Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Bośnia i Hercegowina

Medjugorie, Mostar i Wodospady Kravica

Korzystając z  pobytu na dalmatyńskim wybrzeżu Chorwacji postanowiliśmy zajrzeć do Bośni i Hercegowiny. Na swój cel obraliśmy Mostar, piękne miasto położone na obu brzegach Neretwy.

Mostar

Miasto pełne jest uroczych zakamarków, brukowanych uliczek i cichych zaułków. 
Mostar

Głównym zabytkiem miasta jest Stary Most spinający oba brzegi rzeki, który został wybudowany w 1566 roku. Most bardzo ucierpiał w wyniku wojny w Jugosławii w 1993 roku, kiedy został zniszczony przez pocisk z chorwackiego czołgu. Odbudowany w 2004 roku,  przy sporym wsparciu UNESCO, przyciąga dziś rzesze turystów. To najbardziej znana bałkańska budowla tego typu.

 
Stary Most Mostar

Most ma charakterystyczny kształt łuku. Po obu jego stronach znajdują się wieże, w których w przeszłości mieszkali strażnicy mostu – „mostari”. To właśnie stąd pochodzi nazwa miasta. Na most wchodzi się  po małych schodkach, wielkości krawężników. One niezwykle ułatwiają wejście, gdyż kamienne schody są bardzo śliskie i trzeba bardzo uważać by się nie wywrócić.

 
Most w Mostarze
 
Na szczycie mostu zawsze można spotkać śmiałków, którzy za pieniądze wykonują skoki do wody.  Jest to szczególnie widowiskowe, gdyż most znajduje się ok 20 metrów nad lustrem wody.Skoczkowie w charakterystycznych czerwonych kąpielówkach należą do Klubu Skoczków. Swoje święto obchodzą w lipcu, kiedy to w mieście odbywa się konkurs skoków z mostu. Można wtedy podziwiać śmiałków skaczących w przeróżnych technikach.
 
Mostar Bośnia i Hercegowina
 
Mostar dzieli się na cześć chrześcijańską i muzułmańską. Zniszczenia i ślady wojny nadal są widoczne w mieście. Jednak ścisła starówka odzyskuje już swój dawny blask. Wąskie uliczki pełne kolorowych tureckich kramików.  W muzułmańskiej części miasta znajduje się największy w całej Bośni i Hercegowinie  meczet – Karadjoz Beg oraz drugi Koskin Mehmed Pasa. Budowle pochodzą z XV i XVI w, a ten drugi udostępniony jest zwiedzającym. Warto skusić się na obiad w którejś z lokalnych restauracji.
Za niską cenę macie gwarantowany pyszny posiłek.
 
miasto Mostar

Medjugorie

Ponieważ podczas spaceru po Mostarze przetoczyła się nad miastem burza, postanowiliśmy uciec od ciemnych chmur. Obraliśmy kierunek na Medjugorie. Sama miejscowość, jak wszystkie inne podobne miejsca kultu aż ocieka kiczowatością i ilością straganów z dewocjonaliami. Mieliśmy w planach zakupić różańce dla babć i uciec stamtąd jak najszybciej 😉 Tak też uczyniliśmy. Ważne info dla wszystkich podróżujących z dziećmi –  nie ma szans by na na miejsce objawienia, położone w górach dotrzeć wózkiem. My zrobiliśmy tylko zdjęcie kościoła i udaliśmy się w dalszą drogę.

 
Medjugorie
 

Wodospady Kravica

W drodze powrotnej do Chorwacji zrobiliśmy sobie jeszcze jeden przystanek – nad wodospadami Kravica. Fantastyczne miejsce do którego dociera niewielu turystów. A szkoda, bo naprawdę warto. Woda jest cudownie orzeźwiająca, a widoki niesamowite. Jeśli kiedykolwiek będziecie planować pobyt w Bośni i Hercegowinie pamiętajcie o tym miejscu!
Wodospady Kravica z dzieckiem
 
 

9 odpowiedzi na “Medjugorie, Mostar i Wodospady Kravica”

Cześć! Mamy taką nadzieję 😉 Bo podróże z dziećmi to super zabawa, tylko trzeba się do niej trochę przygotować 😉 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *