysł znakomity i bardzo zachęcający do chodzenia. Moja dwójka zaliczyła cały szlak i dostali dyplomy oraz małe nagrody. Ale kilku tras opisanych w waszym poście nie zaliczyliśmy. Trzeba wrócić 🙂
No to my też musimy wrócić! 🙂 I koniecznie przejść tą trasą! Dziękujemy za info 🙂
Jakby co to Dolny Śląsk jest częścią Śląska (de facto Śląskiem), bo Śląsk dzieli się na dolny i górny, a nie na Śląsk i Dolny Sląsk – jak skutecznie dezinformuje Polaków deforma podziału administracyjnego z 1999 roku.