Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Młyn w Grucznie
Młyn w Grucznie - zabytek dla pasjonatów historii
W czasie naszego pobytu na campingu „Nad Jeziorem” nad Jeziorem Starogrodzkim koło Chełmna, wybraliśmy się na wycieczkę do oddalonego o kilkanaście kilometrów Młyna w Grucznie. Uwielbiam takie budynki, więc nie mogłam nie skorzystać z okazji, by zajrzeć do środka 🙂
Historia Młyna w Grucznie
Młyn wybudowano w 1888 roku, według projektu Hermana Pauly`ego, a budynek ma charakterystyczne dla tego okresu ściany z muru pruskiego. Jest świadectwem zamożności mieszkańców tych terenów, bowiem do połowy XVII wieku Gruczno było jedną z największych wsi na Pomorzu.
Młyn do 1949 roku napędzany był wodą, którą później zastąpiła energia elektryczna. I tak działał aż do 1998 roku, czyli 110 lat! Jak zajrzycie do środka to przekonacie się, że znajdują się tu oryginalne urządzenia, a wystrój młyna przeniesie Was w czasie.
Młyn jest obiektem zabytkowym, będącym obecnie w rękach Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły, które dba o budynek, prowadzi prace porządkowe na terenie należącym do młyna.
Miejsce na odpoczynek i degustację smakołyków
Przy młynie znajdują się ławy i miejsce na ognisko. Możecie odetchnąć tu w cieniu drzew, podziwiać mini skansen uli czy poletka pokazowe z różnymi odmianami zbóż.
To właśnie na terenie młyna w Grucznie organizowany jest coroczny Festiwal Smaku, który przyciąga fanów regionalnego jedzenia, łasuchów i smakoszy 🙂 W czasie festiwalu możecie skosztować i zakupić sery, wędliny, miód czy lokalne przetwory.
W czasie imprezy odbywa się również Międzynarodowy Turniej Nalewek! Festiwal odbywa się w sierpniu, a dokładne terminy znajdziecie na facebookowej stronie Młyna w Grucznie.
Młyn w Grucznie i inne atrakcje Doliny Dolnej Wisły pokazujemy na filmowych relacjach z naszej wycieczki
Nasz caravaningowy wypad po Polsce zrobiliśmy na zaproszenie BYLOT – Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Miasta Chełmno, Miasta Grudziądz, Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – Partnerów projektu „Wiślane Wici" gdzie sprawdzaliśmy infrastrukturę kempingową i atrakcje okolicy skupione blisko królowej polskich rzek.