Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Pomysły na zwiedzanie > Arles
Arles z dzieckiem - Tajna Misja i złodzieje słoneczników
Francuskie Arles jest duszą Prowansji. Piękne miasteczko pełne jest rzymskich zabytków ukrytych pośród wąskich uliczek i uroczych domów z pomarańczową dachówką. Poza zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasto słynie z corridy i ma spory wkład w historię sztuki współczesnej. Bowiem Arles to miasto Vincenta Van Gogha, który mieszkał tu od 1888 roku. Wiele najznakomitszych obrazów malarza powstało właśnie tutaj. Do największych dzieł Van Gogha zalicza się obrazy z serii „Słoneczniki”. To właśnie one stały się moją inspiracją i pomysłem na rodzinną super przygodę
Zabytki Arles we Francji
Nasze rodzinne przygody w różnych miastach służą temu, bo zwiedzić miasto z dzieckiem w sposób ciekawy, który uczy wiele w czasie świetnej zabawy. Nie ma też marudzenia Zwiedzanie zastępujemy słowem Tajna Misja (bo brzmi znacznie ciekawiej) , a trasa zwiedzania to Punkty Akcji, w których musimy wykonać zadania, które nawiązują do odwiedzanych zabytków. Nie inaczej było w Arles. Punkty Akcji naszej Tajnej Misji znajdowały się przy największych starożytnych budowlach.
Amfiteatr w Arles
Amfiteatr w Arles to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Europie. Arenę zbudowano ok 90 roku n.e. Mieściła 20 tysięcy widzów, którzy podziwiali walki gladiatorów lub kibicowali ścigającym się rydwanom. Wdrapaliśmy się na jej najwyższy punkt, z którego podziwialiśmy widok na miasto i okolicę. Obecnie Amfiteatr to miejsce walki byków. Corrida odbywa się od Wielkanocy do września.
Teatr Antyczny w Arles
Kolejnym miejscem na naszej mapie był Teatr Antyczny, pochodzący z 25 roku p.n.e. Zbudowany na rozkaz Oktawiana Augusta dostarczał rozrywki mieszkańcom miasta. Teatr mieścił blisko 12 tysięcy widzów, rozlokowanych na 33 poziomach. Obecnie teatr jest sceną letnich festiwali i koncertów.
Krypty w Arles
Podziemia starożytnego miasta zwykle służyły jako spichlerze żywności. Jednak te w Arles były zbyt wilgotne, a znajdujące się tu jedzenie szybko się psuło. W związku z tym krypty stały się miejscem przetrzymywania niewolników. Podziemia dały nam chwilę wytchnienia od wysokiej temperatury i mocno prażącego słońca. Było tam przyjemnie chłodno, choć mroczno.
Pomysł na Tajną Misję w Arles
Po dotarciu do centrum Arles opowiedziałam Michasiowi w kilku zdaniach o twórczości Vincenta van Gogha. Wspomniałam, że dzieła mistrza należą do najważniejszych w historii malarstwa. Na potrzeby naszej zabawy wymyśliłam historyjkę o szajce złodziei, którzy ukradli wszystkie słoneczniki z Arles. Przez tą kradzież kwiaty zniknęły również z obrazu „Słoneczniki”, co udowodniłam pokazując wydrukowane zdjęcie obrazu bez kwiatów.
Naszym zadaniem było odnaleźć wszystkich członków szajki i odzyskać słoneczniki dla miasta. Aby tego dokonać musieliśmy dotrzeć do trzech obiektów zaznaczonych na mapie, zwiedzić je, obfotografować, a przede wszystkim dowiedzieć się kiedy powstały i do czego służyły. Były to przedstawione wyżej: Arena, teatr i katakumby. Gdy zdobyliśmy te informacje, po każdym ze zwiedzonych obiektów wyciągałam dwie lub trzy pary planszy z postaciami podejrzanych znanych z gry “Zgadnij kto to?”. Zadaniem Michała było za pomocą maksymalnie 7 pytań odgadnąć która postać z planszy należy do szajki. Daną postać zakreślaliśmy kółkiem. Po odnalezieniu rzezimieszka na planszach, ruszaliśmy w dalszą drogę.
Gdy już znaleźliśmy wszystkich 7 złodziejaszków, Michał wyciął ich wizerunek z plansz wraz z imionami. Miał za zadanie ułożenie ich w takiej kolejności, w jakiej ich znajdywaliśmy. Jak się okazało pierwsze litery imion postaci zawierają wskazówkę Oto co nam wyszło:
Tajemnicze współrzędne
Podczas gdy Michał odszyfrowywał wytyczne, podrzuciłam kopertę przy pobliskiej fontannie. Zawartością koperty były tajemnicze współrzędne geograficzne. Nie wiedzieliśmy co nas tam czeka 🙂 Wróciliśmy więc szybko do samochodu i wprowadziliśmy je do nawigacji. Po 20 minutach naszym oczom okazał się taki widok:) Huraaaa! Odnaleźliśmy skradzione słoneczniki!
Po sesji w tych pięknych kwiatach odkryliśmy, że w samochodzie, na foteliku Michała pojawiła się tajemnicza tuba. To była reprodukcja obrazu Vincenta Van Gogha, która do dziś zdobi nasz salon.
Jak przygotować zabawę detektywistyczną?
Do zabawy potrzebne były rekwizyty, które przygotowałam przed wyjazdem. Był to obraz z serii „Słoneczniki” pióra Vincenta van Gogha oraz to samo dzieło z usuniętymi w programie graficznym kwiatkami (Biedy Van Gogh pewnie się w grobie przewrócił ;)). Do tego 7 par plansz do gry „Zgadnij kto to?”. Na jednej planszy z pary zaznaczyłam wybraną postać, drugą przygotowałam dla Michała. Bezpłatne plansze z postaciami dostępne były na stronie producenta, firmy Hasboro. Mapa Arles z zaznaczonymi 3 głównymi, starożytnymi budowlami (Amfiteatr, Teatr Antyczny i Krypty), którą wyszperałam w internecie. Koperta zawierająca wydrukowane współrzędne pól słonecznikowych w pobliżu Arles – tu musiałam się sporo naszperać, żeby na bank trafić w pole słoneczników Przydał się też flamaster i nożyczki. Kupiłam też plakat z reprodukcją obrazu Słoneczniki, która stanowiła naszą nagrodę.
Gorąco zachęcamy Was do takich rodzinnych przygód Nie dość, że spędzicie ze swoimi dziećmi fantastyczny czas, będziecie kolekcjonować wspomnienia z ich dzieciństwa, to jeszcze sporo zostanie Wam w głowach ciekawostek i informacji o odwiedzanych miejscach. Zobaczcie nasze inne przygody, bierzcie Niezbędniki Poszukiwacza Przygód z Banku Niezbędników i ruszajcie na Tajne Misje 🙂
2 replies on “Arles we Francji – zabytki, atrakcje i pomysł na rodzinne zwiedzanie”
Hej! 🙂 To zdjęcie z zawieszonymi parasolami jest super! Wiecie może gdzie jeszcze można znaleźć takie uliczki, właśnie z taką atrakcją? 😉
Takie parasolowe uliczki stają się coraz bardziej popularne we Włoszech 🙂 Ostatnio natknęliśmy się na taką w miasteczku Mergozzo w północnych Włoszech.