Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Bydgoszcz > Przechodzący przez rzekę

Przechodzący przez rzekę – symbol Bydgoszczy i Europy

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Bydgoszczy jest rzeźba Przechodzący przez rzekę, zawieszona na linie nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego i słynnych bydgoskich spichrzy. Dzieło, które stało się jednym z symboli miasta, zostało odsłonięte 1 maja 2004 roku – w dniu, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

Autorem rzeźby jest częstochowski artysta Jerzy Kędziora, znany ze swoich balansujących rzeźb, które sprawiają wrażenie nieuchwytnej równowagi między sztuką a fizyką.

Skąd pomysł na Przechodzącego przez rzekę?

Pomysł umieszczenia rzeźby nad Brdą pochodził od wiceprezydenta Bydgoszczy, Macieja Obremskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2003-2005.

Figura przedstawia młodego mężczyznę w przepasce na biodrach, balansującego na linie rozpiętej nad rzeką. W prawej ręce trzyma długą, sześciometrową żerdź, a w lewej strzałę, na ramieniu mężczyzny wiszą rzymskie sandały. Poniżej liny znajduje się jaskółka, co dodaje całej kompozycji dynamizmu i lekkości.

Rzeźba ma 2,2 metra wysokości i waży 50 kilogramów. Figura balansuje na linie o długości ponad 100 metrów, a jej stabilność wynika z precyzyjnie wyważonego środka masy, który znajduje się dokładnie w centralnym punkcie liny. Ciekawostką jest, że twarz postaci posiada rysy Bartłomieja – syna  artysty. 

Rzeźba „Przechodzący przez rzekę” doskonale wkomponowała się w  krajobraz Bydgoszczy. Znajduje się w centralnym punkcie Bydgoskiego Węzła Wodnego, w otoczeniu zabytkowych spichlerzy oraz innych ważnych budynków, jak Poczta Główna. 

Rzeźba regularnie jest przebierana dla podkreślenia różnych wydarzeń, np. nosi czapkę Św. Mikołaja czy koszulki w polskich barwach. 

Związek Przechodzącego przez rzekę z Łuczniczką i Andrzejem Szwalbe

Przechodzący przez rzekę jest często interpretowany jako swoisty towarzysz Łuczniczki – innej ważnej rzeźby w Bydgoszczy, przedstawiającej piękną,  nagą, młodą kobietę z łukiem. Mężczyzna balansujący nad Brdą symbolizuje adoratora, który niesie strzałę wypuszczoną przez Łuczniczkę na drugi brzeg rzeki. Nie jest to jednak jedyne nawiązanie do tej słynnej rzeźby. Rzymskie sandały, które przechodzień ma przerzucone przez ramię, również są odniesieniem do Łuczniczki, której jedynym elementem ubioru jest właśnie takie obuwie.

Zaś jaskółka – niem. Schwalbe to nawiązanie do historycznej postaci Andrzeja Szwalbe – dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Uniesienie - czasowa wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory

Jerzy „JotKa” Kędziora to rzeźbiarz, malarz i autor Przechodzącego przez rzekę, jak i wielu pomników umiejscowionych w przestrzeni publicznej. Jego wizytówką sa rzeźby balansujące, które zyskały uznanie na całym świecie m.in na wystawach w Dubaju, Pradze, Wenecji czy Berlinie.

Z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Młynach Rothera oraz nad wodami okalającymi Wyspę Młyńską w Bydgoszczy 27 kwietnia 2024 roku  pojawili się akrobaci oraz reprezentujący rozmaite dyscypliny sportowcy. To wystawa „Uniesienie” – 12 nie pokazywanych wcześniej rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.  Znajdziecie m.in. wioślarza przy Karczmie Młyńskiej, skoczka nad taflą Młynówki, kajakarza obok Przystani czy lewitujące rzeźby we wnętrzu Młynów Rothera.

Wystawa trwa do 24 października 2024.

Bydgoszcz i inne atrakcje Doliny Dolnej Wisły pokazujemy na filmowych relacjach z naszej wycieczki

Nasz caravaningowy wypad po Polsce zrobiliśmy na zaproszenie BYLOT – Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Miasta Chełmno, Miasta Grudziądz,  Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej,  Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – Partnerów projektu „Wiślane Wici" gdzie sprawdzaliśmy infrastrukturę kempingową i atrakcje okolicy skupione blisko królowej polskich rzek.