Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Włochy > Cinque Terre

Cinque Terre – zwiedzanie, plaże, pociągi i parkingi

Cinque Terre to bajkowy fragment liguryjskiego wybrzeża we Włoszech. Urocze, kolorowe domki zawieszone na skalistym wybrzeżu tworzą niesamowitą scenerię. Nie bez przyczyny cały region Cinque Terre wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tłumaczeniu na język polski Cinque Terre to Pięć Ziem. W ich skład wchodzi pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Przez wieki miasteczka odcięte były od świata, a dostać się do nich można było wyłącznie od strony morza. Teraz na szczęście są dużo łatwiej dostępne 🙂

Cinque Terre przewodnik, czyli komunikacja, parkingi, pociągi i autobusy

Samochód warto pozostawić na parkingu przy dworcu kolejowym w miejscowości La Spezia (adres parkingu: Via Fiume 143, La Spezia). Gdy my dotarliśmy do La Spezi parking pękał w szwach i nie można było już na niego wjeżdżać. Na szczęście auto można zaparkować w jednej z bocznych uliczek. Sporo tu ulicznych miejsc parkingowych, a parkometry są dobrze oznaczone. Wykupiliśmy postój na cały dzień i skierowaliśmy się na dworzec kolejowy w La Spezi. Ze stacji regularnie kursują pociągi do Cinque Terre. Pociągi to najwygodniejszy sposób na przemieszczanie się pomiędzy miasteczkami. Stacje kolejowe są w każdej miejscowości, a rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ. W kasie na dworcu koniecznie zakupcie bilety Cinque Terre Card Train, dostępne w opcji 1, 2 i 3 dniowej. Bilety pozwalają na nielimitowane przejazdy pociągami oraz busami pomiędzy miasteczkami. Pamiętajcie, że musicie je skasować jeszcze na stacji w La Spezi. Kasownik jest duży, żółty i znajduje się blisko kas biletowych. Na biletach musicie też napisać Wasze imiona i nazwiska.

Cinque Terre miasteczka

Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie od pierwszej stacji, czyli Riomaggiore. My postanowiliśmy zacząć naszą przygodę od najdalej oddalonego od La Spezi miasteczka Monterosso al Mare. To był pomysł na uniknięcie fali uderzeniowej turystów  I chyba nasz plan się udał. W miasteczkach co prawda było gwarno, ale na wielkich tłumów nie napotkaliśmy.

Monterosso al Mare w Cinque Terre

Monterosso al Mare to największe i najstarsze miasteczko Cinque Terre. Słynie z największej plaży i ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Tutaj jest najwięcej hoteli, restauracji i barów, ulokowanych głównie przy nadmorskiej promenadzie. Jeśli macie ochotę zanurzyć się morzu to Monterosso będzie do tego najlepszą miejscówką, gdyż istnieje szansa, że znajdziecie dla siebie kawałek wolnej plaży  Możecie też wynająć leżak z parasolem.

Cudna Vernazza

Gwarna Vernazza z trzech stron otoczona jest morzem. Z dworca kolejowego wprost na wybrzeże prowadzi uliczka wypełniona barami, sklepami z pamiątkami i lodziarniami. Tuż przy plaży znajduje się uroczy placyk zastawiony restauracyjnymi stolikami. Koniecznie spróbujcie dań z lokalnym pesto. Jest tak smaczne, że można je jeść łyżkami 🙂

Plaża w Vernazzy jest niewielka i w sezonie ciężko się na nią wcisnąć. Osoby spragnione słońca często rozkładają się również na wielkich kamieniach czy na falochronie.

Corniglia – włoskie klimaty na szczycie klifu

Corniglia to jedyne miasteczko Cinque Terre, które nie ma dostępu do morza, bo położone jest na szczycie klifów. Aby się dostać do centrum trzeba pokonać spore wzniesienie. Droga ze stacji prowadzi schodami, a pokonanie jej w upale wymaga wysiłku. Dlatego zdecydowanie odradzamy ten spacer rodzinom z małymi dziećmi.  Mając Cinque Terre Card możecie za to skorzystać z busa, który z dworca wwozi turystów do centrum miasteczka. Sama Corniglia zrobiła na nas najmniejsze wrażenie. Jeśli macie mało czasu lub mało siły, by dotrzeć do wszystkich 5 miasteczek, to Corniglię możecie sobie z czystym sumieniem odpuścić 😉 

Manarola – najpopularniejszy kadr z Cinque Terre

Skaliste wybrzeże Manaroli i jej kolorowe domki na szczycie jest jednym z najczęściej fotografowanych widoków nie tylko w Cinque Terre, ale i w całych Włoszech. Ze stacji główny deptak zaprowadzi Was wprost na wybrzeże. W Manaroli sporo jest restauracji z lokalną kuchnią i niewielkich hoteli.

Riomaggiore – ideale włoskie miasteczko dla zakochanych

Uchodzi z najbardziej romantyczne miasteczko ze wszystkich wchodzących w skład Cinque Terre. Zapewne przyczynia się do tego Droga Miłości (Via dell Amore), która jest nadmorską ścieżką biegnącą wśród skał i łączącą Riomaggiore z Manarolą. Ścieżka ma długość 1,6 km i nie należy do trudnych. Jest natomiast czynna tylko w określonych godzinach. Koniecznie upewnijcie się przed wejściem na szlak, o której godzinie jest zamykany.

Zwiedzanie Cinque Terre zajmie Wam cały dzień. My byliśmy tu od 10 do 22 i wciąż mamy niedosyt 🙂 Idealnie byłoby przeznaczyć na Cinque Terre kilka dni 😉 

Noclegi w Cinque Terre

My wpadamy do Cinque Terre podczas wakacji na kempingach w Toskanii.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu – zerknijcie na promocję na Booking.com

Booking.com

5 odpowiedzi na “Cinque Terre – zwiedzanie, plaże, pociągi i parkingi”

Super! My mamy mały niedosyt 😉 Teraz nam się marzy, żeby ruszyć szlakiem i przejść z miasteczka do miasteczka klifami 🙂

Właśnie szukam jakiś fajnych miejscówek, by pojechać na wakacje. I to chyba jest to 😀 Super widoki!

Wybieramy się tam za kilka dni. Czy da się zwiedzić te miasteczka z dzieckiem w wózku czy raczej konieczne jest nosidełko?

Centra tych miasteczek to deptaki i uliczki. Jeśli wybieracie się w sezonie to dużo łatwiej będzie w nosidełku, bo tam są czasem tłumy turystów. Nosidełko też bardziej polecamy, jeśli chcecie się wybrać na punkty widokowe, wtedy trzeba się drapać pod górę.

Możliwość komentowania została wyłączona.