Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Pałace w Ostromecku

Pałace w Ostromecku - daj się porwać historii, muzyce i sowom

Ostromecko to malownicza miejscowość położona nad Wisłą, zaledwie kilka kilometrów na wschód od Bydgoszczy. W sercu tego urokliwego miejsca znajdują się dwa wyjątkowe pałace – Stary i Nowy, które stanowią nie tylko perły architektury, ale również ważne świadectwo historii i kultury regionu. Wybraliśmy się do Ostromecka w czasie naszego pobytu na campingu „Nad Jeziorem” nad Jeziorem Starogrodzkim koło Chełmna, skąd dojechaliśmy w pół godziny. 

Pałac Stary w Ostromecku

Stary Pałac to starszy z dwóch obiektów w Ostromecku, pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku. Znany również jako Pałac Myśliwski – ze względu na pikniki kończone polowania, które odbywały się w jego wnętrzu lub Pałacem Mostowskich – od nazwiska ojca Bogdana i syna Pawła, którzy zbudowali rezydencję na miejscu dawnego dworu szlacheckiego.  

Pałac ten pełnił funkcję reprezentacyjnej siedziby rodziny Mostowskich, a jego wnętrza były bogato zdobione sztukateriami i malowidłami. Jednak w wyniku rozrzutnego stylu życia Pawła Mostowskiego, majątek ostromecki został zadłużony. 

Od I rozbioru Polski, kiedy ziemie ostrołęckie trafiły do Królestwa Prus pałac co chwilę zmieniał właściciela. Na początku XIX wieku pałac przeszedł w ręce niemieckiej rodziny Schönbornów, którzy przeprowadzili remont obiektu. Kolejne pokolenia tej rodziny rozbudowywały majątek, stawiając m.in. Pałac Nowy, folwarki, tartak czy wytwórnię wód mineralnych. Pod koniec XIX wieku majątek należał do jednego z największych w powiecie chełmińskim.

Kolekcja Zabytkowych Fortepianów w Pałacu Starym

Pałac z zewnątrz prezentuje się okazale, szczególnie gdy podąża się do jego drzwi Aleją Lipową. Natomiast wnętrze zachwyca! Już od progu możecie podziwiać oryginalne, dwustuletnie schody prowadzące na wyższe piętra. Spacerując po pałacowych salach natkniecie się na… fortepiany! Bowiem to właśnie tu znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego, którą zaliczamy do trzech największych tego typu kolekcji w Polsce. I nawet jak nie zaliczacie się do fanów i znawców tego instrumentu, to uwierzcie nam na słowo, że dacie się nimi oczarować! Sa przeróżne – mniejsze i większe, skrzydłowe, stołowe czy pionowe. Nie mówiąc o wszystkich mechanizmach, dzięki którym wydają dźwięki. 

Pałac Nowy w Ostromecku

Pałac Nowy, znany również jako Pałac Schönbornów, został zbudowany w XIX wieku, dokładnie w latach 1832-1840, według projektu Karla Friedricha Schinkla – największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta. W Pałacu Nowym znajduje się gabinet poświęcony architektowi, w którym znajdziecie reprodukcje jego projektów, rysunków i obrazów. Gabinet stylizowany jest pracownię architekta, spod ręki którego wyszły projekty m.in. gmachu berliśnkiego teatru Neues Schauspielhaus, pałacu Ehrenburg w Coburgu, ratusza w  Kołobrzegu czy gmach pijalni wód w Akwizgranie.

Zdecydowanie możemy powiedzieć, Pałac Nowy że to jeden z najpiękniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. 

Wnętrza pałacu zachowało się wiele oryginalnych elementów, w tym bogato zdobione sufity, kominki oraz liczne detale architektoniczne. Przyglądajcie się uważnie, by wypatrzyć secesyjne wazy, porcelanę, kwietniki czy patefony.  Wzrok przyciągają również portrety i zdjęcia poprzednich właścicieli obiektu.

W Pałacu działa Jadalnia Pałacowa, należąca do szlaku „Niech Cię Zakole" serwująca m.in. dania oparte na historycznych regionalnych recepturach – palce lizać! Działa tu również hotel, więc możecie zaplanować kilkudniowy pobyt. W pięknej Sali Balowej odbywają się konferencje czy rodzinne uroczystości.

Koniecznie poszukajcie w pałacu sali z akordeonami! Kolekcja, choć nie jest duża, zawiera w sobie prawdziwego białego kruka – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001. 

Huhuczny strych - nowość w Pałacu

Najnowszą atrakcją, która porwała nas do reszty jest „Huhuczny strych” czyli 8 tysięcy sów wykonanych z przeróżnych materiałów! To raj dla zbieraczy, ornitologów i fanów Harrego Pottera! Kolekcja powstawała 50 lat i została przekazana ze zbiorów prywatnych niemieckiego małżeństwa, którzy zechcieli podzielić się swoją pasją z turystami odwiedzającymi pałac.

Park w Ostromecku

Pałac otoczony jest przez rozległy park w stylu angielskim, który idealnie nadaje się na rodzinny piknik na trawie. Na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew, z których ponad 60 to pomniki przyrody. Zaprojektowany został przez Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu, który był twórcą m.in. orgodów w Berlinie, Poczdamie, Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu.

Do ogrodów można zejść z tarasu szerokimi schodami. Piękny widok na park rozciąga się z okien Sali Ogrodowej na parterze pałacu. W drodze do Pałacu Starego zerknijcie do włoskiego ogrodu – przyciągnie Was tu zapach róż, lawendy i bukszpanu. 

Ścieżki w parku noszą nazwy na cześć osób historycznie związanych z tym miejscem – jest m.in. Aleja Schinkla, Aleja Lennégo, czy Aleja Alvenslebenów. Na miejscu otrzymacie ulotki z  mapą parku i ogrodów.

Park w Ostromecku zajął drugie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Polski Park 2009, organizowanym przez firmę Briggs & Stratton.

Pałace w Ostromecku - historia współczesna

Pałace w Ostromecku były świadkami burzliwej historii, zmieniając właścicieli na przestrzeni wieków i pełniąc różne funkcje – od rezydencji arystokratycznych, przez obóz dla jeńców, po obiekty użytkowane przez instytucje publiczne w czasach PRL-u – wnętrza pałacu służyły m.in. szkoła i internat.  Do lat 80-tych pałac został zdewastowany, a jego odbudowa zaczęła się wraz z przekazaniem obiektu Filharmonii Pomorskiej, dzięki inicjatywie i pasji dyrektora Andrzeja Szwalbe. Obecnie obiekt należy do miasta Bydgoszczy. 

W latach 90. XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne, które miały na celu przywrócenie pałacom dawnej świetności. Dziś, po latach intensywnych prac, oba pałace są udostępnione dla zwiedzających, a także pełnią funkcje kulturalne. Organizowane są tu koncerty, wystawy, warsztaty oraz spotkania literackie. Pałace i otaczający je park stanowią również popularne miejsce na organizację ślubów i innych uroczystości.

Zaplanuj wizytę o dowolnej porze roku w bydgoskim Wilanowie!

Pałace w Ostromecku to niezwykłe miejsca, które możecie zwiedzać cały rok!  Stanowią doskonały przykład tego, jak można zachować dziedzictwo przeszłości, jednocześnie nadając mu nowe życie i znaczenie we współczesnym świecie. Odwiedziny w tym miejscu to niezapomniane doświadczenie, które pozwala przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych epok.

Pałace Ostromecko i inne atrakcje Doliny Dolnej Wisły pokazujemy na filmowych relacjach z naszej wycieczki

Nasz caravaningowy wypad po Polsce zrobiliśmy na zaproszenie BYLOT – Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Miasta Chełmno, Miasta Grudziądz,  Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej,  Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – Partnerów projektu „Wiślane Wici" gdzie sprawdzaliśmy infrastrukturę kempingową i atrakcje okolicy skupione blisko królowej polskich rzek.